İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO acisindan Meta taglerinin onemi var midir?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir baska threadde konu gundeme geldigi icin ayri bir konu acmak istedim. Sanirim bircok kisi tarafafindan konu yanlis ya da eksik biliniyor. SEO ve ranking acisindan sayfa ici meta taglerinin onemi var midir? Iki en onemli tage deginmek istiyorum:

1. Meta Keywords: Bu tag Google ve diger buyuk arama motorlari tarafindan kesinlikle kaale alinmamaktadir. Kesinlikle bosuna uzerinde zaman harcamayin.

2. Meta Description: Description icindeki kelimeler/ifadeler arama sonucu dondurmede kullanilmaz ve siralamanizi kesinlikle etkilemez. Ancak her sayfanizin bir description tagi olmasi onerilir cunku Google gibi arama motorlari sayfa aciklamasini arama sonuclarinda Sayfa Basligi altinda getirebilirler. Her ne kadar iyi optimize edilmis sayfa aciklamasi siralamanizi etkilemese dahi CTR'inizi etkileyebilir. Bu acidan descriptionlarinizi keywordlerle doldurmak yerine bir insanin okuyup anlyabilecegi cumlelerden olusturmaniz tavsiye edilir.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bir baska threadde konu gundeme geldigi icin ayri bir konu acmak istedim. Sanirim bircok kisi tarafafindan konu yanlis ya da eksik biliniyor. SEO ve ranking acisindan sayfa ici meta taglerinin onemi var midir? Iki en onemli tage deginmek istiyorum:

1. Meta Keywords: Bu tag Google ve diger buyuk arama motorlari tarafindan kesinlikle kaale alinmamaktadir. Kesinlikle bosuna uzerinde zaman harcamayin.

2. Meta Description: Description icindeki kelimeler/ifadeler arama sonucu dondurmede kullanilmaz ve siralamanizi kesinlikle etkilemez. Ancak her sayfanizin bir description tagi olmasi onerilir cunku Google gibi arama motorlari sayfa aciklamasini arama sonuclarinda Sayfa Basligi altinda getirebilirler. Her ne kadar iyi optimize edilmis sayfa aciklamasi siralamanizi etkilemese dahi CTR'inizi etkileyebilir. Bu acidan descriptionlarinizi keywordlerle doldurmak yerine bir insanin okuyup anlyabilecegi cumlelerden olusturmaniz tavsiye edilir.

Keywords kullanımı aşırı derecede önemli ve örümcekler tarafından dikkat çekicidir.Wordpress de bunun önemini anlayıp her yazıya bir keywords alanı eklemiştir ;)

Bunun yaninda Google meta descriptioni da rankingde kaale almaz. Yani istediginiz kadar meta description kasin keyworlerle doldurun, siralamada ustte gelmenize hicbir katkisi yoktur. Peki description tagi tamemen onemsiz midir? Elbette hayir. Her sayfanizin bir description tagi olmasi tavsiye edilir. Google bu tag degerini arama sonuclarini gosterirken *snippet* olarak kullanabilir.

Öncelikle;
Metalarımızı SEO çalışmalarına başlamadan önce.Sitemizi arama motorlarına tanıtmak için kullanarız.Description google'da site çıklamanız olarak geçer ve SERPte gösterilir.Bunun yanı sıra bir websiteye bir kaç tanımlayıcı kelime vermedikten sonra o kelimede yükselmesini nasıl bekleriz?

Description kullanmıyorsanız google da eksik bir şeyleriniz var demektir.Mesela açıklamanız,tanımlanmış site isminiz veyahut tanımladığınız anahtar kelimeleriniz.Bu parçalar basit gibi görünsede SERP'in ana kısımlarını oluştururlar bu değerleri girmezseniz sitenizin google da nasıl listeleneceğini biliyor musunuz?

SERP'in büyük kapsamına sahip olan metaların önemi asla sıfır değildir ;)

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
"The GodFather" kaynak belirtebilir misiniz acaba?

Benim kaynaklarim asagida:

1. Meta Keywords:

http://en.wikipedia.org/wiki/Meta_element#The_keywords_attribute

Bu sayfadan alintilar:

"Search engines began dropping support for metadata provided by the meta element in 1998, and by the early 2000s, most search engines had veered completely away from reliance on meta elements."

"With respect to Google, thirty-seven leaders in search engine optimization concluded in April 2007 that the relevance of having your keywords in the meta-attribute keywords is little to none[3] and in September 2009 Matt Cutts of Google announced that they are no longer taking keywords into account whatsoever."

Bu da direkt Matt Cutts'in sitesinden kendi agzindan aciklama: http://www.mattcutts.com/blog/keywords-meta-tag-in-web-search/

Turkce olarak aynen sunu diyor: "Google olarak kesinlikle meta keywords alani icindeki bilgileri kullanmiyoruz."

2. Meta Description:

Matt Cutts videosu: http://www.youtube.com/watch?v=jK7IPbnmvVU&feature=player_embedded

Videoda aynen sunu diyor : "Even though we sometimes use the description meta tag for the snippets we show, we still don't use the description meta tag in our ranking."

Yani Turkcesi: "Her ne kadar description meta tagini bazen snippet olarak kullansak dahi bu alani siralamada kullanmiyoruz".

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
"The GodFather" kaynak belirtebilir misiniz acaba?

Benim kaynaklarim asagida:

1. Meta Keywords:

http://en.wikipedia.org/wiki/Meta_element#The_keywords_attribute

Bu sayfadan alintilar:

"Search engines began dropping support for metadata provided by the meta element in 1998, and by the early 2000s, most search engines had veered completely away from reliance on meta elements."

"With respect to Google, thirty-seven leaders in search engine optimization concluded in April 2007 that the relevance of having your keywords in the meta-attribute keywords is little to none[3] and in September 2009 Matt Cutts of Google announced that they are no longer taking keywords into account whatsoever."

Bu da direkt Matt Cutts'in sitesinden kendi agzindan aciklama: http://www.mattcutts.com/blog/keywords-meta-tag-in-web-search/

Turkce olarak aynen sunu diyor: "Google olarak kesinlikle meta keywords alani icindeki bilgileri kullanmiyoruz."

2. Meta Description:

Matt Cutts videosu: http://www.youtube.com/watch?v=jK7IPbnmvVU&feature=player_embedded

Videoda aynen sunu diyor : "Even though we sometimes use the description meta tag for the snippets we show, we still don't use the description meta tag in our ranking."

Yani Turkcesi: "Her ne kadar description meta tagini bazen snippet olarak kullansak dahi bu alani siralamada kullanmiyoruz".

Kaynak belirtmeme gerek var mı? Uzun zamandır SEO uygulamaları geliştiricisiyim. kendi sitemi satmadan önce hiç link çalışması yapmadan pr 4 çıkardım 2 hafta içerisinde google alt linklerim oldu her makalemde google da liderdim. Unutmayın en iyi kaynak okuduğunuz değil,faydalandığınız olandır.Şuana kadar metaların öneminin olmadığını sizden duyuyorum ki bana göre tamamen fiyasko.Size bu durumu en iyi şekilde açıkladım hemde SERP üzerinden bunun başka bir cevabı olduğunu düşünmüyorum ve son mesajımın hala geçerliği olduğunu sizlere beyan ediyorum.Fikirlerinize saygılıyım lakin
insanları yanlış bir şekilde etkilemenize de göz yumamam...

Metataglar SERP'te önemli bir rol oynarken SEO'ya etkisi yok demek bana biraz garip geliyor.Her makalemde sitemin lider olmasını keywordslerime borçluyum.

Teşekkür ederim.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Okulumuza seminere gelen bir uzman tarafından ve Yahoo'da üst düzey yönetici olan bir kişiden tasdik aldım. Bu taglar kesinlikle işe yarıyor...

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Okulumuza seminere gelen bir uzman tarafından ve Yahoo'da üst düzey yönetici olan bir kişiden tasdik aldım. Bu taglar kesinlikle işe yarıyor...

Sahane :) O zaman bir Microsoft Bing calisani olarak ben diyorum ki bu meta tagler SERP rankingini etkilemez cunku bizde boyle. Bu arada Yahoo Search diye birsey kalmadigini herhalde biliyorsunuzdur. Bir arama yapip sayfanin en altina bakin bakalim nereden geliyor sonuclar.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Sahane :) O zaman bir Microsoft Bing calisani olarak ben diyorum ki bu meta tagler SERP rankingini etkilemez cunku bizde boyle. Bu arada Yahoo Search diye birsey kalmadigini herhalde biliyorsunuzdur. Bir arama yapip sayfanin en altina bakin bakalim nereden geliyor sonuclar.

Yahoo search demedim, yahooda çalışan biri dedim:)

aLKaDraZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende bir kaç birşey yazmak istedim. Kimseyi savunmuyorum kimseyle tartışma ortamına girmekte istemiyorum. Sadece bildiklerim doğrultusunda bilgi paylaşımı yapacağım.

Google meta desc. ve meta keywords taglarını sıralama algoritmasında bir etmen olarak kullanmadığı doğrudur. Peki google hangi metalara aldırış ediyor kısacası hangi etmenler sıralama algoritmasında kullanılıyor.

GET /__utm.gif?
utmwv=5.1.4
&utms=1
&utmn=776674000
&utmhn=Site URL&utmcs=UTF-8
&utmsr=1152x864
&utmsc=24bit
&utmul=tr
&utmje=1
&utmfl=10.3%20r181
&utmdt=site title
&utmhid=918812110
&utmr=google url parametresi/site adı ve aranan kelime
&utmp=%2F
&utmac=UA-5556988-2
&utmcc=__utma%3D106576410.142225798.1313200945.1313200945.1313201753.2%3B%2B__utmz%3D106576410.1313201753.2.2.utmcsr%3Dgoogle%7Cutmccn%3D(organic)%7Cutmcmd%3Dorganic%7Cutmctr%ARANAN KELİME%3B&utmu=D~

Gördüğünüz gibi google her kullanıcı sorgusunda GET methodu ile kendi veritabanında bu bilgileri kayıt ediyor. Ve bu bilgiler google uygulamalarında ve google sıralama algoritmasına kullanılmak üzere veritabanında saklanıyor.

Yukarıda saydıklarımızı sadece robotsal açıdan inceledik. SEO da kullanıcı faktörüde büyük etmenler arasında olduğuna göre. Kullanıcıya gözüken meta lar yani title ve desc. tagları önemli hale geliyor. Her ne kadar google desc. metasına sıralama algoritması etmeni olarak görmesede. Meta desc. tagı sıralama algoritmasında dolaylı yoldan seo ile alakalı oluyor. Mutlaka doldurulmalıdır bence. Yani bu durumda iki zıt fikirli arkadaşların ikisininde haklı olduğunu görüyoruz :D .. Olaya sadece tek açıdan baktıklarından anlaşamıyorlar.

Google derki:
Title:
Başlıklar, bir sonucun içeriği hakkında kullanıcılara hızlı bir özet sağlaması ve yaptıkları sorguyla ne yönden alakalı olduğunu belirtmesi açısından çok önemlidir. Çoğunlukla hangi sonucun tıklanacağına karar verirken kullanılan en önemli bilgi parçasıdır, bu nedenle Web sayfalarınızda yüksek kaliteli başlıklar kullanmanız çok önemlidir.

Desc.:
<meta> etiket içindeki açıklayıcı özellik, her sayfanın içeriğine ilişkin kısa ve öz, kullanıcılar tarafından okunabilir bir özet sağlamanın iyi bir yoludur. Google bazen arama sonucu snippet'lerinde, sayfa içeriğine oranla kullanıcılara daha doğru bir açıklama sağlayacağını düşünüyorsa bir sayfanın meta açıklamasını kullanır. Doğru meta açıklamalar sitenizin tıklanma oranını artırmaya yardımcı olabilir; aşağıda, meta açıklamaları gerektiği gibi kullanma konusunda bazı kurallar açıklanmıştır.

Teknolojinin gelişimi ile sanal laboratuvarlarının yaygınlaşmaya başlamasına sebep olmuştur. Bu laboratuvarlarda yapılan testler sayesinde yapısal olan bilgi alanlarının(title, desc, url) yapısal olmayan alanlara(title, desc. url) göre %50 daha çok tıklama aldığı ortaya çıkmıştır. Kısacası metalar yani title ve desc. seo ile alakalıdır. İyi bayramlar arkadaşlar hoşcakalın :)

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Keywords kullanımı aşırı derecede önemli ve örümcekler tarafından dikkat çekicidir.Wordpress de bunun önemini anlayıp her yazıya bir keywords alanı eklemiştir

Wordpress konusunda yanılıyorsun, yani wordpress'in asıl amacı keywords kullanmak değil, bildiğiniz gibi Wordpress'in seo temellerini oluşturan birden fazla oluşturma mantığı var. Yani her tag için yeni bir sayfa, ki bu sayfalar'ın linkleride büyük sayfada bulunuyor. Burdaki asıl amaç index'i arttırmak ve yükselme şansını optime etmek. Wordpress yapılırken keywords metasını düşündüklerini pek sanmıyorum.

Ama keywords metasının işe yarayıp yaramadığı konusunda bilgim yok. Ama sitelerimden yararlanarak, fazlada işe yaramadığını söyleyebilirim. Fakat bilimsel değil tabiki.

Bir de bir yerde google'ın açıklamasını okumuştum, keywords sistemli arama süistimal edildiği için keywords etkisi azaltıldı diyordu. Ama tabi kaynak gösteremem araştırdım ama bulamadım.

serkantkar = Realist
The GoDFather = Empirist:)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5