İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO için derleme bilgi

hoze

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SEO için netteki bilgilerden anladığım ve kafamın bastığı kadarıyla derleme bir bilgi hazırladım. Gerçi diğerlerinden pek farklı bi yanı yok. Ama en azından bana ait diyebilirim (diyebilirmiyim orasıda ayrı bi konu). Bu yazı insanları yanıltmadan
bilgilendirmede yardımcı olur mu. Yanlış yazdığım daha doğrusu yanlış anladığım yerler varmı.

SEO İngilizce Search Engine Optimizer kelimesinin kısaltımışıdır.SEO nun Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu dur. Yani web sitenizi arama motorlarının kolay ve çabuk bulması indexlemesi için ayarlamaktır. Buna ihtiyaç duymamızın sebebi ise arama motorlarını hatırı sayılır ziyaretçi göndermesidir. Nihayetinde içeriği ne kadar zengin olsada herkes sizin sitenizi bilmeyebilir. Sitenize gelen ziyaretçilerin büyük bir kısmı arama motorlarının yönlendirmesiyle gelecektir.
Bir web kullanıcısı ihtiyaç duyduğu bilgiyi arama motorlarını kullanarak ve genelikle ilk indexlenen 10-20 sonuç içinden elde ederler. İşte SEO daki asıl amaç Web sitemizi arama motorlarında ilk sıralarda indexlenmesini sağlamaktır.

SEO için farklı kişiler tarafından farklı yöntemler uygulanmakta, farkı varsayımlar öne sürülmektedir. Üretilen varsayımların bir kısmı ispatlanamazken, bir kısmıda beklenen sonuçları vermektedir. En sık kullanılan yöntemler sitemap (site haritası), meta tags (sayfa etiketleri) ve sef linkler (arama motoru dostu linkler).

sitemap (site haritası)
Sitenizdeki her sayfanın linkini içeren site haritası adında bir sayfa hazırlayın.
Bunu otomatik olarak yapabilen ücretsiz araçları internette bulabilirsiniz.
Bazı hazır scriptler sitemapları otomatik olarak oluşturabiliyorlar.

meta tags (sayfa etiketleri)
Sitenizdeki her sayfanın içeriğiyle uyumlu
<title> sayfa başlığı
<description> sayfanın açıklaması
<keywords> anahtar kelimeleri
<author> sayfayı hazırlayan
gibi sayfa etiketleri oluşturun.

sef linkler (arama motoru dostu linkler)
Html veya htm görünümlü linkler.
Php Ve asp ile hazırlanmış siteler için gereklidir.
Çünkü php ve asp ile hazırlanmış sitelerin içindeki linkler karmaşık ve anlamsızdır.
Bu php ve asp linklerini html veya htm uzantılı hale getirilmesi SEO için yaralıdır.
Ancak bu işlem ileri düzey php veya asp bilgisi gerektirir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
ben bu işten hiç bişi anlamadım zaten...benim siteler asp dir ve hiç birindede klasör gürünüm yada htlm tarzı bi uzantı yok. Yani direk sayfa.asp?git=nereye&buraya=sayfa2&nebulucam=konuyu&numarane=23 gibi uzadıkça uzuyor...ama site dibine kadar indexli ve sağolsunlar hergece bot dolu. Yani benim geleneksel sitem index sorunu yaşamıyor. Ancak hostingin sağlamış olduğu istatistik scriptindede bu yatptığım tarzın yanlış oldugunu görüyorum. Mesela bir forumdan bana ziyaretçi geliyor. ama hangi topik oldugunu göremiyorum. çünkü normalde forum.asp?konuid=1254 şeklinde olan link orda forum.asp diye çıkıyor.
Bu durumda bende şunu merak ediyorum. Arama motorları bu konuda kendilerimi geliştirdiler yoksa içerik iyi olduktan ve sabrettikten sonra, linkler değişmedikten sonra ? işaretinden sonrasıda sorunsuz indexleniyormu?

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
S

sourso

Misafir
ben bu işten hiç bişi anlamadım zaten...benim siteler asp dir ve hiç birindede klasör gürünüm yada htlm tarzı bi uzantı yok. Yani direk sayfa.asp?git=nereye&buraya=sayfa2&nebulucam=konuyu&numarane=23 gibi uzadıkça uzuyor...ama site dibine kadar indexli ve sağolsunlar hergece bot dolu. Yani benim geleneksel sitem index sorunu yaşamıyor. Ancak hostingin sağlamış olduğu istatistik scriptindede bu yatptığım tarzın yanlış oldugunu görüyorum. Mesela bir forumdan bana ziyaretçi geliyor. ama hangi topik oldugunu göremiyorum. çünkü normalde forum.asp?konuid=1254 şeklinde olan link orda forum.asp diye çıkıyor.
Bu durumda bende şunu merak ediyorum. Arama motorları bu konuda kendilerimi geliştirdiler yoksa içerik iyi olduktan ve sabrettikten sonra, linkler değişmedikten sonra ? işaretinden sonrasıda sorunsuz indexleniyormu?

sanırım biliyorsunuzdur ama ben yazmak istedim
google analytics de gayet güzel kim nereden gelmiş nereye gelmiş bakılıyor.
Hangi siteden gelen çok sayfa gezmiş, (ürün satıyorsanız) hangi kelimeleri arayanlar hangi ürününüzü almış, hangi şu hangi bu

öyle

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5