İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Server satin alacagim yardim??

aycan555

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaslar,

Benim sorunum su anda bir vbulletin forumum var gunluk ortalama 6000 ile 7000 kisi arasinda kisi giriyor... Bunlarin 1000 tanesi ortalama uyedir giris yapiyorlar...

Ben dedicated server kiraliyorum bir yildan fazla zamandir(hostgator'un pro serisini) buda $350 aylik, ama bu sunucuda son bir aydir bize yetmiyor sitede akasam saaterinde yavaslama gorunuyor...

Bende bir sunucu satin almaya karar verdim... Bir senedir WHM ve cPanel kullandigim icin bu ikisini desteklemesi lazim alacagim sunucu ve linux olacak...

Sormak istedigim, bizim site her gecen gun dahada buyuyor, bu yuzden 15,000 kisinin ayni anda online olabilecegibir sunucu satin almak, hosting felanda vermeyi dusunuyorum giderleri birazda olsa karsilamasi icin.. Hangi ozelliklerde sunucu onerirsiniz, link varsa dahada iyi olur...

Birde ne tur bir internet hattina ihtiyacim olacak, normal kullandigimiz internet firmasi destekliyormu yoksa ayri sirketlermi var bunun icin? Aylik ucretleri ortalama nedir?

Ortalama bana ne kadara patlar boyle bir sunucu?

Birde deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim, ilerde ne gibi riskler olabilir, nelere dikkat etmeliyim... Assagidaki linkteki sunucuyu alsam isimi gorurmu?
http://www.cclonline.com/product-in...gory_id=599&manufacturer_id=0&tid=433524-421#

Tesekkurler..
Aycan

http://www.cclonline.com/product-in...gory_id=599&manufacturer_id=0&tid=433524-421#

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Daha önceleri çok yazıldı,çizildi,muhabbeti edildi.Arama yaparak bulabilirsiniz.
Benim önerim şimdilik bu kadar masraflara girmeyiniz.Mevcut sunucunuz Quad-Core 3210 Xeon 4gb ram den 8k hit ile verim alamıyorsanız bunda bir hata var demektir,profesyonel managed desteği olan sunucu almayı deneyiniz diyecek iken hostgatorun sunucularının full managed olduğunu okudum.Sorununuzu onlara ilettiniz mi?

aycan555

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet onlarla konustum Apachi'yi cook kasiyor diyorlar, walla benimde pek bir bilgim yok apachi hakkinda..

Masrafa girmemek istiyorum ama sonucta ben hostgatora aylik yuksek bir miktar oduyorum, ve fazla reklam gelirimizde yok, yilliga vurunca ben hazir bir sunucu parasini zaten odemisim hostgatora, en iyisi kendi sunucumuzu alsak daha iyi olmazmi? bari bir seneden sonra rahat etmis oluruz?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
apache yerine; lighttpd ve xcache ile çalışın, ayrıca vbulletin için memcache kullanın forumda kurulum makalelerini bulabilirsiniz.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kodlarınızda bir hata olsa gerek. Loop (döngü) sorunları vs. olabilir. Sunucunun bu hiti kaldırması gerekirdi.

aycan555

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forumda baya modificasyonlar yuklu onlardan kaynaklanabiliyorda olabilir, yogun oldugu saatlerde database max users hatasinida veriyor...

Arkadaslar, ogrenmek istedigim sunucular hakkinda kendim alacagim sunucu icin temel olarak neleri ogrenmem lazim nelere dikkat etmem lazim.. Eve ne gibi bir hat cekmem lazim :S

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aycan bey, serveri evde değil Datacenter'da barındırmalısınız. Yazılarınızdan benim gibi acemi olduğunuz sonucunu çıkarıyorum. Bu nedenle server almamanızı, Türkiye'deki bir firmadan dedicated server kiralamanızı öneriyorum. Yurtdışında managed dedicated için fazla para ödenmekteyken, Türkiye'de manage yani yönetim için para almamakta çoğu datacenter. Max User hatası için mysql ayar dosyası my.ini/my.cnf den o değeri arttırmanız gerekiyor. Ancak ne olursa olsun 6-7 bin hit için gelişmiş bir servera ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Mukayese olsun diye; Hukuki net 20-30 bin arasında tekil hit alıyor. dual xeon 3.2, 4gb ram, 4 hdd (raid). Üstelik serverin canına okuyan asp dosyaları da cabası.

Yanlış anlaşılmaması için datacenter önermiyorum. Bence iyinet dedicated colocation forum başlığındaki ilanlara bakın, size çok daha ucuz fiyata destek olacak, rahat anlaşabileceğiniz Türk firmaları görebilirsiniz.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Aycan bey, serveri evde değil Datacenter'da barındırmalısınız. Yazılarınızdan benim gibi acemi olduğunuz sonucunu çıkarıyorum. Bu nedenle server almamanızı, Türkiye'deki bir firmadan dedicated server kiralamanızı öneriyorum. Yurtdışında managed dedicated için fazla para ödenmekteyken, Türkiye'de manage yani yönetim için para almamakta çoğu datacenter. Max User hatası için mysql ayar dosyası my.ini/my.cnf den o değeri arttırmanız gerekiyor. Ancak ne olursa olsun 6-7 bin hit için gelişmiş bir servera ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Mukayese olsun diye; Hukuki net 20-30 bin arasında tekil hit alıyor. dual xeon 3.2, 4gb ram, 4 hdd (raid). Üstelik serverin canına okuyan asp dosyaları da cabası.

Yanlış anlaşılmaması için datacenter önermiyorum. Bence iyinet dedicated colocation forum başlığındaki ilanlara bakın, size çok daha ucuz fiyata destek olacak, rahat anlaşabileceğiniz Türk firmaları görebilirsiniz.
Peki arkadaş Londra da yaşıyorsa ne önerirsiniz?

saka

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ingiletere bir Türk'ün sahibi olduğu bir firma vardı. Divxplanet.com a sponsor olmuşlardı. vectoral.info vectoral.com du sanırım.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaş Londra'da yaşıyor ise hostgator ile bir kere daha iyice konuşmasını, verim alamazsa yardımcı olmaya gerçekten niyetli webmasterların bulunduğu iyinetin yabancı taklidi olan forumlara yazmasını önerirdim !

aycan555

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet arkadasim, ingilterede yasiyorum. Hostgator ile konustum ben iki-uc defa sisteme restart atmamiz lazim dediler, iki uc defa yaptilar sorun ayni, sonra apachi'yi cok kasiyor dediler sorun, kullandigin yazilimdan kaynaklaniyordur dediler, yani maneyi forumdan buldular.. Bu yuzden kendi sunucumu alip kurmak istedim, datacenter olmasi sartmidir, eve ozel upload hatti ceken firmalar yokmudur? Internette arastirdim ama bulamadim dogru duzgun bir sonuc.. :|

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Evet arkadasim, ingilterede yasiyorum. Hostgator ile konustum ben iki-uc defa sisteme restart atmamiz lazim dediler, iki uc defa yaptilar sorun ayni, sonra apachi'yi cok kasiyor dediler sorun, kullandigin yazilimdan kaynaklaniyordur dediler, yani maneyi forumdan buldular.. Bu yuzden kendi sunucumu alip kurmak istedim, datacenter olmasi sartmidir, eve ozel upload hatti ceken firmalar yokmudur? Internette arastirdim ama bulamadim dogru duzgun bir sonuc.. :|
Eve hat çekmek demek senin için uykusuz gecelerin başlangıcı demektir.Farzedelim makine evinizde ve mysql şişti apache kendine restart atıyor ne yapıcaksınız? veya bir donanımsal hata çıktı, serviside yokki eve çağırasınız.Bu tür işler sıkıntıdan başka birşey değildir.
Harici bir yöntem colocation var, size server kiralamadan farklı olarak pek bi faydası olacağını sanmıyorum.
Colocation hosting nedir?
Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Kiralık sunucudan farkı, müşterinin hem softwareleri hem de donanımı kontrol etmesidir. Co-location hizmeti alan bir makinaya müşterinin erişimi internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır.
Bence hostgator u değiştirin, farklı bir dc ye yönelin.Makineler ve fiyatlarına göre verdikleri hizmet iyi değilmiş.

Shadows

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
farm yaptırmayı deneyin bence mysql i farklı bir dec serverda calıstımak sizin sorununuzu çözecektir 1 server a yüksek ücret vermek yerine iki server kullanmak aynı ücrete daha iyi bir çözüm olacağı kanısındayım

aycan555

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet arkadasim onu onerenler oldu ama, ne ozellikte sunucular alacagimi bilmedigim icin yapamadim onu, ztn hostgatora gecmeden once 4-5 tane sunucu firmasindan sunucu kiralamistim ayni ay icinde bir ay icinde 4 sunucu parasi bosa gitmisti en son hostgatorda memnun kaldim, bir yildir kullaniyordum ama simdi yavaslama sorunu ile yine karsilastim..

i.ari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
70 k hit li olan siteme pr4 2,4 1024 ram yetiyor :)

Tabi iyi optimize etmek lazım.

ImPaRaToR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
asagidaki yazdigim ozelliklerde bir sunucuyu arkadasim 6 ay kullandi.Gayet memnundu onun siteside gunluk 20 ve 30 k arasi tekile sahip baya buyuk bir forumdu yanliz 6 aydan sonra odemelerini yetistiremiyince baska bir servere gecmis ondada ara sira kesintiler yasamasina ragmen su an halen devam ediyor biliyorum.Bana dedigine gore asagidaki yazdigim serverde 6 ayda 2 kez restart atmis yogunluklarda, genelde iyi diyodu.ozelliklerini yazmak istedim eger dusunursen arkadasdan adresini alabilirim server satan firmanin .
Bana yazdigi aynen boyle ;

Intel Core2Quad Q6600
4x 2.40 GHz
L2: 8Mo
8 Gb ddr2 ram
2 x750 Gb Hdd
1 Gbps baglanti
trafik limitsiz
5 ip adres
windows linux secenegi
aylik odedigi miktar 390 Ytl

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5