İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Senaryo Yazabilen

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
selamlar arkadaşlar

bu ilanımız üretken zekasını eline kalem alarak kullanabilen (wordde de olur), orjinal fikirleri daha orjinalleştirebilen arkadaşlara hitaben yazılıyor.

Bir projemiz için bir senaryoya ihtiyacımız var. Konusu önemli değil mantıklı olduğu sürece.

Ama cin ali hikayeleri istemiyoruz. İstenilen özellikler şunlardır;

1- Gerçek hayatta uygulanabilen bir senaryo olmalı (yani fantastik hayaller olmaz)

2- Pulp Fiction filminde olduğu gibi ana tema olmalı ama birbirinden bağımsız sahnelere kişilere ve konulara bölünmüş olmalı.
Misal,
tema : aşk
oyuncular : ali, veli, ahmet, ayşe, fadime, leyla
konular: ali velinin kardeşi ayşeye aşık ama ayşe aynı zamanda ahmeti seviyor. Ahmet ise aliyi hiç sevmez fadimede ahmeti seviyor ama fadime alinin kızkardeşi.... (benimde kafam karıştı)

Yani tüm konular ve tüm oyuncular bir noktada kesişmeli ama sahneler kişilerin farklı yerlerde olmalarıyla bütünleşecek

3- En önemli konu ise; senaryonun tamamen akıl oyunları bilmeceler ve zeka zorlayan gizemlere dayanması (bu en önemlisi, bu olmazsa ayşe aliyimi sevmiş, fadime ahmetimi sevmiş önemli değil)

4- Türk kültürüne ve güncel olaylara dayalı olmalı

Bu konuda kendine güvenen, ben yapabilirim diyen veya tanıdıklarım var diyenler ya pm atsın ya buarada yazsın yada senaryolazim et yahoo kom tr adresine mail atsın.

Not : Bedava değil parayla olacak. istenilen ücret mutlaka yazılsın ama fazla uçmayalım bütçe sınırlı. Eğer buaradan bir sonuç alamazsak yabancı dizilerden ilham almaya çalışacağız.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bu aradığınız özelleiklerde bir senaryo yazabilmek için konu ile ilgili çok sağlam bir eğitime sahip olmak gerekir.. Bence Tiyatro-Edebiyat forumlarına yazarsanız daha isabetli olur..
..ana tema olmalı ama birbirinden bağımsız sahnelere kişilere ve konulara bölünmüş olmalı.... Yani tüm konular ve tüm oyuncular bir noktada kesişmeli ama sahneler kişilerin farklı yerlerde olmalarıyla bütünleşecek

Şimdiye kadar her türden binlerce kitap okumuşumdur, ama bu özelliklere sahip bir tane kitap aklıma geliverdi hemen, Sevgi Soysal'ın Yenişehirde bir öğle vakti adlı kitabı, bu özelliklerin bir arada bulunduğu bir senaryo tasarlamak her babayiğidin harcı değildir, umarım bulursunuz..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
yapılabilir ama kaç sayfalık bi senaryo istiyorsun ,karakter sayısı kaç ,bütçen nekadar ,ne içi gerekli,nekadar zamanda istiyorsun bunları cevaplarmısın uygunsa bi edabıyat öğretmeni ile birlikte hazırlıyabilirim (tabi öyle türk filmi gibi olmaz yok seviyo sevmiyo diye)

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yapılabilir ama kaç sayfalık bi senaryo istiyorsun ,karakter sayısı kaç ,bütçen nekadar ,ne içi gerekli,nekadar zamanda istiyorsun bunları cevaplarmısın uygunsa bi edabıyat öğretmeni ile birlikte hazırlıyabilirim (tabi öyle türk filmi gibi olmaz yok seviyo sevmiyo diye)

2007 sonundan önce tüm projenin herşeyin tamamlanması gerekiyor. senaryo en acil olanı.

sayfa sayısı önemli değil. bu iş uzun vadeli. dediğim gibi hayatın içinden olaylar.

karakter sayısı ve konu ne kadar çok olursa bizim için o kadar iyi. çünkü projenin devamlılık göstermesi açısından brezilya dizileri gibi olmalı. merak uyandırmalı. ALLAH ömür verdikçe bu projede bitmeyecek.

senaryoya film çekilecek (tv de gösterilmeyecek ama :) ). skeçler gibi düşün. parçalı bölümler olacak. bölüm sayısı ne kadar çok olursa proje o nispette uzun vadeli olacak.

Bu senaryo için asıl önemli olan kısım; konusunda akıl oyunları, bilmeceler, zekayı zorlayan dikkat gerektiren gizemler olmas. senaryo bimece gibi olmalı. izleyen çözmeye çalışmalı. Agatha christie romanları gibi yada OC dizisi veya TRT de yayınlanan kanıt peşinde dizisi veya SAW filmindeki gibio yüzden senaryo yazımında edebiyat hocası kadar zeka oyunları uzmanlarıda gerekiyor.

bütçemiz çok geniş değil ama orjinal hikayeler çıkarsa keseyi açabiliriz. Toplam bütçemiz içinde senaryoya ne kadar ayırmamız gerektiğine karar vermediğimiz için teklif bekliyoruz. İsteyen bölüm başı fiyat verir, isteyen misal 50 bölüm için fiyat verir. Fiyatları senarist belirleyecek. ok??

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu aradığınız özelleiklerde bir senaryo yazabilmek için konu ile ilgili çok sağlam bir eğitime sahip olmak gerekir.. Bence Tiyatro-Edebiyat forumlarına yazarsanız daha isabetli olur..

Şimdiye kadar her türden binlerce kitap okumuşumdur, ama bu özelliklere sahip bir tane kitap aklıma geliverdi hemen, Sevgi Soysal'ın Yenişehirde bir öğle vakti adlı kitabı, bu özelliklerin bir arada bulunduğu bir senaryo tasarlamak her babayiğidin harcı değildir, umarım bulursunuz..

bu kitabı hiç duymamıştım ama hemen inceleyeceğim belki bize ilham kaynağı olur ilgin için sağol. Bu arada konusndan biraz bahsedermisin . galiba hikaye bir hapishanede geçiyor yani nette öyle yazıyorda

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Proje hakkında daha açıklayıcı bilgiler verirsen ona göre düşüneli...

1. NE projesi kimin için çekilecek dizi?
2. Çok ses getirecek birşey mi? Yani projeye güveniyor musunuz?
3. Fiyat aralığı olarak bölüm bölüm mü anlaşılacak yoksa komple sezon için mi?

Dip not : Aklıma şimdiye kadar yapılmamış nette yayınlanacak misal youtube'ta bir dizi çekecekmişsiniz gibi bişe geliyor ya hadi hayırlısı...

Ekibim olsa ben üstteki düşünceyi uygulardım sadece Türkiyede değil dünyada ses getirirdi...

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Proje hakkında daha açıklayıcı bilgiler verirsen ona göre düşüneli...

1. NE projesi kimin için çekilecek dizi?
2. Çok ses getirecek birşey mi? Yani projeye güveniyor musunuz?
3. Fiyat aralığı olarak bölüm bölüm mü anlaşılacak yoksa komple sezon için mi?

Dip not : Aklıma şimdiye kadar yapılmamış nette yayınlanacak misal youtube'ta bir dizi çekecekmişsiniz gibi bişe geliyor ya hadi hayırlısı...

Ekibim olsa ben üstteki düşünceyi uygulardım sadece Türkiyede değil dünyada ses getirirdi...

1- "NE Projesi" sırdır. Söylenmez. Dizi demek pek doğru olmaz ama yaklaşım doğru sayılabilir. İnsanlar için çekilecek :)

2- Sesini dünya duyacak, o kadar çok ses getirecek (en azından ben öyle tahmin ediyorum..inşallah...) Projemize; hayatımızın dönüm noktası olarak bakıyorum.

3- Bu senaryonun kalitesine bağlı. Senelik de olabilir, bölümlükte..

Youtube'da dizi çekme işini yapan çok var. seri çekimler yapan hatta bunu dizileştirenler dahi var. O fikir bize göre değil. Bizim filmimiz de nette yayınlanacak ama çok farklı bir formatta olacak ve inanıyorum bağımlılık yapacak.

Kusura bakmayın çok fazla bilgi veremiyorum. Projemizi anlatan 3 kelimelik bir cümle var ama onu da söylersem proje deşifre olur ve biz havamızı alırız.

Proje için keywords : bilmece, bulmaca, zeka oyunları, akıl oyunları, senaryo, film...

Meta Title : DÜnyanın en............ olayı

Olmazsa Mustafa Altıoklar'a gideceğim :)

Not : Konuya uygun domain alımı da yapılacaktır..

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sesini dünya duyacak, o kadar çok ses getirecek ama senaryoyu yazana ödenecek para için "fazla uçmasın"...

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
2 zeki adam googleyi nasıl kurdular biliyoırmusun sen
babalrından kalamdı onlara google

fazla uçmasın = destek+fedakarlık....

%1 dahi olsa batma ihtimalimiz var

yatırım yapıyoruz. O yüzden mümkün olan en az sermaye ile halletmeye çalışıyoruz

sen 3 ccd hd kamera kaç para biliyormusun

yada özel mekanlara ödenecek kiralardan haberin varmı

yada bir oyuncunun günde kaç paraya çalıştığını biliyormusun

hepsini toplayınca muazzam bir sermaye çıkıyor

bilmem anlatabildim mi

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
2 zeki adam googleyi nasıl kurdular biliyoırmusun sen
babalrından kalamdı onlara google

fazla uçmasın = destek+fedakarlık....

%1 dahi olsa batma ihtimalimiz var

yatırım yapıyoruz. O yüzden mümkün olan en az sermaye ile halletmeye çalışıyoruz

sen 3 ccd hd kamera kaç para biliyormusun

yada özel mekanlara ödenecek kiralardan haberin varmı

yada bir oyuncunun günde kaç paraya çalıştığını biliyormusun

hepsini toplayınca muazzam bir sermaye çıkıyor

bilmem anlatabildim mi

senaryo işini ben alabilirim.Ama bana söylemen gereken bir kaç şey var bütcenin taban ve tavan olarak bilmeliyim + uzun bi bölümmü hazırlanacak yoksa kısa bölümler halinde dizi flim olarak mı düşünüyorsun +olayın nerde geçeceğini bilmeliyim + senaryo yazarının adı kacakmı yoksa siz yapmış gibimi gösterilecek + güvenilirliğin nekadar + kaç kişi çalışacak bu işte + işin başında profesyonel biri olacamı

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
senaryo işini ben alabilirim.Ama bana söylemen gereken bir kaç şey var bütcenin taban ve tavan olarak bilmeliyim + uzun bi bölümmü hazırlanacak yoksa kısa bölümler halinde dizi flim olarak mı düşünüyorsun +olayın nerde geçeceğini bilmeliyim + senaryo yazarının adı kacakmı yoksa siz yapmış gibimi gösterilecek + güvenilirliğin nekadar + kaç kişi çalışacak bu işte + işin başında profesyonel biri olacamı

1- Bütçenin tavanı ve tabanı belli değil çünkü senaryoya toplam bütçenin ne kadarını ayırmamız gerektiğini düşünmedik. AMa şunu söyleyeyim; birisi senaryo yazımı için bizden 2500 ytl istedi ama bize fazla geldi. O kadar veremeyiz

2- Ne kadar uzun olsa o kadar iyidir. Ama bölümlü olacak. Formatımız o şekilde

3- Nerede geçtiği önemli değil. Senaryo daha sonra dünya standartlarına uyarlanacak.

4- Yazar ismi görünmeyecek. Bunu biz yazdık da demeyeceğiz. Zaten izleyici bunu çok merak etmeyecek. İzleyici için önemli olan bölümü atlayıp bir sonraki bölüme geçebilmek. yani bir nevi oyun olacak bu.

5- Güvenilirlik derken?????

6- Yönetim kadrosu 5 kişi, teknik ekip ise senaryo bittikten sonra oluşturulacak

7- İşin başında ben varım. Fikir bana ait. Kurgulama, ve internete uyarlama benim işim. Aslında çekimleri de ben yapabilirm (eski kameramanım), hatta video montaj işini de yapabilirim (oldu olacak senaryoyuda yazsam kimseye ihtiyacım kalmayacak :) ) Danışmalık hizmeti aldığımız profesyoneller de var.

Arkadaşlar dikkat ediyorum da herkes bu işi TV dizisi gibi algılıyor. Bu iş TV dizisi değil yada sinema filmi değil. Şu ana kadar dünyada sadece 1 firma (dünyanın en önemli elektronik devlerinden biri) reklam amaçlı kısa dönemlik (1 ay) yaptı. Ellerindeki hazinenin kıymetini bilemediler. Ama biz bu işi bir ....kolizm haline getirmeyi planlıyoruz. Bağımlılık yapacak.O yüzden TV ve sinema fikrini çıkarın kafanızdan.

Bu arada proje bittiğinde, projenin ve projeye ait sitenin tanıtımı için çok ciddi bir rakamı reklam için ayırdık. O da ayrı bir konu

Konuyla ilgili domain tekliflerinizi hala bekliyorum

Zaman daralıyor...

U

uzaymerkezicom

Misafir
filmi film yapan senaryodur vermeyi düşündüğün rakam komik geldi. geçen ay amrikadan bir arkadaşım sağlam bir korku filmi senaryosu için 2 milyon dolar önerdi...

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
2 milyon dolar; dudağımda uçuk çıkar valla :)

Hollywood'da değiliz ve SAW 4 çekmiyoruz.

Dedim bütçe sınırlı diye. Radyo Televizyonda veya Konservatuarda okuyan birilerinden mi yardım alsam yoksa

Agatha christie romanları okuyup kurgu yapabilirim yada paralel konularda çekilen dizi ve filmlerden esinelenebilirim ama O zaman "orjinallik ve yenilik" kavramları olmaz.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Radyo Televizyonda veya Konservatuarda okuyan birilerinden mi yardım alsam yoksa

Doğru karar olur, hatta onların bunu kendi ödev konusu olarak da kullanabilme imkanı olabileceğinden daha çok ilgilenebilirler, webmasterlara isviçre çakısı muamelesi yapmamak lazım :)

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
böyle bir izlenim uyandırdığım için özür dilerim.

Haklısın burası webmaster alanı ama düşümdüm farklı alanlarda ihtiyaçlarım da karşılanabilir burada. Baksana tercüme yapanlar bile var forumda. Yani o yüzden şeeetmiştim. Ama gördüğüm kadarıyla ilgi var. Zaten cevap yazanların hemen hemen hepsi bir tanıdığım var diyor yani kendileri yapacaklarından değil. benim de amacaım bu zaten. Burada senarist bulamazsam bile mutlaka senaryo yazabilecek tanıdıkları olanlar vardır diye düşünüyorum.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dipteki not :
Mustafa altıoklar'a gitmeyi planlıyorsun ama (çok özel bir ilişkiniz olmadığını farzederek söylüyorum) senaryoya ayırdığın bütceyi açıkladığında benim dudağım uçıkladı
kaldıki bildigim kadarı ile mustafa bu parayı bi gecede 3 rakıya veriyor
belki küçük bir ipucu olur size.

alttaki not:
söyledigin şeylerin fiyatlarını bilen birisi olarak senaristin kameramandan yada kamera kirasından her zaman daha fazla aldığını biliyorum. 2 yıl senaryo yazmış birisi olarak yazıyorum bunları sakın yanlış anlaşılmasın.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Dipteki not :
Mustafa altıoklar'a gitmeyi planlıyorsun ama (çok özel bir ilişkiniz olmadığını farzederek söylüyorum) senaryoya ayırdığın bütceyi açıkladığında benim dudağım uçıkladı
kaldıki bildigim kadarı ile mustafa bu parayı bi gecede 3 rakıya veriyor
belki küçük bir ipucu olur size.

alttaki not:
söyledigin şeylerin fiyatlarını bilen birisi olarak senaristin kameramandan yada kamera kirasından her zaman daha fazla aldığını biliyorum. 2 yıl senaryo yazmış birisi olarak yazıyorum bunları sakın yanlış anlaşılmasın.

peki böyle bir proje için senaryo yazmak istersen sne ne kadar isterdin istersen pm at

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
webmasterlara isviçre çakısı muamelesi yapmamak lazım
harika :D
belkide webmaster lar giirişimci farklı bir dala atılma cesaretini isteğini göstermiştir diye böyle düşünülmüştür.Ama isveç çakısı yaklaşımı güzel :D
saygılar..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5