İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

saldırı

HTservers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben olsam böyle bir durumda müşterime, saldırı aldığını sitenin kapanma tehlikesi olduğunu söyler alternatifler sunardım.
Eğer ulaşamıyorsam siteye bir index atar sitenin bakımda olduğunu yazar, müşterinin gelerek bir çözüme kavuşturmasını beklerdim.

bunlar tabi ilk yapılması gereken durum.zaten ilk böyle yapılır.
müşteri alternatifleri kabul etmez ise maddi açıdan güzel bir dille açıklanarak anlatılır.taşınması istenilir diğer müşterilerin rahatlığı için.

HostPaket

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba arkadaslar

ma$Allah yoklugumda konu bayagi ilerlemis durumda :) musteriye durumu sms servisi ile bildirip sitenin asiri olarak saldiri aldigindan dolayi kapatildigini soyledik ve hesabi suspend etmek zorunda kaldik (diger musterilerimizi dusunerek) , kendisine yeni cozumler uretmek icin cabaliyoruz ve elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konuyu anlamadan yorum yapılırsa durum = bitanem gibi olur.
gökhan fikir almış bitanemde kendi sitesi kapanıyor sanmış (durum onu gösteriyo:) )

200 site içinden 1 site sürekli saldırı altında ise tabiki geriye kalan 199 siteyide düşünmek gerekir.

"önlem alın kardeşim!!" diyenlere sadece demek kolaydır. sektördeki herkes bilirki ddos ve botnet kolay yutulur lokma değildir (donanımsal firewall bile bazen fayda etmiyor.)
sadece bir kaç kez ddos yendi ise müşteriye iade yapmak yada susband tercihi pek verimli olmasada sürekli saldırı altında bulunan siteyi değil türkticaret kralı bile kabul etmez. ama bunu müşteriye anlatmak gerçekten zor.
bence gökhan iyi yoldan halletmiş ve hala birşeyler yapmaya çalışıyor. allah kolaylık versin

bitanem;
sunucu yönetimi bebek büyütmekten daha zordur. sadece o işle uğraşan bilir çocuk büyütmenin zorluklarını sadece annelerin bildiği gibi ... bence olaylara daha ılımlı ve sakin yaklaşmalısın

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu yazmışsınız
bitanem;
sunucu yönetimi bebek büyütmekten daha zordur. sadece o işle uğraşan bilir çocuk büyütmenin zorluklarını sadece annelerin bildiği gibi ... bence olaylara daha ılımlı ve sakin yaklaşmalısın

Cevap: Anlamam çocuk felan büyütmeyi ben anneler anlar elbet artı bebekle sunucuyu nasıl benzetme ettin bilemiyorum. Benim demek istedigim saldırı anında müşterinin ip ini bloc edersiniz sonra saldırı bitince geri müşterinize yer verirsiniz. Benim calıştıklarım hep öyle olmuştur 1 Müşteri bin müşteridir tek tek olur. Diyelim o saldırı yedi ok ayrıldı Giden müşteri isminizi cıkartcak Aaa orasımı sakın ordan alma savunma korumaları Sıfır diyebilirler olayın bu yanınada bakın. Diger bir soruna cevap ise gayet sakininim. Bu konudan ayrılıyorum ben dediklerinizi okumuycam.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
bence boşuna yazmayın karşıdaki birtanem arkadaşımız ile farklı frekanslardayız.

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bitanem;
bu tür saldırılar 1 ipten gelmez. + sunucularda her müşteriye 1 ip verme şansınız yok malesef eğerki dedikleriniz olsa idi evet saldırı çabuk engellenirdi ancak ikiside imkansız.

Inferno

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
CPU kulllanma limiti koyarım sözleşmeye geçenin eline yedeğini veririm. Ben olsam böyle yapardım.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya merakdan bakıyorum:) saldırı edenler bir ip demiyorum ben kendimi söyleyim size Benim sitelerim için şirket 1 ip ayırdı saldırı olunca siteme benim siteme baglı ipi bloc ediyor sonra geri acıyor . Bir başka sitelerimde başka şirkette oda ayrı ipde onlarda aynını ediyor bana ben kendimden esinlendim geniş bir bilgim yok yukarıda belirttim sizler kendi sunucularınızı savunuyorsun hoş güzel. Bende müşteri olarak kendi haklarımı savunuyorum size veya burdakilere karşı degil. Genel bir yazı üstünüze neden alıyorsunuz Almayın lütfen ben kendimi örnek verdim bunları yaşıyorum. Dogrularımveya yanlışlarım size farklı gelir Sizinde bana farklı gelir umarım bu sefer azda olsa anlıyabildiniz beni

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
seni anlıyoruz :)
ama bizde diyoruzki her siteye 1 ip verip ayıramayız :) hangi site saldırı yer bunuda tahmin edemeyiz. her sitenin saldırı yeme riski var değilmi :)

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tabiki her sitenin saldırı riski var ddos un önlemi yok ne yazıkkı anlıyorum keşke herkes siz gibi güzel dille ifade etse anlamadıgımı anladıgın ve anlatmaya saygılıca çalışıtıgın için teşekür ederim

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar : Biz bu konuya oldukca egildik , suanda onlarca hitli sayfayi , firmalarindan suspend yiyen cpu ve ram dan dolayi yada attackdan dolayi hepsini 1 cati altinda topluyoruz hizmet veriyoruz , bu konuda bir cok hosting firmasindanda ragbet aliyoruz musteri yonlendirmeleri yada tavsiyede bulunuyorlar , isimlerini saymadan hepsine tesekkur etmek istiyorum.Biz ve bizim gibi guvenlik hizmetleri agirlikli firmalar cogaldikca , gerekli sunucu , firewall yatirimlari yapildikca sanirim bu tur sikayetlerde azalicaktir.

Saygilarimla

Çağdaş Aydoğdu

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya merakdan bakıyorum:) saldırı edenler bir ip demiyorum ben kendimi söyleyim size Benim sitelerim için şirket 1 ip ayırdı saldırı olunca siteme benim siteme baglı ipi bloc ediyor sonra geri acıyor . Bir başka sitelerimde başka şirkette oda ayrı ipde onlarda aynını ediyor bana ben kendimden esinlendim geniş bir bilgim yok yukarıda belirttim sizler kendi sunucularınızı savunuyorsun hoş güzel. Bende müşteri olarak kendi haklarımı savunuyorum size veya burdakilere karşı degil. Genel bir yazı üstünüze neden alıyorsunuz Almayın lütfen ben kendimi örnek verdim bunları yaşıyorum. Dogrularımveya yanlışlarım size farklı gelir Sizinde bana farklı gelir umarım bu sefer azda olsa anlıyabildiniz beni

Firma elbette müşteriyi korumalıdır.Ama müşteriler arasında ayrıma gidemez.Firmanın gözünde her müşteri bir olmalıdır değer bakımından.Bir müşterinin sistemi aşırı kullanması yüzünden diğer müşteriler zarar görmemelidir.

Elbette saldırı durumunda direk müşteriyle ilişkiyi kesmek mantıklı değil.Belli bir süre saldırıyı durdurmak için çalışılır.Ama saldırı kesilmeyecek türde bir saldırıysa müşteriyle ilişkiyi kesmekten başka bir şans kalmıyor.

Bir diğer mesajınızda orası gönderirse diğerine giderim tarzı bir mesaj yazmışsınız.Evet gidebilirsiniz.Ama saldırı orda da başlayınca aynı uygulama ile karşılaşırsınız.

İşini düzgün yapan firmalar satış yapmadan önce müşterilerine kabul ettirdikleri satış sözleşmesine bunla ilgili bir madde eklemelidir.Bu madde iki tarafın da haklarını korumak için gereklidir.

Örnek:
6.3: Sunucu üzerinde site başına en fazla CPUve RAM kullanım oranı %10 'dur . %10 'u geçen kullanıcı hesapları , ilk uyarının ardından askıya alınır.

http://www.bilhost.com/hizmetsozlesmesi.php

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5