İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

saglam bir php sorusu

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet.... arkadaslar. pop3 mail okuyan bir script yazmistim evvelden. bunda herhangi bir problem yok. simdi, mynet i ele alalim. sign up formu var normal mail sayfasi var. mail sayfasini yazarim np. ama sign up nasil yaparim ? yani php bazinda mail accountu server a nasil açtiririm ? bu konuda bilgisi olan veya dökümani olan biri varmidir ? pls ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
xkare' Alıntı:
evet.... arkadaslar. pop3 mail okuyan bir script yazmistim evvelden. bunda herhangi bir problem yok. simdi, mynet i ele alalim. sign up formu var normal mail sayfasi var. mail sayfasini yazarim np. ama sign up nasil yaparim ? yani php bazinda mail accountu server a nasil açtiririm ? bu konuda bilgisi olan veya dökümani olan biri varmidir ? pls ?

Bunu yapmak icin bir ara arastirma yapmisti, ama incelemeye vaktim olmadi.
Cyrus SASL MySQL seklinde google da bir arama yaptir ve linkleri incele.
Cyrus SASL ile Mysql de kullanici yaratabiliyorsun ve kullanicilari Mysql uzerinden authenticate ediyorsun.
Daha fazlasini bende bilmiyorum, artik sen bize anlatirsin ...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kullandigin Mail Transfer Agent'i nedir? Qmail + Vpopmail ikilisini kullaniyorsan Cyrus'taki gibi SQL uzerinden authenticate etme sansin var. Ama sistemin buna gore ayarli olmasi gerekir. Diger turlu kullandigin sisteme gore degisir. SQL uzerinden authenticate edilemez bir sistemde /etc/shadow veya /etc/vpop/shadow gibi bir sifre dosyasindan authenticate ediliyorsa kullanicilar, PHP uzerinden bu dosyalara yazabilir bir durumda olman gerek.

Buyuk ihtimalle PHP'yi calistiran kullanicinin bu dosyalara erisimi olmamali guvenlik acisindan, bu sebeple, root olarak calisan ve disaridan komut dinleyecek bir proses yaratilip, php araciligiyla bu prosese komut gonderilir, bu proses aldigi komuta gore sifre dosyasini isler.

Imap fonksiyonlari yeni bir mail hesabi acmaz, var olan hesaplar uzerinde islem yapabilir.

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet dediginiz gibi belli componentler (yani bilesenler) yazdigimizda olay cozuluyor. birçok hazir script var bu konuda. ben bir defa account açtirdigimda onu mysql sorgulamali ve sessionlarla isi bitirebilirim. ama bir sekilde erisip hesap actirmak gerek. bir zamanlar cpanel e erisim yaparak pop3 açtirmistim fopen ile :) http://asdasda:asdasd@ ile eriserek pop3 actirmistim php içinde istedigim gibi. ama bu ne kadar saglikli ve güvenli bir yöntem tartisilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet o sekilde de yapiliyor, php kodun guvenli ise bir problem cikmaz, cpanel sifreni aciga cikariyorsun. PHP'yi Suexec ile nobody degil de Userid altinda calistirip dosya izin ayarini 750, 700 gibi birsey yaparsan bir tek Userid okuyacagi icin sorun olmaz saniyorum.

PHP basit server yazabiliyor, soket fonksiyonlari var, root olarak calisacak kucuk birsey yazabilirsin, basit ornekleri var, php'yi tam bir programlama dili degil diye cok asagiliyorlar ama sistem programlama konusunda dahi cok basarili, shell uzerinden yapamadigi birsey ile karsilasmadim.

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet sana katiliyorum. programlamada kütübane kültürüyle yetistikleri için biraz basit gibi geliyor ama ben bugüne kadar ben php yi yiyip bitirdim diyen birine görmedim. herneyse aslinda çok çözüm var ama ben en pro sekliyle çözmek zorundayim. güvenligi herseyi düsünmeliyim. düsündügüm yahoo 'nun mail sayfasi seklinde. tek engel iste eposta acilimi o olduktan sonra gerisi çok kolay.

S

SempatiX

Misafir
Hivemaili incele istersen. Bilgi sahibi olabilirsin. Ben bu konu hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için birşey diyemem ama bir iş yapmadna önce bilmiyorsam benzerlerini incelerim ben. Faydası olabileceğini düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu arada yatirim amacli mi dusunuyorsun sen bunu, ben de bir ara boyle bir site acmayi dusunuyordum ama artan servisler ve ozellikle gmail'den sonra pek karli bir girisim olacagini dusunmeyip vazgectim.

S

SempatiX

Misafir
Aslında olur mynet den daha iyi hizmet verirsen neden olmasınki ? Kişi başı 20 Mb mail 2 Mb a kadar dosya ekleme imkanı, vede full Türkçe oldumu tutar bence. Belki biz onlara aldırmayabiliriz ama çoğu Türk halen daha bu alanda myneti kullanıyorlar Türkçe olduğu için.

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet haklisiniz. ben arastirmalara basladim bilgi sahibi oldukça sizlerlede paylasirim arkadaslar...

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sunucu olarak Postfix (MTA) + DBMail (IMAP/POP3) kullanabilirsiniz. Yönetimi çok kolay, herşey veritabanında. Arayüz olarakta herhangi bir "webmail" arayüzü kullanabilirsiniz.

F

FreeBSD

Misafir
Xkare: Bunu Perl ile yapabilirsiniz...

PHP kısmını da Interface icin kullanabilirsiniz...

Perl veya Curl kullanarak bunu yapmak çok basit ...

Server'da kullandığınız mail sunucusu nedir ?

Önce bunu bana bildirirseniz size kod kısmında yardımcı olabilirim

Kolay gelsin...

İyi Günler...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5