İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO da sorun

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
SEO icin yonlendirme işini ayarladım ama malesef sayfa değişerek yonleniyor yani :

www. domain .com/sayfa/123 --- www. domain .com/sayfa.asp?id=123 e gidiyor fakat adres çubugunda id li olan şekilde gorunuyor. SEO link gorunmuyor. Bunu nasıl cozebiliriz.

KODLAR :
Kod:
<% strQuery = Request.ServerVariables("QUERY_STRING")
strDizi = Split(strQuery,"/") %>

strDizi = Split(strQuery,"/")
	response.redirect "http://www. DOMAİN .COM/sayfa.asp?id="& Cint(Trim(strDizi(4))) &"" %>

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Tesekkurler ... makine IIS ama bunlar kurulumu deilmi nasıl ogrenebilirim. host sahibine mi sorma dısında :) ?

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Verdiğin kodda yönlendirme yapılmış
response.redirect "http://www. DOMAİN .COM/sayfa.asp?id="& Cint(Trim(strDizi(4))) &""

bu adrese gitmesi gayet normal...
www. domain .com/sayfa.asp?id=123

Kodu şu şekilde dene;

HTML:
sayfaadi=strDizi(3)
if sayfaadi = "sayfa" then
id=strDizi(4) %>
<!-- #include file="sayfa.asp"-->
<% end if %>

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Verdiğin kodda yönlendirme yapılmış
response.redirect "http://www. DOMAİN .COM/sayfa.asp?id="& Cint(Trim(strDizi(4))) &""

bu adrese gitmesi gayet normal...
www. domain .com/sayfa.asp?id=123

Kodu şu şekilde dene;

HTML:
sayfaadi=strDizi(3)
if sayfaadi = "sayfa" then
id=strDizi(4) %>
<!-- #include file="sayfa.asp"-->
<% end if %>

Evet bende bunu denemek icin vakit bekliyordum :) sayfadaki ID querystringini 404.asp de tanımlayıp alta include etmek en mantıklısı sanırım.

Tesekkurler ayrıca cevap icin + ilgin icin ...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
+ banada yaradığı için :) tam şu günler onunla uğraşıyorum.Bilgisayarımda birkaç döküman hala açıktı tesadüfi gördüm:)
Peki acaba redirect yapıp adres çubuğpundaki url yi de kodla değiştirebilir miyiz?
ve iyinet in verdiği
seçenekelri servere bir ayar yapmadan kod ile kuullanılabilecek yöntemler mi .
sadece isapi yi biliyorum server bu programı çalıştırmama izin vermeyebilir..
saygılar..

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Server a hiçbir ayar yapmadan sadece özel hata sayfaları bölümünden;
- Plesk için aldığınız alan özel hata sayfalarını destekliyorsa web dizini bölümünde üstte özel hata sayfalarına girip
- Helm için zaten Kocaman anapanelde özel hata sayfaları yazan yere girip

404 hatasını düzenleyip tipini URL adresinide /404.asp yapmak yeterli herhangibir başka kuruluma gerek yok...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tamam bunları yapınca uydurma url ler bu sayfaya yönlenecek bunları işleyip istediğimiz gerçek sayfaya gönderme kısmında sorun
bu durumda redirect ile gönderince uydurma url de değişiyor. yani:

arabalar.asp?no=35
bu sayfaya gitmek için uydurma bir adres kullanıyoruz şöyle
arabalar/super-mercedes-200-siyah-35.html

bu adres olmadığından hata sayfamıza gidiyor orada 35 ve araba yı alıp gerçek adresse yani arabalar.asp?no=35 e yönlendiriyoruz.Buraya kadar güzel.Ancak;
yönlendirmeyi response.redirect ile yapınca istediğimiz gibi
arabalar/super-mercedes-200-siyah-35.html adresi arabalar.asp?no=35 adresine gidiyor ancak adres çubuğu da arabalar.asp?no=35 olarak değişiyor.Bunun değişmemesine yani arabalar/super-mercedes-200-siyah-35.html kalmasına çalışıyorum..

bu konuda isapi_rewrite iş yapıyor çok iyi sanırım ancak oda server da kurulum istiyor.
Buraya kadar gelipte aynı soruna muzdarip olanlar için ben bulduğum çözümü yaziyim.
golabal.asax
en detaylı şekilde şu sayfadan almanız daha uygun olur snaırım ben denedim iyi çalışıyor şimdi iyice hıfzedelim kendimize uyarlayalım.
http://www.aspnetpro.com/NewsletterArticle/2003/09/asp200309pj_l/asp200309pj_l.asp

saygılar..

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
response.redirect yapmak ikinci bir işi gerektiriyor o yüzden include kullanmak mantıklısı include içeren sayfanın başına ve sonunada id nin boş olması ve sadece numara içermesi ile ilgili bir hata kodu kullanırsan sorun kalmaz zaten bunları yönlendirme yapmadanda kullanırsan sayfan daha güvenli olur...

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet include redirect ten iyi.Ancak son yazdığım yöntem ikisinden de iyi.Yani global.asax kullanmak.daha incelememi bitirmedim aama denediğim kadarıyla çok güzel.

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
404.asp'de url'den verileri ayırıp, session'a atıp, server.transfer ile de gönderebilirsiniz.
Kod:
session("deger") = deger
session("deger2") = deger2
'...
Server.Transfer("fiziksel_dosya.asp")

fiziksel_dosya.asp'de veriler ile işlem yaparsınız.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
404.asp'de url'den verileri ayırıp, session'a atıp, server.transfer ile de gönderebilirsiniz.
Kod:
session("deger") = deger
session("deger2") = deger2
'...
Server.Transfer("fiziksel_dosya.asp")

fiziksel_dosya.asp'de veriler ile işlem yaparsınız.

Açıkcası queryStringleri hallettikten sonra Transfer yerine INCLUDE da işi goruyor. yani ben o sekilde hallettim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5