İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Satış ahlakı mı ? Pazarlık mı ?

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Öncelikle hepinize merhaba,uzun bir süre iyinet forumlarında yoktum.Ancak ara sıra yine girip kontrol ediyordum.Son girdiğimde iyinet forumlarının satılacağını okudum.Bir nebze üzülsemde,satışın belkide forumu canlandıracağını düşünmek biraz rahatlattı.

Ancak bazı mesajlar dikkatimi çekti.Okuduğumda gerçekten çok şaşırdım.Orada okuduklarım acaba bir pazarlık mıydı ? yoksa bir şeyleri ucuza kapatmak adına satış ahlakını hiçe saymak mıydı ? anlamadım.Bir ürün satın alırken sizin satıcı ile böyle bir diyaloğunuz geçti mi?

Satıcı : X ürününü şu fiyattan satıyoruz.
Alıcı : X ürünü berbat bir ürün,hiç değeri yok.Kesinlikle o parayı etmez.Ben yarısını veririm siz bana satın.

Bu şimdi pazarlık mı ? Ben tam çözemedim eğer bunu anlayananız varsa benide aydınlatırsa sevinirim.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Küçükken, annem pazara çıkarken yanına alırdı beni. Alacağı şeylere kulp bulup fiyatı kırmaya çalışırdı, nitekim kırardı da.

22 sene içinde, 21 farklı evde oturan biri olarak, ev kiralama ve satın alma konusunda da doğuşumdan itibaren gelen bir tecrübem var. Ev beğenilir, tabiri caizse eve hasta olunur fakat ev sahibi veya emlakçıyla pazarlık yapabilmek adına, beğenmemiş gibi davranılır, olmasada olur tarzında bir imaj çizilir. Bu durumada bol bol şahit oldum.

Evet, bu pazarlık fakat ahlaklı mı, değil mi tartışılır. Hatta dahada uzar, ahlak nedire kadar gider. Yani, kişiden kişiye değişir. Bana kalırsa, yakışıksız bir durumdur. Ama şuda bir gerçek: "İnsan herşeyin ölçüsüdür." (Protagoras)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Asıl ahlaksızlık olan 10 kuruşluk şeyi 5 liraya kakalamaya çalışmak.

Mesela yaz gelince 100 tlye satılan kışlık mont %70 indirim yaptık denilerek 30 tlye satılıyor. E peki bu mont 30 tlye satılabiliyorsa niye milleti kek yerine koyup 100 tlye kakalıyosun. Vede o montu 15 tlye satsan bile iyi bir kar bırakıyor. O yüzden %70 indirimli demek aslında size önceden %800-900 pahalıya satıyoduk. Şimdi elimizde kaldı %150 pahalıya satıyoruz demek.

Böyle şeylerin oluşmaması için en iyi fiyat sabit fiyattır. Alıcı ucuza almak ister satıcıda pahalıya satmak ister. Bunun bir ortasını bulmak lazım. Yani fiyatları makul seviyeye indirmek lazım.

Mesela çin malı telefonlar çinde toptancılara kilo ile satılıyor. Orada 1 telefon başına 3-5 dolar verip burada 200 tlye satılıyor. Adam istese o telefonu 15-20tlye rahat satar ama yok.

Bizim ülkemizde ahlaksızlık bir itibar aracı olarak kullanılıyor. Yurtdışında 10 dolara satılan pantolon burada üzerine bir etiket basılarak 150-200tlye satılmaya çalışılıyor. Tabikide ürün kaliteli ama bu fahiş fiyatları haketmiyor.

Pazarlık tabikide olmalı. Çoğu zaman bende pazarlık yapıyorum. Mesela geçen gün 3 farklı yerde hafıza kartı sordum. Biri 15 tl dedi, biri 12 tl dedi biride 10 tl dedi ve 8tlye aldım. Ama eminimki o hafıza kartını 2 tlye bile satsa çok fazla kar ediyor ki o hafıza kartını tahtakaleden falan alsan 5 tl ister 3 tl ye alırsın.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1.kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.

2.bir ürün beğenilse bile onu önce kotule fiyat indir sonra satın al da bir stratejidir ve çok kullanılır.

3. Ticaretin ahlakı olurmu?

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Asıl ahlaksızlık olan 10 kuruşluk şeyi 5 liraya kakalamaya çalışmak.

Mesela yaz gelince 100 tlye satılan kışlık mont %70 indirim yaptık denilerek 30 tlye satılıyor. E peki bu mont 30 tlye satılabiliyorsa niye milleti kek yerine koyup 100 tlye kakalıyosun. Vede o montu 15 tlye satsan bile iyi bir kar bırakıyor. O yüzden %70 indirimli demek aslında size önceden %800-900 pahalıya satıyoduk. Şimdi elimizde kaldı %150 pahalıya satıyoruz demek.

Böyle şeylerin oluşmaması için en iyi fiyat sabit fiyattır. Alıcı ucuza almak ister satıcıda pahalıya satmak ister. Bunun bir ortasını bulmak lazım. Yani fiyatları makul seviyeye indirmek lazım.

Mesela çin malı telefonlar çinde toptancılara kilo ile satılıyor. Orada 1 telefon başına 3-5 dolar verip burada 200 tlye satılıyor. Adam istese o telefonu 15-20tlye rahat satar ama yok.

Bizim ülkemizde ahlaksızlık bir itibar aracı olarak kullanılıyor. Yurtdışında 10 dolara satılan pantolon burada üzerine bir etiket basılarak 150-200tlye satılmaya çalışılıyor. Tabikide ürün kaliteli ama bu fahiş fiyatları haketmiyor.

Pazarlık tabikide olmalı. Çoğu zaman bende pazarlık yapıyorum. Mesela geçen gün 3 farklı yerde hafıza kartı sordum. Biri 15 tl dedi, biri 12 tl dedi biride 10 tl dedi ve 8tlye aldım. Ama eminimki o hafıza kartını 2 tlye bile satsa çok fazla kar ediyor ki o hafıza kartını tahtakaleden falan alsan 5 tl ister 3 tl ye alırsın.

Hayal görüyorsun, şehir efsanelerine inanıyorsun. Çinden mal getirten biri olarak söylüyorum o kadarda abartmayın. O bahsettiğin telefonların geliş hikayeleri farklı o yüzden %150 gibi rakamlarla son kullanıcıya ulaşır. Bu işi resmi yapanlar ile yapmayanlar arasında dağlar kadar fark oluyor ve çinde 100 dolara olan ürünü burada 250 dolara alırsanız normal bir fiyata almış olursunuz. O bahsettiğiniz çift sim kartlı telefonların fiyatlarıysa shenzhende 70 dolar, kilo ile satılan ürünlerse geri dönüşümü sağlanan kamyoncuların kullandığı radyo, mini tv, el feneri gibi geri dönüşümden sağlanmış ürünlerdir.
Bunun yanında çoğu ürün çindeki fiyatı ile birebir Türkiye' de son kullanıcıya satılıyor, devleti kandırarak. Örnek verecek olursak x kişi 10 dolarlık mause sipariş ediyor 10.000 adet diyelim ve yanına 0.5 USD lik mauselerdende 5000 adet sipariş geçiyor faturalandırmayı 0.5 dolardan tek kalem ürün gibi yapıp ülkeye sokuyor, sende gidip çinden mal alıp Türkiye' de satamıyorsun. Kısacası evet ticarette güzel paralar dönüyor ama şehir efsaneleri çok daha fazla dönüyor.
Örneğin ben bilgisayar kasası getiriyordum, FOB China ürün başı fiyat 5.5,6 dolar gibi bir rakama gelir ancak taşıma masrafınız evet sadece taşıma masrafınız 7-8 doları bulur, gümrük vergileri, kdv ıvır zıvır dendiğinde shenzhenden 6 dolara alınan ürün Türkiye' de toptancılara 22-25 dolar arasına dağıtılır ve toptancılar son kullanıcıya ürün satanlara, onlarda son kullanıcıya ulaşana kadar ürün 30-35 dolara mal olur.
Kaldıki gerçek değerini tam olarak çözemediğiniz bir ürün için bu şekilde karalayıcı konuşmak bence çok saçma oluyor, sephucral' ın vermiş olduğu örnek ile iyi.net domaini bile verilen fiyatın çok üstüne satılabilir, eskiden ev, arsa alınırdı yatırımlık ama inanın şu an satılan ürün bence ev ve arsadan daha çok kar getirisi olan (üstelik uluslar arası arenada değeri olan) bir ürün.
Kendi adıma konuşayım eğer ekonomik krizden dolayı sıkışık olmasaydım söylenen fiyatı gözüm kapalı verirdim. Sadece iyi.net domaini bile o fiyata değer.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ticarette duygusallık olmaz, konuya duygusal yaklaşmışsınız.
Malını satacak olan nasıl onu temizliyor, parlatıyor, güzel kelimelerle süslüyorsa alacak olanda bunun tam tersini yapacak tabi. Ancak bunlarda mutlaka etik sınırlar içinde olmalı. Fiyat kırıcam diyede olmayan bir olumsuzluğu varmış gibi göstermek etik dışı bir harekettir. O konuyu bende takip ettim fakat ortada olumsuz yazılardan daha çok dikkatimi çeken yapının yanlış hareket etmesi.
Sen satacağın bir mal için insanların yorum özgürlüğü vardır gibi geniş ve anlamsız bir demokrasi içine girersen karşılığıda bu olacaktır. İnsanlar olumlu ya da olumsuz düşüncelerini bırak özelden, telefondan ya da farklı bir mercide yüzyüze bildirsin. Bunun aleni olması kadar anlamsız birşey olabilirmi? Hem büyük paralardan söz edeceksin hemde yorumu açık bir satış sunacaksın. Sonrada ben böyle olacağını bilmiyordum gibi düşünceye gireceksin.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu forumun satılacağına gerçekten inanıyormusunuz ?

İyi zamanlarında da bir kaç kere satılığa çıktı, ama kimse almadı. İyinet doğal olarak verdiği emekleri ve geçmişine de pay biçiyor. Alacak kişide bunları göz önünde bulundurmayacağı için 10+k lı $ ları verecek kimse tanımıyorum.

Kimse altın yumurtlayan tavuğun kafasını kesmez. Bence iyinet, gerçekten forumun hakkını verebilecek biri(leri)ne forumu hibe etsin. Bizde kurtulalım o da.

Dipnot: forum satılırsa buraya uğrayacağımı sanmıyorum!

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Forumun şuanda satışı çok zor zaten. Bu kadar pasifken satılabileceğini sanmıyorum. Daha doğru düzgün ciddi bir sponsoru bile yok.
Bu forumun okuyucuları 15-20 tlye reklam alan siteye reklam vermezken o kadar paraya forumu alacak birinin çıkacağını hiç sanmam.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Malesef üretim ekonomisi o şekilde işlemiyor. 1 YTL maliyetin var neden %100 karla satıyorsun, %50 karla satsana gibi bir mantık yok. Fiyatları piyasa belirler. %800 karla satılan bir monta alıcı olduğu sürece, o malın üretken fiyatı odur. Eğer bununla ilgili toplumda bir problem varsa, yeni bir üretici ortaya çıkar %50 kar marjıyla satarak ortaya çıkar. Şirketlerin ve satıcıların tek maliyetleri de envanter değil, 1 e aldın 2 ye sattın hop 1 ytl cebe diye bir basit mantık kurulmaması lazım. Sabit fiyat ancak devlet destekli, kapalı ekonomilerde olabilecek birşey. Serbest pazar ekonomisinde denge fiyatı olur, alıcı ve satıcıların profillerine göre pahalı ucuz mallar olabilir. Biz milletçe konuşmayı çok seviyoruz, o yüzden ilgimizi çekmeyen bir ürünün fiyatı ve özellikleri hakkında bile ileri geri konuşmaya bayılıyoruz. Buna pazarlık veya ahlaksızlık değil, bence ancak boş konuşma denir. Pazarlık dünyanın bir gerçeği, gerçekten ilgileniyorsan $10k fiyat yerine $8k lik bir teklifle gelmek çok abes olmamalı. Zaten aşağı yukarı fiyatlar belli 10'luk birşeye 1 teklif vermedikçe bir saygısızlık yapılmış olacağını sanmıyorum.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
:) ticaretin ahlakı olurmu.

En basit örnek bir siteye adsense tıklama başı 0.01$ diğer siteye 1,5$ veriyor.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
:) ticaretin ahlakı olurmu.

En basit örnek bir siteye adsense tıklama başı 0.01$ diğer siteye 1,5$ veriyor.

Ama o kelime bazlı :D Bir peynir var kilosu 10 lira bir peynir var kilosu 20 lira. Kalite... Sence kaliteli yaparsan 1,5 alırsın. Tabikide kilosu 20 lira olan peynirin maliyeti kilosu 10 lira olandan daha fazla olacaktır. Sitenede o gözle bak 1,5 dolar en düşük kazancın olur.

X

Xman

Misafir
Bu işin kolayı var belirlersin bir alt limit diyelimki 20.000 usd ve sıfır liradan başlatırsın açık artırmayı en az artış 100 usd, birde süre belirlersin şu gün şu saatte en yüksek teklif kiminse satışı o kazanır, eğerki artırma sonucunda alt limit olan 20.000 usd ye ulaşılamazsa ihale iptal olur.

İşte bu şekilde bir açık artırma yaparsan ne bu tür yorumlar gelir nede bu tür ticari ahlak tartışmaları olur ayrıca kimin alıcı kimin seyirci olduğuda çıkar ortaya.

Böyle bir açık artırma başlatılırsa ilk teklife beni yazabilirsiniz buradan duyurlur ;)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Rezervin gizli olması gerekiyor tabi, aksi takdirde 20.000 alt limit dedikten sonra insanların 0 dan başlamasına hiç gerek yok, ilk teklif 20.000 olsun.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5