İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sansürlenen İnternet Sitesi Sahipleri

power

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
BİR sitenin mahkeme kararıyla engellenebildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ama hálá bazı kafalar, sitelere erişimin engellenebildiğini zannediyorlar.

Her şeyden önce, mahkemelerce verilen site kapatmaların kesinlikle hukuki dayanağı olmadığını söylemekle başlayalım. Şu an itibariyle, hiçbir kanun veya yönetmelikte site kapatılabileceğine veya erişimin engellenebileceğine dair bir hüküm yok. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek Madde 4’ü hariç tutuyorum, zira MP3 dağıtımı gibi telif hakkı ihlalinde siteye erişim engellenebilir. Ama bunun dışında herhangi bir siteye engelleme yapılmasının hukuki dayanağı yoktur.

Ceza ve Usul Kanunlarının iki temel ilkesi vardır: Kanunilik ilkesinde, kanunda açıkça yazmayan hiçbir ceza veya tedbire başvurulamayacağı, örnekseme yasağı ilkesindeyse ceza kanunlarında benzer hükümlerden yola çıkarak kıyas yapılamayacağı ve yeni bir suç / ceza yaratılamayacağı benimsenmiştir. Dolayısıyla, bu konularda ceza ve usul kanunlarında yer almayan bir tedbire başvurulamaz. Zaten, bu konuda hukuki boşluk olduğu için yeni tasarılar gündeme gelmeye devam ediyor. Sivil toplum örgütleri bu tür tasarıların sansür amacıyla kullanılmaması için çabalarını sürdürüyor.

Önce kafalar değişmeli

Site engellemelerin moda olduğu ve geçen hafta itibariyle 320 cinsel içerikli sitenin engellendiği şu günlerde, öncelikle yasal boşlukların doldurulması gerekiyor. Ayrıca, site engelleme konusunda daha akılcı teknolojik çözümler bulmak şart. Aksi halde, SANSÜRLÜ bir ülke damgası yiyebiliriz. Çocuk uygun-değilgrafisini önleyeceğim, telif hakkı ihlallerini durduracağım diye kurunun yanında yaşı yakmak ve insanları İnternet’in yer altına itmek uzun vadede zarar verecektir. İnternet’in kötüye kullanılmasının ne kadar önlenmesi gerekiyorsa, sansür benzeri uygulamaları da o derece önlemek lazım. Sadece bir sayfasından dolayı yüzlerce diğer sayfası engellenen siteler, özellikle ifade özgürlüğü alanında Türkiye için sıkıntı yaratabilir. Site engellenmeden önce site yöneticilerine bir mesaj veya tebligat gönderip ilgili içeriği kaldırmalarını istemek çok da zor bir olay değil. Eğer ilgili içerik site yöneticisi tarafından kaldırılmazsa, sitenin tamamını kapatmadan ara çözümler bulmak da mümkün olabilmeli. Sitenin tamamı kanun dışı içerikten oluşuyorsa, işte o zaman sitenin tamamı için engelleme ve kapatma uygulamalıdır.

ne kadar engellenebİlİyor

İnternet, doğası gereği hiçbir sınırlamayı ve engellemeyi kaldırmaz. Engellenen sitelere çeşitli yöntemlerle ulaşmak mümkün. En başta ya komut istemi mönüsünde "ping" komutuyla tespit ettiğiniz IP üzerinden siteye ulaşabilirsiniz, ya da proxytr.com gibi bir site üzerinden engellenen siteye erişebilirsiniz.

kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/e-yasam/5494734.asp?m=1

Kapanan siteleri actırma sansı varmı yokmu derseniz iyi bir avukat bulursanız evet denilebilir ama mp3 sitesi sahipleri hariç !

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ayda 10.000$ kazanırsam hiç düşünmeden avukat tutarım... ancak saçma insanlarla savaşmak istemiyorum o konuda... mp3 sitelerini kapatın tamam. ! Ancak tek sayfa yüzünden bazı siteler kapanıyor... AYIPTIR BU !

{{DELIKANLIM}}

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel yazi iyi anlatmis koskoca hürriyete böyle cikiyorsa ilerde biseyler olcagi kesin ben sadece bana olan bir sey söyleyim ondan sonrasi siz dusunun hep mp3 diyorda. Benim sitede wma olarak sarki dinletiyordum uyari aldigim andan 1 saat sonra tum sarkilarin urlleri kaldirdim keske tum muzikle alaka siteyi kapatsaydim daha iyi olurdu herneyse email yazdim hatta emailerde nasil bana yardimci olup söyle hem muzik dinletip hemde ben ve sanatcilar yada birler para kazansin diye soru sordum bana mailde sizi ben dogan grubuna yönlendircem bilmem ne dediler öyle olay kapandi bir ay sonra baktim sayfam kapanmis habersiz söyle böyle bu sefer aradim sözlesmeyi imzalayin acariz dediler. Gazetede yazildigi gibi site kapanmasi moda olmus ve haftada 320 site kapanmis diyor masallah demekten baska diycek laf yok allah sonumuzu hayir etsin. Ayrica yazida engelemeden önce bir mesaj iletililmek zor degil diyor iletilde ne oldu adamlar kafasina göre yasakliyorlar.
Avukat tutmasi kolay ama ya sonu kaybedersen onun icin okadar cok parayi avukata verceme yeni bir site acarim yada guzel bir domain daha iyi ve mantikca bence.
Saygilarimla

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5