İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

şifreleme hakkında bakın lütfen

CTRL14

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
$sif=md5(sha1("şifrem"));
dedik
62a2a0f0df8dcb22bb30d5c357dee728 verdi veritabanına kaydettik bunu şifreyi alırken geri nasıl şifrem yazıcak ?

MuendizZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
O şifreyi artık geri alamazsın (deniyor), şifreni md5 ve sha1 ile şifreledikten sonra artık onu geri almanda gerekmez. Yapman gereken sisteme giriş yaparken kullanılan şifreyi de aynı şekilde md5 ve sha1 ile şifreleyerek veri tabanındaki şifreli text ile karşılaştırmak.

CTRL14

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yok onu biliyorumda mesela şifremi unuttum nasıl olucak o ?

MuendizZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bunun içinde 1-2 yolu var. Ben olsam, basit olarak, veri tabanında user tablosundan farklı bir tablo açar, oraya email ve code olan 2 sütun oluştururum. Sonra şifremi unuttum sayfasında da, e-posta adresi isterim, girilen e-posta adresi kullanıcılardan birine aitse, bir code oluşturarak tabloya mailiyle birlikte ekledikten sonra, verilen mail adresine şifremi unuttum maili olarak gönderirim. Daha o kodla gelen kişi zaten gerçek kullanıcındır(99%). Code yi tablodan sorgulatırsın, eğer böyle bi code ve email adresi kaydı varsa, yeni şifre girmesi için şifre gireceği kısmı görüntülersin ve şifresini değiştirince, tablodan o kaydı silersin. Eğer kayıt yoksa da kayıt bulunamadı vs hata verirsin. :) Umarım fazla karışık anlatmamışımdır :D

CTRL14

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yok bende senin gibi düşündüm aslında sha 1 md5 kontrolu yapmadan öyle kontrol ettirsek şifre md5 sha1 türünde varmı diye else desek sonra md5 sha1 ile aratsak mantıklı olur gibi geldi teşekkür ederim :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5