İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şehirsel bazda IP Adresleri ?

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Benim adsense deki sitelerim diyelim ki genelde hep Antalya iline hitap eden siteler.. Ve genelde de hep Antalya dan tıklamalar yapılıyor.. Bu durumda google tıklamaların Antalya dan geldiğini anlayabilir mi ? Yoksa Antalya IP adresleri bulunamaz.. Sadece AKDENİZ bölgesinin IP adresleri mi bulunabilir ?

Birkaç sene öncesinde "bölge" bazlıydı.. Ama şimdilerde bilemiyorum..
Cevaplarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
extreme koy geo dan test et.

Boyle ogrenemezsiniz. IP havuzlari Turkiyede bölge bölge kullaniliyor.

Mesela ACIBADEM dinamik IP havuzunu Kocaeli + Istanbul Asya yakası kullanmakta.
Gayrettepe Dinamik IP havuzunu Avrupa yakasi ve kucuk bir cevresi kullaniyor.
Ulus Dinamik IP havuzunu, Ankara, Çorum Adana ve çevresi kullanıyor.

Kisacasi Antalyanin IP araligini once tespit etmek gerekiyor ama tam bir bolge verilemez, sonucda havuzdan IP ataniyor hem mersin hem antalyaya ayni havuzdan IP aliyor olabilir.. Bir router(havuzdan belirli bir aralik IP kullanmak icin tanimlanmis) 2 bolgenin arasindada duruyor olabilir bu durumda bunu cozmek iyice zorlasir.

N

necro

Misafir
Arkadaş bölge bölgemi yoksa il il mi gösteriliyor demiş bende oradan kontrol et dedim al demedim.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu adsense uyarısı ile ilgili söylüyorsanız, muhtemelen onunla ilgisi yoktur. Zira sayısız ilçe ve hatta köylere yönelik kişisel ve haber siteleri adsense kullanıyor. Geçersiz tıklamadan kasıt uygunsuz yerleşim olabilir, ama o genelde mailde örnekle belirtildiği için herhangi bir sebepten bazı sayfalarınızda sürekli yabancı reklamların çıkması olabilir. O tip durumlara odaklansanız daha iyi olur -bence-

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yani sonuç olarak google şehirsel bazda ip adreslerini bilemez..
Bölgesel bazdadır diyorsunuz...

Hangi şehirlerin hangi bölgelere ait olduğunu nasıl bulabilirim.. Bir arkadaş extrem falan demiş ama birşey anlaşılmıyor dediğinden.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Türkçe bir sitede ingilizce elektronik ile ilgili reklamların çıkması gibi durumlarda (bana göre bu hata google adsense in hatasıdır) yapılan tıklamalarda veya bir siteniz var google dan hit çekiyor (spam sayfalarla mesela) ve siteye gelen ziyaretçi ikinci bir siteye yönlendiriliyor (adam bitkiler alemini arayıp gelmişken, kendisini ingilizce otomobil kiralama sitesinde buluyor) gibi örnekler de geçersiz tıklama olarak değerlendiriliyor. Bunları gözardı etmemek lazım. adwords e reklam verenlerin bir çoğu standart ayarları kullanıyor, mesela sadece şu ülkelerde çıksın veya şu dil olan bölgelerde çıksın gibi seçenekleri seçmiş olsalar, türkçe siteler daha az zarar görür sanırım (keywords hileleri de azalır)

NiQuitinCQ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bolgesel degil, sehir sehir biliyordur adsense. Lakin google analytics sehir sehir biliyor. Bence sadece bir sehirden cok fazla tıklamada google ın dikkatini ceker.

Sodom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şehir şehir hitin nerden geldiği gösterilebiliyorlar diye biliyorum. Gerçi ne kadar doğru ne kadar yanlış gösteriyor orasını bilemem. Bir sitenin istatistiklerine baktığımda Kocaeli - Bursa - İstanbul şeklinde il il yazdığını görmüştüm diye hatırlıyorum. İstatistik sitesi bunları görebiliyorsa, Google hayli hayli görür.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nete girerken aldığınız ip ye göre şehrinizde görünebiliyor yanlış şehirde görünebiliyor (o bölgeden bir ip aldığınızdan) .
Ben aldığım ip yi sorgulayınca 3-4 değişik şehir çıkabiliyor..Ama şehrimi doğru gsterdiği de oluyor..
Demekki havuzdan ip alsak da ,ayrılmış ip grupları var havuz içinde ve her şehre göre o şehrin ip grubundan bir ip veriliyor ve bazende grup dışı havuz içi ip verilince şehriniz görünmüyor..
Geçersiz tıklama için düşüncem şu

google bu adamın sitesi çiçek istesi bu siteden ingilizce bir siteye elektronik sitesine reklam tıklaması olmuş bunu geçersiz sayayım diyiyor olması mantıklı gelmiyor .Zira bu ayrımı yapabilse o reklamı kendisi çıkarmaz.Bence vatandaşn gittiği adreste belli süreden kısa kalması durumnda bu tıklamayı geçersiz addediyor.

Sodom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google Adsense kodlarının içinde google analystic kodlarıda var. Reklam yüklenirken status barda google analystic kodlarınında yüklendiği gözüküyor. Yani dediğin şekilde elektronik sitesine hangi adreslerden hit geldiğini görüyorlar. Geçersiz tıklama sadece çiçek sitesinden elektronik sitesine hit gittiğinde değil. Geçersiz tıklama tüm banlanan hesapların üstü kapalı olarak yayımcıya bildirilme şeklidir.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İstatistiklerde Şehir bazlı gözüküyor ama araştırdığımda bölgesel bazda diyorsunuz.. Bundan da bölgesel bazda olduğu ağırlık basıyor. Eskiden ripe.net idi sanırım.. Burdan falan baktığımızda genelde birkaç şehir gözükürdü sadece.. Şimdi de aynı mıdır değil midir tam net bilebilen yok mu ? Birbirinizden farklı cevaplar yazıyorsunuz..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ip adresinden şehir gözüktüğünde tüm bu işi yapan siteler gösteriyor doğal olarak.Yani hepsi aynı yerden besleniyor.Görünmediğinde de kimse gösteremez.
Görünmediğinde sadece bölge adı görünüp dinamik ip deniyor. Göründüğünde şehir adı yazıyor. Ve bazen bulunduğun şehri belirten ip alıyorsun bazen bölgenin dinamik bir ip sini. yani bir bağlandığında şehrin görünür koparıp yeniden bağlandığında görünmeyebilir. Anlaşılmayan neresi ?

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Anlaşılmayan benim sorumun tek cevabı var iken iki cevap birden verilmesi..
Senin mesajından da genel anlamda şehirsel ip adresi bulunamadığı.. Bölgenin bulunduğu anlamını çıkarttım.. Konuyu kapatabiliriz.. Teşekkürler.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bakiniz "Google analytics" IP 'adresinin acilimini da unutmamak gerekir ...

Saygilar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5