İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sayyaca inat SAYACIN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Nasıl olacak mesela ?

Bu konuda teknik altyapı araştırması yaptınız mı ?

Yoksa hit arttıkça sunucu koyarım diye mi planlıyorsunuz ?

Yoksa sadece imzanıza "Sayyac out" yazmakla mı yetindiniz ?

Merak ediyorum gerçekten,sorularımı ciddiyetle cevaplamanızı isterim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
60 milyon hit dediğin hadise sayma hadisesidir. Sadece db ye ya da file a yazı yazdığın bir uygulamanın her bir process'inin tüketeceği kaynak çok değil. Kaldı ki sayyac dediğin 60 milyonluk hitli yerde bile orta seviyenin üstünde bir programcı olduğunu sanmıyorum. Olsaydı zaten birebir clonedan öte bir ürün kullanıyor olurduk.

Benim çalıştığım şirketin sitesi 20 milyon gösterim yaptı peak zamanında. 3 resim, 1 web, 1 db sunucusu ile %100 cache sistemiyle, söylediğin rakamdan ucuza hosting maliyetimiz vardı. Kaldı ki e-ticaret sitesi, sayfa başına 72 resim gösteriyoruz.

Ben genel konuşuyorum zaten bu konu için değil. Bu arkadaşa destek verin filan anlamında birşey demedim, sadece her konuda hemen bir kösteğe girişiliyor. Sayyac dedigin sey extreme'in çakması birebir, bunca forum bunca webmaster, bunca php iş ilanlarının altına "Bütçeniz nedir" gibi garip garip sorular yazan programcılar var da Türkiye'nin sayac'ı bu mu yani? Buysa birşey diyemem.

ArneLd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Gerekli alt yapı araştırmasını yaptım.
Evet hit arttıkça sunucu koycam
Sayac in Sayyac out sloganım olcak başlangıçta
Konuya ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım.
Ne demişler reklamın iyisi kötüsü olmaz.
Sayac in i unutmicağınıza eminim :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Angelo,
Bu konu hakkında çok detaylı bilgiye sahibim.
Bir web sitesinin yapacağı hit ile bir sayac servisinin yapacağı hit aynı değildir.
O hiti başarılı bir şekilde karşılayıp işleyip istatistiğe dökmek dahi çok büyük bir işkencedir.

Ayrıca burada en büyük sıkıntı hiti doğru sayabilecek teknolojiyi geliştirebilmektir.

Extremetracking çakması dediğiniz sayyac bugün extremetracking' i alexa da geçmiş durumdadır.

Google analytics ile çok yakın saymaktadır.

Diğer büyük sayacların hepsini karşılaştırdığınızda çok garip sonuçlar çıktığını göreceksiniz.

Orta seviye programcının yapacağı bir olay değil bu , güven bana angelo , ben biliyorum. :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ben tartışmanın hangi boyutunda bulunduğumu çözemedim.

Extremetracking'i Alexa'da geçince, Extremetracking çakması olma durumu tedavülden mi kalkıyor? Dünya üzerindeki her online anketi Türkler kazanıyor, herşeyi en iyi biz yaptığımız için mi?

Doğru dürüst bir sayac yapımı için iyi bir programcı göz önüne alındığında büyük bir işkence göremiyorum. Google Analytics'e yakın sayması bir başarı indikatörü ise senin için bu konuda bir yorum yapamam. Ama baz alacaksan, Google Analytics'in içinde barındırdığı fonksiyonların % kaçını barındırıyor diye kendine bir sor bakalım. GA'da fantastik ölçümler yapabiliyorsunuz. Google'dan son gelen 5 hit neymiş diye merak edersem bir gün Sayyac kullanırım yakın saydığı için, teşekkür ederim.

Ayrıca biz de 7-8 senedir boşuna kod yazmıyoruz, sayyac'ın javascriptini inceledikten sonra, bu konuları çok biliyorum acaip teknoloji gerekiyor diyorsan benim tartışacağım bir konu değildir o. (Burada orta seviye kodla ileri seviye kod farkını ga.js ile sayyac'ın js ini inceleyerek görebilirsin). Freelancer.com da herhangi bir Extreme çakmasını veya Sayyac'ı 150 dolara kodlatırım rahat rahat. Buralarda yazsanız fiyatı araba fiyatından başlıyor. Aradaki farkı çözemiyorum ben sadece. Sen iyi biliyorsan bana da anlat.

Bütün bunlar zaten benim ilk savunduğum düşünceyle alakalı değil yani, ben birbirinize destek olmalısınız, Türkiye'den çıkabilecek bir ürün bundan çok daha iyi olmalıydı dedim. Dediğim gibi senin için yeterince iyiyse zaten kör bir tartışma olur bu, herkesin beğenisi kendisine.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Ben tartışmanın hangi boyutunda bulunduğumu çözemedim.

Extremetracking'i Alexa'da geçince, Extremetracking çakması olma durumu tedavülden mi kalkıyor? Dünya üzerindeki her online anketi Türkler kazanıyor, herşeyi en iyi biz yaptığımız için mi?

Doğru dürüst bir sayac yapımı için iyi bir programcı göz önüne alındığında büyük bir işkence göremiyorum. Google Analytics'e yakın sayması bir başarı indikatörü ise senin için bu konuda bir yorum yapamam. Ama baz alacaksan, Google Analytics'in içinde barındırdığı fonksiyonların % kaçını barındırıyor diye kendine bir sor bakalım. GA'da fantastik ölçümler yapabiliyorsunuz. Google'dan son gelen 5 hit neymiş diye merak edersem bir gün Sayyac kullanırım yakın saydığı için, teşekkür ederim.

Ayrıca biz de 7-8 senedir boşuna kod yazmıyoruz, sayyac'ın javascriptini inceledikten sonra, bu konuları çok biliyorum acaip teknoloji gerekiyor diyorsan benim tartışacağım bir konu değildir o. (Burada orta seviye kodla ileri seviye kod farkını ga.js ile sayyac'ın js ini inceleyerek görebilirsin). Freelancer.com da herhangi bir Extreme çakmasını veya Sayyac'ı 150 dolara kodlatırım rahat rahat. Buralarda yazsanız fiyatı araba fiyatından başlıyor. Aradaki farkı çözemiyorum ben sadece. Sen iyi biliyorsan bana da anlat.

Bütün bunlar zaten benim ilk savunduğum düşünceyle alakalı değil yani, ben birbirinize destek olmalısınız, Türkiye'den çıkabilecek bir ürün bundan çok daha iyi olmalıydı dedim. Dediğim gibi senin için yeterince iyiyse zaten kör bir tartışma olur bu, herkesin beğenisi kendisine.

Yani tartışma adama benzesin diye bu boyuta taşıdım.
sayac.in falan hikaye tabii ki . :)

150 dolar değil sadece 99 dolar http://statscode.com/ işte gördüğün yazılım.

getafl tarzı sitelerden bulacağın böylesine performans delisi bir yazılımı 150 dolara yaptırabileceğini düşünmen beni üzdü doğrusu.

ben sayaç servisi açarım 1 milyon sayarım diyorsan bunu buradaki bir çok kişi yapabilir.
bu konu başında olduğu gibi böyle sayyac gibi bir kitleyi yakalayabilmiş olabilmek önemli diye düşünüyorum.
çakmadır çırpmadır ama nesi ? tasarımını alıp giydirmek bence tamamen stratejik.extremetracking Türkiye'yi banlayınca birebir aynı tasarımla çıkmak bir çalma harekatı olarak görünebilir.
evet o sıralarda sayaç servisi açacak her hangi birisi hemen tasarımı çalıp birebir aynısını yayına alırdı değil mi ?
peki böyle büyük bir kitleyi yakalamış olmaları bu hamlenin tamamen stratejik olduğunu göstermez mi sizce de ?

keza işlemin tamamen kodlama kısmında saklı olduğunu düşünürsek sayyacın tasarımının aynı olması hatta evet çalıntı olması bu onun çakma olduğunu mu gösterir sizce ?

bakın sayacvip,sayacturka gibi siteler de var.
bunların tasarımları da farklı,sistemleri de.
peki şimdi size soruyorum hangisi başarılı olmuş olarak kaydedilebilir ?

e hani dediniz ya konu başında neden insanlar desteklenmiyor diye.madem öyle bende başarılı bulduğum bu servisi neden sizlerin de neden desteklemediğini merak ediyorum.

Türk işte adamlar belli ki yapmışlar ve başarmışlar.

Yüklendikçe sunucu koyarım mantığıyla gidilirse 60 milyon hit sanırım 20 sunucu ile sayılabilir.

Ama bir de bunu sayyac'ın yaptığı gibi 2 slave 1 master sunucu ile başarabilmek var sanırım ?

Sanırım önemli olan burada teknolojidir değil mi ?

150 dolara yazılan bir yazılımla sizce bunları başarabilir misiniz ?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
3 gün önce domain ticareti olarak okudugum konu şimdi bir projeye döndü deniyorsa ben onun adına proje değil hayal derim. Türkiye'den bir elin parmakları kadarda proje çıkmamasının sebebi budur zaten. 2 günde kafanda canlanan herşeye proje dersen, bitmeyen, yarım kalan veya tutmayan bir sürü iş birikir elinde.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Neyse, ben bu konuda daha fazla yazmayacağım. Benim full time mesleğim bu, ve bildiğim bazı tecrübelere dayanan gerçekler var. Herkesinki ile örtüşmek zorunda değil. Tasarım çalıntı diyorsun da fonksiyonlarda birebir aynı yani, ek bir özelliği mi var extreme'den. Classları heryerde var, oturup 1-2 gün de optimize eder, canavar gibi çalıştırırsın, çok büyük bir iş olarak düşünemeyeceğim bunu kusura bakma.

Ha stratejileri, kullanıcı çokluğu, karlılığı başarıdır, o bağlamda bir eleştiri getirmedim ben. Orada hakkını teslim etmek lazım. Zaten savaş açmış filan da değilim, forumlarda yazı yazıp destek bekleyecek safhada değiller zaten şu anda. Eleştiri de bir destektir düşündüğünde, en azından bir goal tracking ekleyin demekle, olm bu işlere çok para lazım demek aynı seviyeden bir eleştiri biçimi değil.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Haklısın ama ben böyle ağır eleştiriyorum.
Bazen insanları kırmak onları daha da azimlendirir bunu da unutmamak lazım.
Ha keza ben de belirttiğim teknolojinin içinde olmamış olsam bu kadar köşemden atar tutar gibi yazmazdım.
Sayyacın sadece 7 ay boyunca optimizasyon üzerine uğraştığını,o ağır yük ve saldırı zamanlarında ne kadar sıkıntı çektiğini biliyorum.
Hani bu script her yerde var,zaten olan bir şey iki dakika kurarım bir de optimizasyon yaptımmı ver anasını konya mevlana ile olmuyor.
Tecrübe ile sabittir bu.
O yüzden böyle sayac.in domainini satıyorum yok işte sonra destekle sayac açıyorum yardım edin proje yapalım,ı ıh olmaz öyle.

ArneLd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ben bu domaini aldığımda satarım ederim düşüncesindeydim. Gelen yorumlar sadece değişen düşüncemi haklı kıldı. Bu işte bana gerekli desteği verecek arkadaşlar kendinden türemeye başlayınca olay bu hali aldı. Sayac in hikaye yada roman ben işin bu kısmına bakmıyorum.
Benim şuan düşündüğüm, Sayac in açıldığında R10 - iyinet - WS - İF - Zone bu gibi forumlarda tanıtımı olcağından, İlk günler gelen hiti çok yüksek olcaktır.. Şuan için tek düşündüğüm şeyin bu hiti kaldırabilmek olduğunu bilin.
Bir iş nasıl yapılır ?
Ya biliyorsan yaparsın yada inanıyorsan yaparsın. Bende buna inandım ve bilen kişilerden destek almaya başladım.
Burada olan konuşmalar hakkında söylencek pek bir söz varmıdır ? yoktur..
- Reklamın iyisi kötüsü olmaz
bunu bunu söylerim
- Meyve veren ağaç taşlanır
yarında bunu söylerim.
Projenin hayal mi gerçek mi konusuna gelince.. Hayaller insan yaşamında kötü karşılanan bir olay olmasa gerek.
Bir hayalde bence siz kurun, Bugün hangi sitenin ne şartlarda nasıl başlanıp ne hali aldığını sorarsak herkesin aklında bir örnek ve farklılaşabilen yüzlerce belkide binlerce örnek vardır

X

Xman

Misafir
Ben projenizi ilgiyle takip ediyorum ve başarılı olmasını diliyorum. Ortaklık anlamında değil ama teknik konularda bildiğim alanlarda her zaman yardıma hazırım;)

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
6 hours yazıyor. Tahminen gece 12'de aktif olması gerekiyor. Bekleyelim..

rainmaks

1
İyinet Üyesi
Reaction score
0
banada öyle geldi takip ediyorum bende konuyu ..
suanda aktif durumda değil.

ayrıca domain'in Türkçe olması ama site içerisindeki yazıların
tamamının ingilizce olması bana itici geldi diyebilirim.

önemli birşey değil belki ama tamamen Türkçe olabilirdi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi