İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

RSS çeken sitelerin googledaki durumu

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
RSS çeken web sitelerinin google daki durumlarını merak ediyorum. Denemek için bir sitemde rss bot kullanıyordum site banlandı. Acaba bu rssleri çekmek yasakmı yoksa sitede yayınlamakmı yasak. bununla ilgili google in bir bildirisini görmedim sonuçta adam zaten belirli bir metni diğer kullanıcılar alsın diye rss olarak yayılıyor.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
RSS çeken web sitelerinin google daki durumlarını merak ediyorum. Denemek için bir sitemde rss bot kullanıyordum site banlandı. Acaba bu rssleri çekmek yasakmı yoksa sitede yayınlamakmı yasak. bununla ilgili google in bir bildirisini görmedim sonuçta adam zaten belirli bir metni diğer kullanıcılar alsın diye rss olarak yayılıyor.

kullanıcılar alsın kopya içerikli siteler yapsın diye yayınlanmıyor rssler. browser veya başka programla kullanıcılar haberleri hızlı takip edebilsin diye yayınlanıyor.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
:) bir sürü site var rss ile çalışan mesela iyinetin bile rss bölümü var.

Düzeltme : Zaten konunun altında site linki çıkıyor yani alıntı yapılan yer.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
cevap burdaymış

Orijinal içerik çok az veya hiç yok

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmede en önemli adımlardan biri, sitenizin zengin bilgilerle dolu olmasını ve bu bilgiler arasında içeriğinizin konusunu belirten, uygun bir şekilde kullanılmış, alaka düzeyi yüksek anahtar kelimeler bulunmasını sağlamaktır.

Ancak, bazı web yöneticileri çok sayıda kelime içeren, ancak çok az orijinal içerik barındıran veya hiç orijinal içerik barındırmayan sayfalar oluşturarak sayfalarının sıralamasını yükseltmeye ve ziyaretçi çekmeye çalışır. Google, yalnızca, kullanıcıları için hiçbir yararı olmayan alıntı veya otomatik olarak oluşturulmuş içerik göstererek sıralamasını yükseltmeye çalışan etki alanlarına karşı önlem alır. Bu tür etki alanlarına örnek olarak şunlar verilebilir:

* İçeriksiz bağlı siteler: Bu siteler, bağlı programların sitelerine ziyaretçi göndererek tıklama başı ödeme (TBÖ) geliri elde eder, ancak kullanıcı için sağladıkları katma değerli içerik veya hizmet ya çok azdır ya da hiç yoktur. Bu sitelerde genellikle orijinal içerik bulunmaz ve bunlar, benzersiz içerik barındırmayan çerez kesici siteler veya şablonlar olabilir.
* Köprü sayfaları: Yalnızca arama motorları için oluşturulmuş sayfalar
* Otomatik olarak oluşturulmuş içerik: Programlar tarafından oluşturulmuş içerik. Bu tür içerik genellikle okuyucu için hiçbir anlam ifade etmeyen, ancak arama anahtar kelimeleri içerebilen rasgele metin paragraflarından oluşur.
* Alıntı içerik: Bazı web yöneticileri, rasgele ve alakasız içerikle web sayfalarının hacmini büyütmenin uzun vadede iyi bir strateji olabileceği varsayımından yola çıkarak diğer tanınmış sitelerden aldıkları içeriği kullanırlar. Çok iyi kaynaklardan alınmış dahi olsa, tamamıyla alıntı olan bir içerik diğer yararlı hizmetler veya sitemiz tarafından sağlanan içerik olmaksızın, kullanıcılarınız için fazladan bir değer taşımayacaktır. Sitenizi diğer sitelerden farklı kılan orijinal içerik oluşturmak için zaman ayırmaya değer. Bu tür içerik, ziyaretçilerinizin sitenize geri dönmesini sağlar ve yararlı arama sonuçları verir.

Kullanıcılarınız için ek değer taşıyan ve kullanıcıların sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden teşkil eden kaliteli içerik oluşturduğunuz sürece bağlı site olmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Örneğin, ürün incelemeleri, sıralamalar ve ürün karşılaştırmaları hazırlayabilirsiniz.

Loxias

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güncel haber sitelerinden yani hurriyet sabah vs çekerseniz. orada yayınlanan haberlerin telif hakları var. dava açabilirler. ancak blogdan çekilen rsslerin bi yaptırımı olucagını sanmıyorum. tabiki etik mi değil.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
güncel haber sitelerinden yani hurriyet sabah vs çekerseniz. orada yayınlanan haberlerin telif hakları var. dava açabilirler. ancak blogdan çekilen rsslerin bi yaptırımı olucagını sanmıyorum. tabiki etik mi değil.

ben konunun bu yönünü fazla düşünmüyorum sonuçta google direk banlıyor isterse milyonlarca kopya veri çeksin google da çıkmadıktan sonra hiç bir işe yaramaz :) zaten hurriyet , milliyet nasıl bulacak googleda çıkmayan siteyi. şans eseri bir domain ismi yazıp bizim haberleri alıyorlarmı diyede uğraşmazlar sanırım.

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ozcan , bence rss çekme ile alakalı bir banlama söz konusu değil.

söz konusu olan rss yi çekip çekmemek değil önemli olan çekilen rss bilgilerini sayfada iyi şekilde harmanlayabilmek, verileri çekip olduğu gibi yayınlarsan google basit sorgulamalarla siteni yakalayıp banlayacaktır ama çektiğin verileri bir şekilde harmanlarsan ve harmanlanmış şekli ile sitende yayınlarsan bi sorun olacağını sanmıyorum, yani googlenin siteni yakalayabileceğini sanmıyorum.

bilmem anlatabildimmi :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Ozcan , bence rss çekme ile alakalı bir banlama söz konusu değil.

söz konusu olan rss yi çekip çekmemek değil önemli olan çekilen rss bilgilerini sayfada iyi şekilde harmanlayabilmek, verileri çekip olduğu gibi yayınlarsan google basit sorgulamalarla siteni yakalayıp banlayacaktır ama çektiğin verileri bir şekilde harmanlarsan ve harmanlanmış şekli ile sitende yayınlarsan bi sorun olacağını sanmıyorum, yani googlenin siteni yakalayabileceğini sanmıyorum.

bilmem anlatabildimmi :)

:) yok hocam benim 3 sitem banlandı artık iyice öğreniyorum bu işler bandan çıkarana kadar neler çektim. Bir daha hile yapmıcam diye söz verdim kendi kendime gerçi 30k hit güzel oluyor ama :) azcık oynama yapınca siteninde sonu belli oluyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5