Şikayet Etmeden Önce Okuyunuz... !!!!

webabi

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Haziran 2005
Mesajlar
254
Reaction score
0
Konum
İstanbul
Sevgili Dostlar.....

Aylardır, yıllardır, durmadan şikayetler yazılmakta ve bu şikayetlerden bir ders çıkarılmamaktadır...
Hosting işi yapmak sanıldığı kadar basit bir olay değildir,iki arkadaş bir yere gelip bir server alacaksınız ve burdan hosting hizmeti satmaya başlayacaksınız, inanın bu o kadar kolay değil, Yani sorumlu bir insansanız çok ama çok zordur.
Ben para okula gidiyorum veya hobi için bu işi yapayım demek çok kolay, ama aldıkları sorumlulukları unutmasınlar.....
Her bir websitesi bir kişinin iş yeri gibidir, ekmek teknesi gibidir,olaya bu yandan bakın bir sitenin bir saat bile kapanması o insanlar için çok zor durumda kalmaları demektir. Müşternizin sitesi kapandığında knesi siteniz kapanmış gibi düşünün... ve öyle hareket edin...
.
Bir kere ucuz hosting olmaz !!! Bir çoğunun yaptığı mantık şu, alırım bir makine takarım bir 200 lük HDD alır bunu 5 gb bile bölsem 40 paket çıkar , 15$ satsam 600$ yapar server parası 200$ bana kalır 400$ mentalitesi yürütülmektedir...... 200 $ verilen bir serverde kaç reseller kaç site çalışacaktır bunlar hesaplanmışmıdır ? Belirli bir kota konmuşmudur... Maliyet hesabı yapılmışmıdır ?

Şimdi şurdan yola çıkalım ve bir maliyet hesabı yapalım :


550 YTL (380$ Ev1 Data center) Bir servere ödediğimiz aylık rakam
650 YTL İŞ Yeri Kirası
60 YTL Elektirik
200 YTL Telefon Adls
50 YTL muhasebeci ücreti
100 YTL Genel gider vs...
==========================
1610 YTL

Şimdi size soruyorum , Müşterilerinizin siteleri hızlı olsun diye , iyi hizmet vereyim diye
dual xeon 3,2 makineler kiralamışsınız..,,73GB ssci hard disk takmışısınız ve 4 gb ram eklemişsiniz , siz gelin 40 bölün hadi.....
ve siz bundan para kazanın.... Kazanabilirmisiniz ? Tabiki hayır....
Çok kişi msn'den gelip sizin fiyatlar neden pahalı diye sormaktadır... Nedeni bu yani , biz ucuz satamıyoruz.... ve satmıyoruz ama pahalıda değiliz.... 2 Yıldır bir kez olsun fiyat değiştirmedik... Zorlanmadık mı ? zorlandık.... Ama çok şükür Alllaha ki.... Kendimizi idare etme olayını aştık....

Vermiş olduğunuz para kadar hizmet satın alırsınız bunu asla unutmayınız...

Firma veya değil ama araştırın sorun, ondan sonra hizmet alın,Sabit telefonu varmı ? Destek hizmeti nasıl ? uptime oranı vs.....

Firma veya normal hosting işi neden zor durumda kalıyorlar ?

1-Satış potansiyeli yeterli değil..
2-Ödemlerini zamanına alamıyorlar..
3-Alacaklarını takip etmiyorlar.... vs vs...
Özeti :Şikayet etmeden, araştırın soruşturun, ondan sonra satın alın.....


.
.
 

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Katılım
26 Eylül 2006
Mesajlar
5,893
Reaction score
96
Konum
www.odatv.com
Güzel, kulağa küpelik bir açıklama ve yorum , +rep

Özellikle "Firma veya değil ama araştırın sorun, ondan sonra hizmet alın,Sabit telefonu varmı ? Destek hizmeti nasıl ? uptime oranı" bu host almanın en basit kuralı......budur..
 

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Katılım
28 Şubat 2006
Mesajlar
1,287
Reaction score
1
Konum
burdan yak
Bizimde ustamız ve buralara gelmemizde büyük emeği olan orhan bey (webabi) yerden göğe kadar haklı yalakalık olsun diye yazmıyorum bunları ama orhan beyden dürüstlük üzerine ve hosting işleri üzerine çok fazla şey öğrendik

umarım her server kiralayanın ben host firmasıyım dediği bu ortamda en azından host alacak kişilere ışık tutan bir yazı olur.
 

Maverick

0
İyinet Üyesi
Katılım
4 Nisan 2005
Mesajlar
188
Reaction score
1
Bende özellikle "sizin fiyatlarınız çok fazla" sözünden şikayetçiyim. Orhan abi bizde
fiyatları düşürmek yerine dahada yükseltme kararı aldık.

Seninde dediğin gibi verdiğinpara kadar hizmet alırsın. (Çoğu zaman)
 
N

nudembilisim

Misafir
Merhaba;
Bizde fiyatlarımız yükseltme kararı aldık çünkü artık karşılamıyor bir yerden sonra.Bu fiyatların düşük olmasındaki sebep hostbul millet oraya bakıyor çok ucuz pat zıplıyo bu nedenle bizde hostbuldan ilerleyen günlerde reklamlarımızı çekmek kararı aldık.

Saygılar.
 
B

barishost

Misafir
+1
30-50 $ ye vps alıp firma olarak göstermek ve hizmet vermek babasından harçlığını alamadığında vps parasını ödemeden kaçmak gibi bir çok hosting firması eskittik :)
Orhan Bey bu konuya çok güzel deyinmiş.Teşekkürler...
 

winsock

0
İyinet Üyesi
Katılım
12 Kasım 2004
Mesajlar
827
Reaction score
0
pahali olan kaliteli , ucuz olan kalitesiz degildir .

sadece iyi maliyet hesabi yapilmasi gerekir .
 
N

nudembilisim

Misafir
pahali olan kaliteli , ucuz olan kalitesiz degildir .

sadece iyi maliyet hesabi yapilmasi gerekir .

Merhaba;
Türkiyede ki anlayış.
Ucuz verirsen kalitesiz.
Ucuz verisen dolandırıcısın.
Ucuz verirsen ilerde kapanırsın.
Bu düşünceler olduktan sonra ne kadar kaliteli olsakda milletimize ucuz fiyat yaramıyor.

Saygılar.
 

winsock

0
İyinet Üyesi
Katılım
12 Kasım 2004
Mesajlar
827
Reaction score
0
Türkiye'de ki hosting saglayicilari hostbul ve forumlar üzerinden satis yaptigi sürece ucuzun kötü oldugu ucuz verenin dolandirici oldugu fikrinin ortadan kalkmasi imkansiz.

Piyasadaki durumun sebebi host alanlar yada host fiyatlarinin ucuzlugu degil HOSTING satanlarin satis yapmak adina yaptiklari, maliyet hesabi yapmadan kara düzen fiyatlar cikarmasidir
 

webabi

0
İyinet Üyesi
Katılım
22 Haziran 2005
Mesajlar
254
Reaction score
0
Konum
İstanbul
Bizim Söylediğimizde Budur

.

Piyasadaki durumun sebebi host alanlar yada host fiyatlarinin ucuzlugu degil HOSTING satanlarin satis yapmak adina yaptiklari, maliyet hesabi yapmadan kara düzen fiyatlar cikarmasidir

Bizim söylediğimizde budur yani... Aynı dili konuşuyoruz....
 

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Haziran 2006
Mesajlar
784
Reaction score
0
Birde bazıları bilincinde değil maliyetlerin . Host satanlardan bahsetmiyorum alanlardan bahsediyorum. Kendi sitesini ancak düşük bir dedicated alarak ayakta tutabilecek olanlar , ayda 15 ytlye resel arıyor . İşin komik yani bunu verenlerde var onlara . E sonra sitelerim neden kapanıyor demesin kimse .
Bu iş cidden maliyetli iş (miş)
 

GWH

0
İyinet Üyesi
Katılım
1 Haziran 2006
Mesajlar
20
Reaction score
0
Orhan Abinin Yazdığı Yazıdaki İlk İki Paragrafa Kesin Olarak Katılıyorum.
Bu İş Bu Kadar Kolay Değil…

Bu Türkiye Neler Çekti Bu Hususta Keza Pek Yakın Olmayan Bir Zamanda Surkent Olayı Ve İsmini Verme Gereği Duymadığım Birçok Firma Bunları Az Çok Sizler Biliyorsunuz…

Kısaca Orhan Abinin Yazdığı Yazıya Yorumum Evet Pahalı Olan Kaliteli, Ucuz Olan Kalitesizdir.

Layeredtech’ Ten Ev1’den Veya Herhangi Bir Firmadan 100 Dolara 512 Ram 80 Gb IDE Diskli Bir Sunucu Kiralayıp İçine De 100 Tane Web Sayfası 5 Tane Forum Kurmakla.

Dual Xeon 3,2 Makineler Kiralayıp..,,73GB Ssci Hard Disk 4 Gb Ram Li 380 Dolara Sunucuya Kurulan Web Sayfalarının Çalışmasının Bence Gerçek Bir Kalite Farkı Var.

Hosting Hizmeti Almak İsteyen Kullanıcılarında Lütfen Firmanın Ticari Unvanına (Vergi Levhası Vb.) Dikkat Etmesi Gerekiyor..

Çünkü Birçok Firma Diğer Arkadaşlarında Yorumlarında Belirtildiği Gibi Ticari Bir Firma Değil Fason Firmalar. Zaten Fason Bir Firmadan Kaliteli Bir Hizmet Beklenemediği Gibi Yüksek Kaliteli Bir Sunucu Bulundurulması Da Beklenemez…

Örneklerini De Yaşadığım Bir Çok Müşterim Daha Önceleri Xxxxx Firmalarından Hizmet Aldıklarını Daha Sonra Web Sayfalarının Bir Anda Ortadan Kaybolduğunu Ve Bir Daha Web Sayfalarını Ulaşamadıklarını Ve Tüm Emeklerinin Kaybolduğunu Söylüyorlar.

Yukarıdaki Yazıda da Bahsedildiği Gibi
“Firma Veya Değil Ama Araştırın Sorun, Ondan Sonra Hizmet Alın,Sabit Telefonu Varmı ? Destek Hizmeti Nasıl ? Uptime Oranı Vs.....”

Kısaca Yazımı Bir Türk Ata Sözü İle Bitirmek İstiyorum “Ucuz Etin Tadı Yavan Olur”

Saygılar,
 

Ni-Osman

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Kasım 2006
Mesajlar
437
Reaction score
2
Konum
Denizli
Çok güzel yazılar...

Benim düşüncem hizmet alınacak yerin ne kadar zamandır hizmet vermekte olduğunun araştırılması ve müşterileri ile görüşülmesi hizmet alınacak yerden memnun olup olmadıklarının ve ne kadar süredir hizmet aldıklarının sorulması tabi imkan varsa bunlara….

Şunu da eklemek gerekiyor bazen Firmalar bile üzücü şeyler yapıyor daha sonra kullanım sözleşmemizde böyle yazıyor bizi ilgilendirmez diyor insanları mağdur ediyorlar... Her şey vergi ile bitmiyor..
 
N

nudembilisim

Misafir
Merhaba;
www.hemenhosting.com bilmiyorum ne oldu internet tarayıcımda direkmen açıldı 100 mb alan 100 ytl helal olsun adamlara webservis.com.tr bakın ne fiyatlara veriyorlar gerçek host fiyatları bunlar adamlar 10 paket satıyo biz ise 100 paket satıp aynı parayı elde ediyoruz.
Bizim bunları burda yazmamız boş türkiyeden hostcular için bir tso'da bir orda kurulmadığı sürece ve bu odanın vereceği fiyat olmadığı sürece halimiz bu.

Saygılar.
 

hikmetbaysal

0
İyinet Üyesi
Katılım
25 Nisan 2005
Mesajlar
5
Reaction score
0
Merhabalar

Orhan Abinin söylediklerine katılıyorum.

Bizlerden host alan arkadaşlar dikkat ettinizse hep lise öğrencileri yani biryerden doğru düzgün bir gelirleri yok babaları harçlık verecekte onlarda host alacaklar benim tanıdığım daha doğrusu müşterim olan bi arkadaş babam duymasın bunu yoksa işim kötü diyor e bu şartlarda satış yapmak içinde haliyle fiyatları aşağı çekmek durumunda kalıyoruz. nudebilisim in dediği gibi bütün hostçular için sabit bir fiyat belirlenmedikçe fiyatlardaki bu dalgalanma devam edecektir.

Saygılar.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst