İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo için hangi domaini almalıyım?

buraklee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
s.a arkadaşlar bir sorum olacak.

diyelim atıyorum örnek: elma kasalari diye aratıcaz googlede.

amacımız elma+kasalari+ipleri ise ne almam lazım?
elmakasalariiplerisubu.com gibi uzun mu almalıyım?

baktım boş domaınler var örnegin :
elmakasasi.info
elma-kasasi.org
elmakasa.net
elmakasasi.biz
elma-kasalari.org

elmakasa dedigimizde eksik ve tekil oluyor.

elma-kasalari.org desek çoğul ve aramaya uygun oluyor.

elmakasasi.biz desek nasıl olur?

domain uzantılarının önemi var mıdır?

arada çizgili domain almalımı? faydası eksi artı yönleri nedir? merak ediyorum google için hangisini almalıyım? seo ve google için en uygun ne olur?

umarım anlatabilmişimdir.

bu örnekleri çoğaltabiliriz.

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
-Domain uzantılarının önemi yok. Tabiki akılda kalıcılığı açısından com, net, org olsa iyi olur.
-Bir çizgili domain alabilirsin hocam. ama görsellik açısından bir eksi puan ve 2 kelimenin birleşik yazılıp yapılan aramalarda rakiplere karşı dezavantaj demektir.
-En önemlisi Türkçe karakter içeren bir kelimenin domain avantajı yoktur. Pek konuşulmaz, herkes emin değildir. Ama google a bir elma kasaları yazıp arama yapın. Elma kelimeleri domain ve uzantılarda kalın puntolu kasalari geçen domain yada uzantılar aynen normal gösterilecektir. Bu nedenle Türkçe karakterli bir kelime alıp domaini uzatmaya gerek yok. (Kısa domainler daha makbüldür) Title, description, içerik ve o kelimeye alınan backlink Türkçe karakterli kelimenin sıralamasını belirler. (Bu son yazdığım kendi tespitim ve kişisel fikrimdir.)

Bu arada ben bu kelimeye kasacak olsaydım elmalar.net boşmuş onu alırdım.

buraklee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aradaki çizgi yada çoğul kelime tekıl kelime fark edermi? elma sadece örnekti.

mesela yerli-mp3.com yerlimp3.com yerlimp3ler.com gibi de örneklendirilebilinir.

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yerli-mp3.com --> yerli mp3 aramasında avantajlı, yerlimp3 ve yerlimp3ler kelimelerinde domain avantajı yok.

yerlimp3.com --> yerlimp3 ve yerli mp3 kelimesinde avantajlı, yerli mp3ler kelimesinde sadece yerli kelimesinden avantajı var. yerlimp3ler kelimesinde bir domain avantajı yok.

yerlimp3ler.com --> yerlimp3, yerli mp3, yerlimp3ler ve yerli mp3ler kelimelerinin tamamında avantajlı. Fakat diğer 2 domainin avantajlı olduğu kelimelerden başka hari olmaması yani arananın en öz hali olması nedeniyle bu domaine nisbeten küçük bir avantaj artıları var.

Burada öncelikle potansiyale bakmak lazım. Rakip sitelerden birinin extremesini bulabildiysek bu bizim için en büyük kaynaktır. Orada toplam aranan kelimelerde mp3ler, yerlimp3ler gibi 2 kelime ağırlıklı hit almışsa. Aramalar o yoğunluktadır. domainimiz yerlimp3ler.com olmalıdır.
Eğer yerlimp3, yerli, mp3 gibi çoğul ifade etmeyen kelimeler aşırı ağırlıkta diğerleri çok göze batmıyorsa yerlimp3.com (birleşik yerlimp3.com araması yoğun değilse yerli-mp3.com da aynı değerdedir.)

Yani aramalar çoğul olursa tekil domainin yeterince avantajı yoktur. Aramalar tekilse çoğul domain tekil domaine göre bir adım geridedir. Ama backlinklerle çok rahat o fark kapatılır. O alanda rakipler zayıf yada yeterince rakip yoksa çoğul domain alınır tekil ve çoğul iki kelime de hedeflenir. Ama rekabet çoksa tam olarak hedef kelimeyi almakta fayda var.

buraklee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eline sağlık dostum. Çoğul domain farkları kapatır demişsin. Küçük farklarıda backlinkler kapatır dıyorsun. anladım

Peki türk kullanıcılarımız "yerlimp3" yada "yerli mp3" nasıl yazar bunu düşünuyorum.

meslea yine örneklersek ; sohbet kelimesinde sohbetyeri.com sohbetyerimiz.com sohbetyerlerimiz.com dersek çoğul domain farkı kapatır mı diyorsun?

birde - tire li domaine gore bitisik cogul domain daha mı ıyıdir? akılda kalıcılık vs bakımından.
yerli-mp3.com yerlimp3.com gibi?

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tireli domain genellikle spam sitelerde görüldüğü için pek sevilmiyor ve kullanılmıyor. Pek akılda kalacağını da sanmıyorum.
meslea yine örneklersek ; sohbet kelimesinde sohbetyeri.com sohbetyerimiz.com sohbetyerlerimiz.com dersek çoğul domain farkı kapatır mı diyorsun?
Yanlız burada sizden daha kısa, sohbet kelimesi içeren bol sohbet backlinkli en az 10 site olduğu için ilk sayfada yer bulmanız oldukça zor. Sohbet kelimesinde kasacaksanız. Domaini uzatmanın bir anlamı yok. Sohbetx.com gibi akılda kalıcı ve sohbet yanında 1-2 harf içeren (yani mümkün olduğunca kısa ve hedef kelimeyi içeren ) domain alıpdenemenizi öneririm. Rekabeti az olan bir kelime için çoğul kullanıp hedefinizi rahatlıkla genişletebilirsiniz.

Peki türk kullanıcılarımız "yerlimp3" yada "yerli mp3" nasıl yazar bunu düşünuyorum.
Bunu net olarak öğrenmenin en iyi yolu extreme kullanan bir rakip bulup, hangi kelimelerden daha çok aranıp siteye ulaşıldığını bulmaktır.

buraklee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlıyorum.son sorum var.

elmakasalari.biz çoğul. peki elmakasam.com kısa olanı alsam aradaki çoğul kelıme backlınklerle kapatılır mı ? domaın uzantısı .biz olan arama için daha uygun sanki
kısa olanı alırsam bişey kaybedermiyim

teşekkür ederim bilgiler için

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hocam Türkçe karakterli olduğu için elmakasalari.biz, zaten bir "elma kasaları" araması avantajı taşımıyor.

Elmakasam.com, "elma kasa" yada "elma" aramaları için uygun. "Elma kasaları" aramasında diğerine göre kısa olduğu için bence daha avantajlıdır. Ama bu fikre herkes katılmayabilir.

Yani ben elmakasam.com diyorum.

Eğer Türkçe karakter olmasaydı. Rekabetin fazla olmadığını varsayarak çoğul uzantıyı önerirdim.

buraklee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlıyorum.kısa domain daha net arama sıralaması ıcın dıyorsunuz yanı.teşekkür ederim. özel mesajla gerçek projemın domaını sormak ısterım

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Özel mesajla proje domaininiz hakkında sorular sorabilirsiniz. Bu konuda uzman değilim, kendimce fikrimi söylerim.

firatocal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
domain avantajı konusunda yardım isteyecektim hayat ve insanlar hakkında genel yazılar yazmaktayım... domainimde '' ve '' bağlacı kullanarak iki sık kullanılan kelimeyi birlikte kullanmam bir avantaj getirir mi... yani google arada bağlaç olsada her iki kelimeyi de ayrı ayrı mı değerlendirir acaba...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5