Şahıs ya da Limited Şirketi Kurmak - Maliye Kaydı 2019

Yakamdamoz

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
14 Ocak 2017
Mesajlar
448
Reaction score
10
Vergi mükellefi olmayı genel olarak kimse istemese de resmi olarak yaptığınız işin diğer firmalar ve devlet tarafından meşru görülmesinin en büyük göstergesidir bu. Yani eğer interneten ticaret yapıyorsanız kesinlikle maliye kaydını yapmanız gerekir. Aksi durumda hukuki olarak sorun yaşadığınızda rakibinizden bir adım geride olursunuz.

Neden Vergi Mükellefi Olmalıyım?
Çok vatansever ve iyi bir insan olduğunuzu düşünerek vergi mükellefi olmanız için ilk sebebin ödenen vergilerin yaşadığınızı ülkenin geleceği olması. Bu sebep sizin için yeterli değilse artık ciddi anlamda para kazanmaya başladıysanız ve vergi ödemiyorsanız ileride başınız devletle belaya girecek olması zannedersem sizin için yeterlidir.
Ticari hayat açısından vergi mükellefi olmanız size iş yaptıracak firmaların sizi daha ciddiye almaları anlamına gelir. Çünkü çoğu firma yaptığınız iş için ödedikleri ücreti vergilerinden düşmek isteyecek ya da yapılan iş için ileride yaşanacak bir problemi hukuksal boyuta taşıyabilmek için ellerinde resmi bir belge bulundurmak ister.

Vergi Mükellefi Olmazsam Ne Olur?
Yakalanma ihtimaliniz ya da yakalanmama ihtimaliniz konusunda bir şey diyemem. Ama yakalanırsanız başınız büyük belada olacak ve o güne kadar ödemekten kaçtığını vergilerin kat ve kat fazlasını ödemeniz gerekecektir. 2018 sonu ve 2019 başından online satış yapan, AIRBNB üzerinden yıllar önce satış yapmış birçok kişi inceleme alındı ve kazançlarını birkaç katı ceza yedileri.

Vergi Mükellefi Olmanın Maliyeti Nedir?
Vergi mükellefiyeti için sizin için uygun iki seçenek vardır şahıs işletmesi kurmaya ya da sermaye şirketi kurmak. Bu iki seçeneğin artı ve eksilerini yapacağınız işi ve planlarınızı bir mali müşavirle konuşarak karar verebilirsiniz. Kısaca maliyet vermek gerekirse 2019 yılı için şahıs işletmesi 500 TL, limited şirket 2.200 TL ve anonim şirket 2.700 TL gibi bir maliyetle kurulur. Bu tutarlarda yapacağınız işe göre artı ve eksi maliyetler olabilir yani ortalama bir rakam söyledim.

Diğer Konular Hakkında Bilgiler;

Sitemde Ücret Karşılığı Reklam Yayınlıyorum Vergisini Nasıl Ödeyeceğim?
Eğer vergi mükellefi değilseniz reklam verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

Ara Sıra Ücret Karşılığı Tasarım İşleri Yapıyorum Ne Yapmalıyım?
Eğer vergi mükellefi değilseniz tasarım işini verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

Google Adsense ve Vergi
Bu tür kazançlar vergiye tabidir ve but tür bir geliriniz varsa vergi mükellefiyeti açtırmanız gerekiyor. Sonuçta bir para kazanıyorsunuz ve kanunlarımızda yer alan bazı istisnalar dışında elde edilen gelirler vergiye tabi.

Eğer vergi mükellefiyseniz Google şirketine fatura keseceksiniz. Eğer değilseniz bir işyeri açılışı yaptıracaksınız. Ben kanunsal açıdan uyarıyorum siz bunu yaparsınız yapmazsınız bu konu size kalmış.

Gelelim KDV olayına. Adsense gelirlerinin vergilendirilmesinde esas konu KDV olup olmayacağı. Maliye'ye sorulan sorularda bu konu için verdikleri cevap KDV hesaplanması gerektiğidir.

Fatura keserken; Google’den 1.000 TL geldi size; (1.000 /118)*18 = KDV Tutarı şeklinde hesaplarsınız.


Gider Pusulası İle Çalışıyorum Bir Sorun Olur Mu?
Gider pusulası ile çalıştığınız firmalar size ödedikleri ücretler üzerinden gelir vergisi hesaplayarak sizin adınıza vergi dairesine sizin TC kimlik numaranız ile ödeme yapıyorlar. TC kimlik numaranızla ödenen gelir vergisi arttığı zaman vergi dairesi sizi otomatik olarak vergi mükellefi yapacaktır.

Son olarak kendi düşüncelerimi de ekleyerek konuyu bağlayayım. Ülkemizde teknolojiyi en aktif kullanan kurumlardan birisi Maliye Bakanlığı bir şekilde hepimiz banka hesapları, kredi kartları ve yaptığımız ödemelerle fişleniyoruz. Ve Maliye Bakanlığı sürekli olarak yeni elemanlar alıyor. Çünkü onlarda biliyor toplanan vergi toplanması gereken verginin sadece %20’si. Herhangi bir şikayet durumunda banka hesaplarınız incelendiğinde hesabınıza gelen logo tasarım ücreti açıklamalı EFT ya da havalelerin bir açıklaması istenecektir. Kredi kartı ile yaptığınız harcamaların kaynağı sorgulanacaktır. Bunlar belki şimdi uzak ihtimaller gibi gelebilir ama emin olun devlet sizin hakkınızda karınızdan ya da sevgilinizden daha çok şey biliyor ya da öğrenmek isterse öğrenebilir.

E Ticaret Hakkında Soru ve Cevaplar

Birden fazla e ticaret sitesine sahip olmak
Birden fazla e ticaret sitesine sahip olan arkadaşlar vardır. Devlet sizin kaç tane siteniz olduğuna bakmaz. Bu sebeple her biri için ayrı bir mükellefiyet açmanız gerekmiyor. Bütün sitelerinize ait yasal işlemleri tek bir mükellefiyet adı altında yapabilirsiniz.

Yazar kasa alacak mıyım almayacak mıyım?
Yazar kasa alacak mıyım almayacak mıyım? konusuna gelirsek. Sadece e ticaret işiyle uğraşıyorsanız yani satış yaptığınız ayrıca bir işyeriniz yoksa yazar kasa / ödeme kaydedici cihaz almak zorunda değilsiniz.
Resmi bir dille açıklamak gerekirse ”Satışlarını internet üzerinden gerçekleştiren, bürosunu sadece müşteri ile irtibat için kullanan, bunun dışında herhangi bir emtia satışı yapmayan, satış bedelini bürosunda tahsil etmeyen (banka aracılığıyla veya elektronik yolla alan) mükelleflerin Vergi Usul Kanunu’nda geçen fatura veya perakende satış fişlerini düzenlemeleri şartıyla ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. ”

Fatura mı? İrsaliyeli Fatura mı?
Bu konu tamamen sizin çalışma şeklinizle alakalı bir durum. Eğer malın sevkıyatını siz yapıyorsanız size tavsiye edeceğim yol irsaliyeli fatura ile satış yapmanız bu siz hem kırtasiye masrafından kurtaracak hem zaman açısından tasarruf sağlayacak.

E-Ticaret sitesine sahipseniz ya da e ticaret sitelerinden birinde satış yapıyorsanız bu yaptığınız satışlar için bazı belgeler düzenlemeniz gerekiyor. Bu belgeler genel olarak sevk irsaliyesi ve faturadır. Sevk irsaliyesini malı müşteriye gönderirken, faturayı ister malı gönderirken isterseniz 7 gün içinde düzenlemeniz gerekiyor. Devletimiz isteyen işletmeleri bu dertten kurtarmak için bir çözüm yolu daha bulmuş irsaliyeli fatura. İrsaliyeli faturada irsaliye ve faturayı ayrı ayrı düzenlemek ve göndermek yerine tek bir belge olarak gönderebiliyorsunuz.

Bunun bazı şartları var öncelikle hali hazırda irsaliye ve faturayı ayrı ayır düzenleyen bir işletmeyseniz bu yazıyı okuyup yarın hemen irsaliyeli faturaya geçelim diyemiyorsunuz. Mali yıl sonlarında geçiş yapmanız mümkün. İşe yeni başlayacak arkadaşlar bu seçeneği mali yıl sonunu beklemeden kullanabilirler.

Satış İşleminde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
xxxx.com isimli bir e ticaret siteniz var ve burada ayakkabı satışı yapıyorsunuz. Site kullanıcılarından birisi satışa çıkarttığınız bir ayakkabı için sipariş verdi ve ödemeyi yaptı.

Fatura Kullanıyorum
Eğer fatura sistemiyle çalışıyorsanız ürünü müşteriye göndermek için ayrıca irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir. Ürün sizin tarafınızdan müşteriye gönderilecekse irsaliyeyi siz, tedarikçi firma tarafından gönderilecekse tedarikçi firma düzenleyecek. Bu işlemleri nasıl yapacağınız tedarikçi firma ile aranızda yaptığınız anlaşmaya göre değişebilir. İrsaliye aşamasını geçtikten sonra diğer belge faturadır.
Faturayı gönderdiğiniz ürünle beraber gönderme zorunluluğunuz yok daha sonra da müşteriye gönderebilirsiniz. Bu konuda önemli nokta faturanın irsaliyeden en fazla 7 gün içinde düzenlenmiş olmasıdır.

İrsaliyeli Fatura Kullanıyorum
İrsaliye fatura kullanımında hazırlanan bu belgenin müşteriye ürünle beraber gönderilmesi gerekiyor.

E Ticaret Tedarik Türlerine Göre İrsaliye ve Fatura Düzeni
Kendi sitesi ya da bayilik hizmeti veren siteler üzerinden e ticaret faaliyetlerinde bulunan arkadaşlar için bazı temel bilgileri paylaşacağım.
Öncelikle kısa bir hatırlatma; E – Ticaret faaliyetlerinin hepsinde vergi mükellefi olma zorunluluğu vardır.

Stoklu Doğrudan Satış;
Uygulama açısından en basit olanıdır. Elinizde uygun fiyata tedarikçiden satın aldığınız ürünler vardır ve bunları satarsınız olay kapanır. Alırken fatura ve irsaliye almanız gerekir ve satarken yine aynı şekilde irsaliye ve faturayı siz düzenlersiniz.

Örnek Uygulama;
Alış İşlemi: Örnek sitemiz giyim ürünleri satışı yapıyor. Uygun fiyata 100 adet kazak satın aldınız birim fiyatı 10 TL’den. Satın aldığınız firma size irsaliye ve fatura düzenleyecek.
Fatura açıklaması 100 Adet kazak - birim fiyat 10 TL – Tutar 1.000 TL – KDV ( %8) 80 TL ve Genel Toplam 1.080 TL olacak şekilde. İrsaliyenin ya da faturanın elinize ulaşması ile birlikte kanunlara göre elinizde faturada belirtilen adette kazak stoku mevcuttur. Artık bu stok üzerinden satış yapabilirsiniz.

Stoklu satışlarda önemli nokta elinizde olmayana bir ürün için fatura kesmemeniz gerektiğidir. Elinizde 100 için alış faturası varken pantolon faturası kesemezsiniz. Keserseniz elimde faturasız mal var diye ilan etmiş olursunuz.

Satış İşlemi; Siteniz üzerinden tanesi 15 TL’den 10 adet kazak için bir kişi sipariş verdi, kazakları paket yaptınız ve kargoya vereceksiniz. Kazakların yanında mutlaka irsaliye bulunması gerekmektedir. İrsaliyede kazaların kimse gideceği adresi varsa vergi no ve vergi dairesi yoksa tc kimlik no bulunmalı ve açıklama bölümünde kaç adet ürün olduğu ve ürünlerin ne olduğu yazılmalı. Faturayı hemen kesmeniz gerekmiyor 7 günlük bir süreniz var bu süre içirişinde kesip müşteriye gönderebilirsiniz.
Fatura açıklaması 10 adet kazak – Birim fiyat 15 TL – Tutar 150 TL – KDV (%8) 12 TL ve Genel Toplam 162 TL olacak.

Bu seçenekte ürünleri stok yapmak için toptan satın alabileceğiniz gibi satış yaptıkça da satın alabilirsiniz. Önemli olan kısım faturayı kesmeden önce tedarikçinin irsaliyeyi düzenlemiş olması.

Sipariş aldıkça ürün satın alınması durumunda kargo ücretlerinden kurtulmak ve işlemleri hızlandırmak için sattığınız ürünleri direk olarak tedarikçi müşteriye gönderip irsaliye kesebilir ama faturayı sizin adınıza kesecektir.

Komisyonlu Satış
İş yükü anlamında basit olan seçenektir. Stok takibi yapmıyorsunuz birkaç tedarikçi ile anlaştınız ürünleri sitenize koydunuz ve sipariş geldikçe tedarikçi firmaya haber veriyorsunuz ürünü, irsaliye ve faturayı tedarikçi hallediyor.
Çalışma şekli; bir tedarikçi ile anlaşırsınız ve anlaştığınız ürünleri sitenize eklersiniz, siteniz üzerinden satış yapıp ücreti tahsil edersiniz, tedarikçi firmaya satılan ürün hakkında bilgi verirsiniz, tedarikçi firma malı müşteriye yollar, siz müşteriden aldığınız tutarı içinden komisyon tutarınızı tahsil edip geri kalan parayı tedarikçi firmaya gönderiyorsunuz ve kesinti yaptığınız tutar için fatura kesiyorsunuz.

Örnek Uygulama;
Bu uygulama seçeneğinde mal alımı yoktur.
Örneklemeyi satış üzerinden yapıyorum. Siteniz üzerinden x tedarikçisine ait tanesi 18 TL’den 10 kazak sattınız. Tedarikçi ile anlaştığınız fiyat 9 TL ya da anlaştığınız oran %50 diyelim.

X Tedarikçi firmanın müşteriye keseceği fatura tutarı 180 TL – KDV’si 14,4 TL ve Genel Toplamı 194,4 olacak. Bu tutar aynı zamanda sizin müşterinizden tahsil ettiğiniz tutarla aynı olmalı. Siz komisyon tutarınız olan 90 TL + ( %8 KDV ) yani 90 TL + 7,20 TL X tedarikçi firmasına komisyon faturası keseceksiniz.

21.000 TL’nin Altında Vergi Verilmez Yanlışı (08.09.2014)
Bu konu hakkında çok fazla yanlış bilgi dolanıyor ortada ve birkaç arkadaş bu konu hakkında soru sorduğu için açıklamak istiyorum.
21.000 TL’nin kanunlarda ki karşılığı Arızi Kazanç’tır. Arızi kelimesinin sözlük anlamı geçici’dir. Burada anlatılmak istenen ticari bir işlem değil istisnai bir harekettir.
Örnekle açıklamak gerekirse;

Arızi Kazanç; Evinizde kullanmadığınız bir TV ve Buzdolabı var. Bunları sahinden.com sitesinde satışa çıkarttınız ve sattınız 5.000 TL aldınız. Bu kazancınız için vergi vermeniz gerekmiyor.

Ticari Kazanç; Kitap satıyorsunuz ve ayda 250 TL kazanıyorsunuz bir yılda 3.000 TL kazandınız bu kazanç ticari kazanç oluyor. Bu konuda 21.000 TL’nin altında para kazanmanız önemli değil.

İki kazanç arasında en büyük fark; Yapılan işin sürekli olup olmamasıdır.

Genç Girişimci ve Teşvikler
29 yaşını aşmamış ve ilk defe ticari faaliyette bulunacak kişiler için yıllık 75.000 TL ye kadar olan kısmı gelir vergisinden muaf olacak. Aynı zaman ilk yıl Bağ-Kur primi ödemeyeceksiniz.

Alıntıdır
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst