İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sanal pos ve satış sonrası.

TurkdNs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biliyorsunuz ki pos ile satıştan sonra kişi ödemeye itiraz edince ve satıcının elinde bir belge olmadığı için, öyle yada böyle para kartına iade ediliyor. Sanal pos hizmeti aldığım banka ile bir çok kere görüşmeme rağmen bu satış için belge göstermemizi yoksa itirazların hepsine geri ödeme yapmak zorunda kalacağımızı belirttiler. Tabiki banka çalışanlarıda bu konu hakkında bilgi sahibi "alt yapı böyle biz birşey yapamıyoruz" yani onlarda saçma olduğunu biliyorlar.

Ben banka çalışanlarında sordum ama kimseden cevap alamadım, alacağımıda sanmıyorum. İnternet üzerinden belge ile nasıl satış yapılabilir ? satış sonrası ne gibi belge talep edebiliriz alıcıdan. Böyle bir belge talep etmek zaten çok saçma değil mi ? o zaman nerede kaldı bu işin "sanal" 'lığı? BU alt yapı tüm dünyada aynımı. Yoksa sadece Türkiye'ye mahsus mu ? veya bu işe bir çözüm bulan varmı ?

Örnek olarak, arabam.com gibi bir site sattığı ilanlar için, ziyaretçiden ne gibi bir belge talep edebilir. Alıcılar bu gibi sitelerdende geri ödeme talep edebiliyorlarmı?

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mail Order formu isteyebilirsin . boylece elinde belge olur yada kredi kartinin arkali önlü faxini

TurkdNs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anlık satışlar için bu imkansız ve ziyaretçi kaybıdır. Alışveriş yaptığınız sitelerde bu tür bi fax talebi ile karşılaşırsanız alışverişe devam edermisiniz? herkesin elinin altında fax yok ki. Yada normal ziyaretçileri baz alarak düşünün. O zaman sanalpos ile eft nin farkı kalmazki.

Benim anlatmak istediğim büyük portallarda neden bu sorun olmuyor. Şimdi ben gittigidiyor.com dan bir ürün alarak ürün hesabıma geçtikten sonra itiraz edip paramı alabilirmiyim ? (sanmıyorum). Orada böyle bir belge talep etmiyor ?

SLaYeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu şekilde olması çok güzel müşteri açısından hizmeti alamadıysa itraz etmek hakkı sonuçta siz ona ne tür belge imzalatırsanız imzalatın itraz ettiğinde her halukarda parasını geri alabilecektir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Gittigidiyor da satıcı kargo fişini gösterdiğiyle o chargeback geçersiz olur. Fax ile imza istemese de telefonla doğrulama yapılır.

schumifan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Malasef bu fraud satislardan kurtulman simdilik zor gözüküyor, ayrıca fraud satis oranı total satisinin %5 ini asarsa posunda kapatılabilir.

Dünya üzerindeki kart sistemlleri hangi ülke olursa olsun Mastercard ve Visa tarafından belirlenir ve uygulanır.

Mastercard ve Visa'nın su anda sanal sistemler için yapmıs olduğu calismalar elbette var ama Türkiye'deki bankaların kartlarının sanal kullanıma acik olmasına rağmen itirazlara evet demesi malasef sadece firmaları mağdur ediyor.

Yakın gelecekte mutlaka iyi bir modelleme ile sanal sistemler oturur diye düşünüyorum.

TurkdNs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkiye'deki bankaların kartlarının sanal kullanıma acik olmasına rağmen itirazlara evet demesi malasef sadece firmaları mağdur ediyor.

Kısaca özetlemişsin. Benim isyanımda sadece frimadan belge talep edilmesi. Alıcının üstüne giden yok.Madem işin içinde belge olacak hani nerede bunun sanallığı :(

TurkdNs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu şekilde olması çok güzel müşteri açısından hizmeti alamadıysa itraz etmek hakkı sonuçta siz ona ne tür belge imzalatırsanız imzalatın itraz ettiğinde her halukarda parasını geri alabilecektir.

Anlatmak istediğimle senin yazdığının arasında çok fark var.

hasanyildiz84

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Biliyorsunuz ki pos ile satıştan sonra kişi ödemeye itiraz edince ve satıcının elinde bir belge olmadığı için, öyle yada böyle para kartına iade ediliyor. Sanal pos hizmeti aldığım banka ile bir çok kere görüşmeme rağmen bu satış için belge göstermemizi yoksa itirazların hepsine geri ödeme yapmak zorunda kalacağımızı belirttiler. Tabiki banka çalışanlarıda bu konu hakkında bilgi sahibi "alt yapı böyle biz birşey yapamıyoruz" yani onlarda saçma olduğunu biliyorlar.

Ben banka çalışanlarında sordum ama kimseden cevap alamadım, alacağımıda sanmıyorum. İnternet üzerinden belge ile nasıl satış yapılabilir ? satış sonrası ne gibi belge talep edebiliriz alıcıdan. Böyle bir belge talep etmek zaten çok saçma değil mi ? o zaman nerede kaldı bu işin "sanal" 'lığı? BU alt yapı tüm dünyada aynımı. Yoksa sadece Türkiye'ye mahsus mu ? veya bu işe bir çözüm bulan varmı ?

Örnek olarak, arabam.com gibi bir site sattığı ilanlar için, ziyaretçiden ne gibi bir belge talep edebilir. Alıcılar bu gibi sitelerdende geri ödeme talep edebiliyorlarmı?

Zaten bir arkadaşımız konuyu güzel açıklamış bende aynı dertten müzdaribim yani vatandaş ben almadım derse banka bunu iade ediyor ancak satıcı olarak sizin de haklarınız mevcut 3D SECURITY (Kişinin telefonuna doğrulama mesajı geliyor) sistem üzerinden yapılan satışları kargo teslim tutanaklarıyla kanıtlarsanız siz haklı durumda oluyorsunuz yani bu durumda ödemenizi geri talep edebiliyorsunuz!
Kolay Gelsin

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kesinlikle ödemelerinizi 3D Secure sistemi ile alın + kargo fişiniz yada faturanız olsun 3D secure de müşteri genelde chargeback isteyemez banka kabul etmez işlem 3D secure ile yapıldığı için. Yani müşteri bu ödeme benim bilgim dışında yapılmış kartımı kaybetmiştim vb.. bahanelerle ödemeyi iptal edemez.

3D Secure ile ödeme aldığınızda müşteri sadece ürün elime ulaşmadı vb.. sebepler ile geri ödeme isteyebilir ve sizde de fatura kargo fişi vb. var ise kesinlikle ödemesini geri alamaz.

hasanyildiz84

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
3D Secure ile ödeme aldığınızda müşteri sadece ürün elime ulaşmadı vb.. sebepler ile geri ödeme isteyebilir ve sizde de fatura kargo fişi vb. var ise kesinlikle ödemesini geri alamaz.

Kargo ulaşmaz ise müşteriye geri ödeme yapılıyor ancak Kargo Şirketi fatura bedelini size ödüyor.
Kargonun geç ulaşması için maalesef bir yaptırım henüz yok!

İyi Çalışmalar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi