İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sihirli Bir Dosya: Hosts

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gizli Boşrol Oyuncusu! Hadiii Buraya Gel!

Özellikle forum üyelerimiz ve genelde insanların görüşü internet olmadan bilgisayarın hiçbir işe yaramayacağıdır.
Ancak internetle yüzyüze kalınca muhteşem bir bilgi hazinesi kadar baş ağrısı yaratan durumlar yaşamakta sıradanlaşıyor. Bu yazımda bazılarınızın bildiği, windows işletim sisteminin sihirli dosyası HOSTS' u anlatacağım.

Ne? Nasıl? Na'par?

Host dosyası windows işletim sisteminin (98/ME/XP/2000) adres penceresi denetimlerindendir ve yazılan adresin daha önceden herhangi bir program yada kullanıcı tanımı ile başka bir adres ile ilişkilendirilip, ilişkilendirilmediğini denetler. Çekirdek bir dosya olması nedeniyle oldukça önemlidir ve bozuk satırlar içermesi sisteminizin sağlığı bakımından tehlikelidir.

Windows yenilenen onca sürümünde aslında temel değişiklikler kapsamamak ile birlikte, kullanım kolaylığı ve arayüz tasarımının iyileştirilmesi gibi pek iyi(!) sayılmayacak yenilikler taşımaktadır. Çekirdek mantalitesinde açılan her yeni pencere üzerinde yapılan değişikliğe sistem temel dosyaları ile tepki vermek yatmasına karşın, tüm pencereleri kapsayan bir de işletim denetimi vardır. Hosts adı verilen bu dosyada işte bu işletim denetimlerinden bir tanesidir ve herhangi bir kullanıcının yapacağı değişiklik, diğer tüm kullanıcıları etkileyecektir. Neredeyse hepimiz www.siteadresi.com şeklinde yazılan isimlerin, NAME SERVER (isim sunucuları) adı verilen sucularda gizli IP adresleri üzerinden siteleri çağırdığını ve HTML teknolojisi ile donatılmış (!!maalesef hala böyle) browserlarımız sayesinde internet sitelerini gördüğümüzü biliyoruz. Ancak aynı çoğunluk windows üzerinde uzun işlemler gerçekleştirilmesine yol açacak program çalıştırmak, oyun açmak yada herhangi bir dosyayı çağırmak için kısayollar kullanılırken de aynı işlemin gerçekleştirildini bilmiyor. Tüm herşey sürekli yazılıp silinen rundll32 üzerinde hosts dosyasının okunmasında yatıyor aslında ve birkaç kısayol ile onlarca zahmetli işlem ortadan kalkıyor!

Genelinde sistem mimarisi ile tam uyumlu olan hosts, başımızı ağrıtan birçok hatada da (iexplore kilitlenmesi, bellek sonlandırılmadı iletileri vs.) baş rol oyuncuları arasında. Sistem çağrılan her kısayol, her kısayol tuşu yada kısa adlandırılmış dosyalarda hosts dosyası üzerinde kısa süreli yazma-okuma oyunları oynuyor ve arayüzde beklenmedik herhangi bir talep gerçekleştiğinde dosya yoğunluğu nedeni ile cevap vermeyi kesiyor. Peki tüm bu karmaşık işlemlerin temelinde yatan ve yüzümüzü güldürecek ipucu yada ipuçları neler? Neden bu dosya bu kadar önemli ve neden onca laf kalabalığından sonra hala anlatıma başlamadım? Hımm, nescafe yüzünden :) OK OK başlıyorum...

-i- Host dosyasının bulunduğu yerler
Windows 98 & 98 SE & ME : C:\windows\system32
Windows XP Home & Pro : C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

1 Tık Başka Bir Tıka Eşittir Aslında!

Hosts üzerinde anlatılacak milyonlarca şey ve bir o kadarda fazla uygulama var. Öncelikli olarak aile içi ortak kullanılan bilgisayarlardan başlayalım. absürt Siteler!
Yorgunluktan ölecek bir biçimde eve geliyorsunuz, tam bilgisayarın karşısında biraz stress atacakken o da ne? Teyzem, liseli kızlar vs. bir anda karşınıza çıkıveriyor! İçgüdüsel olarak karşı koyulamayan bir his olan saks hayatın her yerinde kabul edilebilir ancak ortam kullanımlı bir bilgisayarda asla! (En azından yanlız değilseniz :) )
O yorgunlukla Ad-Aware ile başlıyorsunuz temizliğe ve Spy-Bot' a kadar uzanıyorsunuz. Neden? Temizlik için. Ne kadar sürecek bu temizlik? Siz, kardeşiniz yada başka bir birey yanlışlıkla yada kasti(!) olarak o sitelerden birinin yamacından geçene kadar. Sonra? Tekrar temizlik, tekrar temizlik, tekrar temizlik. Sizi bilmem ama ben tekrardan hoşlanmayan bir kişiliğe sahibim ve bu tarz durumlarda kesin çözümler isterim. Ne beni nede bir başkasını tekrar kandıramayacak çözümler hemde. O zaman? HOSSSTTSSSSSSS GELLLLLLLLLLL!

Windows XP ve 98 serisi işletim sistemi kullanıcıları için yukarıda verdiğim adresten hosts dosyasını notepad ile açmalarını rica ediyorum. Karşınıza aşağıdaki gibi bir tablo çıkacaktır.

--------------------------------------------------------------------------

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host
127.0.0.1 localhost

--------------------------------------------------------------------------

Bu tablo üzerinde aşağıdaki satırı kopyalayın;
127.0.0.1 localhost

Daha sonra onun hemen altına yapıştırın. Bu şekilde gözükmeli;
127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 localhost

Şimdi en alttaki satıra gelin ve sadece 127.0.0.1 yazan yeri silin. Oraya www.kurtadam.com yazın. Hayır hayır, dalga geçmiyorum. Aynen böyle yazın.
Daha sonra localhost yazan yere www.iyinet.com yazın. Aradaki boşluğa dikkat edin, silinmesi halinde hemen bir üstteki satırı kopyalayıp, değişiklik yaptığınız yere yapıştırın sonrasında aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecek. Şuanda hosts dosyanız bu şekilde gözükmeli;

127.0.0.1 localhost
www.kurtadam.com www.iyinet.com

Hemen yukarıda anlattığım işlemleri tekrarlayın, ancak bu defa www.kurtadam.com yerine kurtadam.com yazın.
Şimdi dosyayı kapatın, kaydetmek istediğinizi sorduğunda Kaydet' e basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, internete bağlanın, internet explorer' ı açın ve www.kurtadam.com yazın. VOULA! Artık bilgisayarınızın hiçbir dolunaydan korkması gerekmeyecek :D

Huzurlu Her Dolunaydan Sonra...

En iyi savunmanın etkili saldırı olduğu öne sürülsede aslında savunmanın neye ve kime karşı yapıldığının da büyük bir önemi var. Tıpkı hayattaki diğer herşeyde olduğu gibi...
Herşey bir dolunay içinmiydi diye soranlarınız olabilir? Tabii ki hayır. Sadece çalıştır komutu ile bilgisayar kullanmak isteyenler olabilir aranızda (tıpkı benim gibi) yada birkaç kısayol ile maillerini kontrol ettikten sonra en sık ziyaret ettiği sitelere girmek ve tüm bunları yaparken mouse' a uzaktan bir bakış atmak isteyenleriniz olabilir! :)
Genelde dolunayda yazmayı seviyorum ancak şuanlık fazla bir vaktim olmadığından en kısa süre içerisinde fakir ama gururlu gencimiz HOSTS ile işletim sistemimiz üzerinde yapacağımız birkaç ince ayardan sonra sadece klavye kullanarak 1 saatte yapılacak işleri 10 dk' ya indirgemenin yollarını anlatacağım sizlere.

Görüşmek üzere, en içten sevgi ve selamlarımla;
Murat "ShadowSong" YavuzKAPLAN

T

Tango

Misafir
Elerine saglik, cok güzel ve anasilir bicimde anlatmissin. ben bu host'u aslinda offline kullanmak icin gerekli oldugunu zannediyordum.

mesela Apache server üzerinde bir forum hazirlayip forumun adressi olarak buraya yazildigini.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu LMHOST dosyasını sırf geyiğine yedi sene önce falan kullanmıştım : )

O zaman irc için kullanmıştım.

irc.dal.net e girmek istediklerinde irc.benimircim.com a girerlerdi :)
İşin güzel yanı da kendi hazırladığım scriptin içine ek kodlar yazarak scripti kuran herkesde bu işlem geçerliydi arka planda lmhost değişirdi : )

Not : Sakın aynı şeyi yapmayın.Çünkü hoş olmadığını anladım... Bir internet kafeci 100 bilgisayarına birden benim scripti kurmuş ve 100 üne birden format çekmek zorunda kalmıştı zamanında : )

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5