Saçta kepeğin asıl nedeni kafada mantar sorunudur!

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Ağustos 2010
Mesajlar
393
Reaction score
0
Fizyolojik Kepek Neden .Olur?
Normal karşılanan ve insanların belirli zamanlarda yaşadığı fizyolojik kepek sorunu genelde kafa derisinde değişim nedeniyle görülür. İnsanların kafa derisi 7 kattan oluşmaktadır. En üst kat sürekli yenilenmektedir. Bu yenilenme genelde çok küçük parçalar ile olur ve yıkama ile kaybolur. Yenilenmenin hızlı olması parçacıkların belirgin hale gelmesini sağlar. Hafif kepek dediğimiz bu durum marketlerde satışan kepek şampuanları ile önlenebililir.

Patolojik Kepek Mantar Mikrobu Riski İçerir
Asıl kepek problemi patolojik olup, altında yatan neden genelde kafada mantar problemi olmaktadır. Kafa kaşıntısı ve pul pul kepek görünümüne neden olan durum ilerleyen süreçte saç derisinde iltihaplanma ve küçük yaralar şeklinde görülmektedir. Çözümü yine şampuanlar ile mümkün olup, dikkat edilmesi gereken kullanacağınız şampuan mantar öldürücü etkili olmalıdır.

Mantar Öldürücü Şampuan Nasıl Olur?
Öncelikle bu ürünler medikal kategoride yer alması nedeniyle marketlerde satılmaz. Genelde eczaneler ve üreticinin varsa İnternet sitesinden temin edebilirsiniz. Alacağınız üründe markadan .çok içeriği önemlidir. Ülkemizde mantar öldürücü kepek şampuanı olarak satılan ürünlerde genellikle Climbazole, Ketokonazol ve Zinc Pyriyhione içermektedir. Bu maddeler etkili olduğu kadar yan etkisi olan ürünlerdir. O nedenle kullanmadan önce önerilere kulak vermek lazım.

Ketokonazol İçeren Şampuanlar
Türkiye'de mantar öldürücü kepek şampuanları büyük bir bölümü Ketokonazol madde içermektedir. Ketokonazol içeren şampuanlar olarak Konazol, Ketoral ve Nizoral isimleri ürünleri görebilirsiniz. Mantar öldürücü ve kepek önleyici olarak oldukça etkili olan bu ürünleri kullanmadan önce bilmeniz gereken husus günlük kullanıma uygun olmadıklarıdır. Çünkü ketokonazol madde 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Aksi halde saç derisinde incelme olup, 7 kat olan deriniz 4-5 kata düşebilir. Yine aynı şekilde kafa derisinde tahriş görülür.

Climbazol İçeren Şampuanlar
Son yıllarda en çok tercih edilen bilimsel maddelerden biri Climbazole olup, Avrupa'da çok sık kullanılmaktadır. Fakat diğer maddelere göre daha pahalı ve temini zor olması nedeniyle ülkemizde Climbazol içeren şampuan sayısı çok azdır. Climbazol içeren ürünlere bakacak olursak Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan Seboderm ile System 4 ve henüz Türkiye'de satışı olmayan Hegor bulunmaktadır.

Zinc Pyrithione İçeren Şampuanlar
Bir diğer mantar öldürücü madde ise Zinc Pyrithione olop, Ketokonazol ve Climbazole maddesine göre daha az etkilidir. Ülkemizde Zinc Pyrithione kullanan ürünler arasında Zetion şampuan 5-6 TL'ye alabilirsiniz.

Kafada Mantar Saç Dökülmesine Neden Olabilir?
Yukarıda belirtilen önlemlerden birini uygulamanız halinde hızla yayılan mantar mikrobu kafa derisinde tahriş ve yaralara neden olmaktadır. Sürekli yayılma durumunda olan mantar kıl köklerine ilerlemesi halinde saç dökülmesi kaçınılmaz bir hale gelecektir. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgiye Op. Dr. Atilla KAYA'nın bilgileri ışığında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani/
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst