İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Selektör yapana 1 yıl hapis!!!

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Yargıtay 12. Ceza Dairesi, trafikte seyir anındaki bir aracı yakından takip eden, sıkıştıran, selektör yapan kişinin bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Bu kararın ardından trafikte selektör yapıp, araçları yakın takip eden ve sıkıştıranlar "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçunu işledikleri gerekçesiyle mahkum olabilecek.

Yanınızda veya arkanızda seyreden aracın sahibi sizi yakından mı takip ediyor? Siz, seyir halindeyken, selektör yapıp dikkatinizi mi dağıtıyor? veya, arabasıyla yanınıza yaklaşıp size bakarak arkadaşlarıyla mı gülüşüyor? Bütün bunları yapanlar, artık iki kez düşünerek hareket edecek...

Çünkü, Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal sayılacak bir karara imza attı.

Erzincan'da yaşayan A.Y., şehir merkezinde arabasıyla giderken, K.H.'nin arabasıyla kendisini yakından takip ettiğini, selektör yaptığını, arkadaşlarıyla beraber yan tarafına geçip gülüştüğünü, polis merkezinin bulunduğu tarafa dönünce takipten kurtulduğunu belirterek şikayetçi oldu.

Şikayeti değerlendiren Erzincan 1. Sulh Ceza Mahkemesi, K.H.'yi trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan mahkum etti. Kararın, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal bir karara imza atarak K.H.'yi "kişilerin huzurunu ve sükununu bozma" suçunu işlediğine dikkat çekti.

kaynak

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Selektör yaktığı için 1 yıl hapis cezası çok saçma. Elin tecavüzcüsü, katili elini kolunu sallayarak dolaşıyor dışarıda...

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Tabiki haberin tamamına bakarsak bir davacı söz konusu olayda. Ve davacı sadece selektörden bahsetmemiş. Sıkıştırma selektör arabayla yanından geçerek gülüşmeler felan filan. Bunlar birleşince haliyle hakimin bu cezayı vermeside normal.

Tabiki bir selektör ile 1 yıl vereceklerini ben sanmıyorum.

KIRMIZI

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Selektörün normalde anlamı ''GEÇ'' demektir.Ama biz Türk milleti olarak ''ÇEKİL'' anlamında kullanıyoruz.Arkadan yanaşarak selektör yapmak alenen taciz etmek,kışkırtmaktır.Özellikle geceleri gözü aldığından kazalara sebebiyet vermesi olağandır.

Kısacası yargıtayın aldığı karar yerindedir.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Selektörün normalde anlamı ''GEÇ'' demektir.Ama biz Türk milleti olarak ''ÇEKİL'' anlamında kullanıyoruz.Arkadan yanaşarak selektör yapmak alenen taciz etmek,kışkırtmaktır.Özellikle geceleri gözü aldığından kazalara sebebiyet vermesi olağandır.

"geç" anlamına geldiğini bilmiyordum, Türkiye'deki durumundan sonra şaşırdım şimdi:D

CSManager.NET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6

Karşıdan gelen arabaya mı geç diyoruz? Tam anlayamadım.

KIRMIZI

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Karşıdan gelen arabaya mı geç diyoruz? Tam anlayamadım.

Karşı karşıya kaldığınız araca öncelik tanıdığınızda kullanırsınız.Normal kullanım amacı budur ayrıca gece seyir halindeyken zifiri karanlık yollarda uzunların her an söndürülüp tekrar yakılmasında da kullanışlıdır.

Selektörün geç ile falan alakası yoktur ! Kullanım maksadı uyarıdır. Ülkem insanı küfür olarakta kullanır ayrı konu...

Uyarı korna ile yapılır,selektör karşındaki araca yol verdiğinde kullanılır.Uyarı için 2 ayrı opsiyona gerek yoktur :)

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Selektör geç anlamında kullanıldığı gibi, yol istemek için de kullanılır. Buna birşey dediğimiz yok. Fakat arabamızın arkasına yapışıp, ısrarla selektör yapanlara bende deli oluyorum. Ne kadar yanlış da olsa, inadına yol vermiyorum. Adam gibi isteyen herkese yol veririm. Fakat bu şekilde isteyenlere deli oluyorum. Bence çok doğru bir karar alınmış. Bazı kişilere ders olacaktır eminim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5