İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sayfalarinizin hizli acilmasi icin okuyun

timsah

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
selam

arkadaslar bilmeyenler vardir belki bilenler icin soylemiyorum assagidaki uygulamalari yaparsaniz sayfaniz normale oranla 20 kat daha hizli acilicaktir
bi cok arkadasimiz hosting firmalarina kiziyor fakat bizimde kendi hatalarimiz oldugunuda unutmiyalim

1:Sayfalarinizda asiri derecede images dosyalari kullanmayin bunlar sayfalarinizin gec acilmasini saglar

2:index ana sayfanizda asiri makele bulundurmayin indexiniz en fazla 100 kb dan olussun tavsiyem 50 kb tir

3:Iframeyi tavsiye etmem mecbur degilseniz En fazla 1 iframe kullanin unutmayin her iframe ayri bir sayfa demektir

4:En onemliside bu... Toplistlere uye olun ama java kodu kullanan toplistleri asla onermiyorum her bir java kodu en az index ana sayfaniz kadar agirlik kapliyor bunu kendinizde deniyebilirsiniz.

NOT: Eksiklerim varsa ekliyebilirisniz

saygilar

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
peki kodlamada ne gibi duzenlemeler yapabiliriz mesela benim soyle bir sorum var ben anasayfamda 3 ayrı tablodan 7 ayrı sorgu ile veri istiyorum veritabanından bu sorguları en aza nasıl indirebilirim sorgular asp ve aşağıdaki gibidir bunları azaltmanın bir yolu varmı

<%
Set rs = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * From cats order by cat_name"
rs.Open nere, conn, 1, 3
toplamkategori = rs.Recordcount
Set ii = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * From files where durum = True order by hit desc;"
ii.Open nere, conn, 1, 3
toplamprogram = ii.Recordcount
Set yn = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * From files where durum = True order by file_id desc;"
yn.Open nere, conn, 1, 3
Set hbr = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * From haberler order by haber_id desc;"
hbr.Open nere, conn, 1, 3
Set bg = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select sum(hit) As hitler from files;"
bg.Open nere, conn, 1, 3
Set bgn = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * from files where durum = True and file_date = '"&Date&"'"
bgn.Open nere, conn, 1, 3
buguneklenenler = bgn.Recordcount
Set ed = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
nere = "Select * from files where durum = True and tavsiyeli = True"
ed.Open nere, conn, 1, 3
if not ed.EOF then
edx = ed.Recordcount
Randomize
id = Int(edx * rnd)
ed.Move(id)
end if
%>
site:www.trdownload.org

BerkeSandal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
timsah' Alıntı:
4:En onemliside bu... Toplistlere uye olun ama java kodu kullanan toplistleri asla onermiyorum her bir java kodu en az index ana sayfaniz kadar agirlik kapliyor bunu kendinizde deniyebilirsiniz.

Buna fazlasıyla katılıyorum isim vermim ama bi toplistin bannerını kaldırdığımda sayfa çok erken açılmaya başladı.

C

cappytoi

Misafir
javascript kodları bağlanmaya çalışılan sayfaya göre değişir. sayfanıza 10 tane dışarıdaki sitelerde barındırılan javascript koyun daha sonra silin 1 tane koyun ve farkı görün. mümkünse bu tip kodları sayfanın en sonuna atın.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
timsah' Alıntı:
selam

arkadaslar bilmeyenler vardir belki bilenler icin soylemiyorum assagidaki uygulamalari yaparsaniz sayfaniz normale oranla 20 kat daha hizli acilicaktir
bi cok arkadasimiz hosting firmalarina kiziyor fakat bizimde kendi hatalarimiz oldugunuda unutmiyalim

1:Sayfalarinizda asiri derecede images dosyalari kullanmayin bunlar sayfalarinizin gec acilmasini saglar

2:index ana sayfanizda asiri makele bulundurmayin indexiniz en fazla 100 kb dan olussun tavsiyem 50 kb tir

3:Iframeyi tavsiye etmem mecbur degilseniz En fazla 1 iframe kullanin unutmayin her iframe ayri bir sayfa demektir

NOT: Eksiklerim varsa ekliyebilirisniz

saygilar

Ek olarak:

+ Ana sayfanizi statik HTML yapin. PHP, PERL, ASP, PY vb kullanmayin mumkunse
+ Ana sayfa icindeki gereksiz kodlari temizleyin, bosluklari kaldirin, gerekmedikce cift ve tek tirnak kullanmayin, option larin sonunu </option> seklinde bitirmeyin bos birakin.
+ Toplist, sayac gibi kodu sitenizden gelmeyen objeleri kesinlikle <table></table> taglari icine koymayin. Bu kodlari iframe icine koyun, bagimsiz olarak acilsin.
+ 3-5K dan buyuk resim kullanmayin.
+ Mumkunse hic Flash kullanmayin
+ Kesinlikle Java applet kullanmayin!
+ Muzik calan, filim gosteren objeler kullanmayin
+ Apache ayarlarinizi gozden gecirin, bazi apache ayarlari sayfalarin acilma hizini veya gosterim hizini arttirabilir. Bazi moduller icerik SIKISTIRMASI ile 50K lik dosyayi 10K boyut ile browser'a (tarayici) aktarmanizi saglar.
+ Sistem dedicated ise HD ayarlari ile oynayabilirsiniz, bu konudan anlamiyorsaniz dokunmayin.
+ MySQL kullaniyorsaniz, key_buffer i sistem belleginizin 1/4 u boyunda tutun.
+ Sizin icin onemli degilse, Apache error_log ve access_log u kapatin.

Y

Yns

Misafir
* MySQL ve benzeri VT sistemlerinde sorgulama yaparken * kullanmayın.Sadece sorgu sonucunda kullanacağınız kolonları yazın.
(SELECT kolon1,kolon2,kolon3 FROM tabloAdi gibi.)
*PHP kullanıyorsanız mysql_num_rows() yerine sonuçları SQL'ye saydırın.
(SELECT COUNT(kolon) FROM tabloadi gibi.)
* İstatistiklerin listelendiği bölümler "anasayfa" gibi sürekli açılan bir bölümdeyse caching(kaşeleme) kullanın.CRON veya zamanlanmış görevlerden istatistikleri her [10-30] dk arasında yenileyip vt'de cache tablosuna atın.Sonra istatistiklere oradan gösterirsiniz.

Güzel bir konu oluyor , deneyimleri && önerileri bekliyoruz.

H

hengame

Misafir
toplistler +1 katılıyorum sana

toplistlere üye olmayın diyemeyiz ben banneleri kendi hostuma atıyorum daha hızlı açıyor!!!!

ahmetiyk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bannerleri kendi hostumuza attığımızda toplist sorunu çözülür

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1. yaptığınız mysql baglantilari sayfa sonunda sonlandirin.
2. while içine sorgu atmaktan kaçının.
3. çok yüklü dblerde myisam kullanmaktansa innodb kullanın.
4. çok fazla giriş yapılan bir sayfa ise mysq_connect yerine mysql_pconnect kullanın.
5. @Yns 'nin dedigi gibi select * from dan ziyade select kolon from $eklinde sorgu gönderin.
6. soru ile yuklenen $degiskenleri işiniz bitince mysql_free_result fonksiyonu ile boşaltın.

(php-mysql kullanan sistemler içindir.)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5