İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şirket olmayan hostingler yasal mı

U

umurcan

Misafir
arkadaşlar diyelim bi server aldık ancak şirketleşmedik onu satarken dolayısıyla kdv ödemiyoruz böyle bişey ülkemizde yasak değilmi yakalarlarsa bişey olur mu ?

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yasak olduğunu Sanmıyorum :) Türkiyede bu işi yapanların yarısından fazlası şirket değil.. diye düşünüyorum.

Ama Tam Emin değilim sorduğun soru hakkında..

%100 Emin Olan birisi varsa cevaplarsa çok iyi olur.. bizde bilgileniş oluruz..

Saygılar

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşım şirket olmana gerek yoktur.

Fakat; bir kimse satış yapıyor ve para kazanıyor ise, kazandığı paradan kar ediyor ise... Bunu devlete bildirmesi gerekir ve kazandığı paranın vergisini ödemelidir.

Aslında vergi kaçırma suçuna girer diye düşünüyorum fakat bir şey olur mu bana diye soruyorsan OLMAZ!

F

fenerli

Misafir
Bu konudaki yasal düzenleme yeni yılda olacak gibi (üye olduğumuz derneklerden dolayı bunu yazabiliyorum)

web sitesi üzerinden online satış yapıp karşılığında vergi vermeyenleride (hosting ile ilgili türkiyede ikamet edip etmemesi ile ilgili kısmen açık var) şikayet edebilme imkanı bulunmakta (bu konuyu özel olarak bağlı olduğumuz vergi dairesi müdürlüğüne sormuştuk)

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
işportacılık ile aynı şey, suç : mağazanın önünde aynı malı işportada satan adam kadar.

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hmm. arkadaşlar yani şuan tam kesin birşey yokmu..

2006 damı belirlenecek bu olay..

U

umurcan

Misafir
peki diyelim şirket olursak ne kdar vergi veririz örneğin 100 ytl kazandık yıllık 200 ytl almazlar dimi :)

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o kadar almazlar ama %18 KDV + çeşitli vergiler ile %30-40 ı bulur bence.bir cep telefonu faturasını düşünün. (konuşma tutarı+%18 )+%25 vergi veriyoruz.yani vergininde vergisini veriyoruz. :)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zis' Alıntı:
o kadar almazlar ama %18 KDV + çeşitli vergiler ile %30-40 ı bulur bence.bir cep telefonu faturasını düşünün. (konuşma tutarı+%18 )+%25 vergi veriyoruz.yani vergininde vergisini veriyoruz. :)
Yok aslında ne satarsan %18 i kadar fatura ödüyorsun. He fatura alabilirsen bu hizmeti aldığın yerden giriş-çıkış olarak sadece aradaki kar farkının %18 i senden çıkmış olur. Amerika dan aldın büyük ihtimal, yani fatura alamayacaksın. Buyüzden fatura girişi ile vergiden tasarruf edemeyeceksin. Ama şöyle düşünürsen, Fiyatları xx YTL + KDV olarak verirsen o miktar müşteri den çıkmış olur.

Bunun dışındakiler şirket masraflarıdır. Bunlar için değişebilir miktarlar. Ama sadece vergiyle kurtulacağını sanma. Bağkur a üye olmak zorundasın, Şirketin açılış masrafları, Muhasebe, cart-curt birton masraf var.

Sana önerim, Bilgisayarcı bir tanıdığınla ortak çalış. Faturayı kimin kestiği önemli değil. Bayilik ücreti altında herkes fatura kesebilir. Sende aradaki KDV yi bilgisayarcına ödersin.

kolay gelsin..

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki Şöyle birşey sorabilirmiyim..

:) Bilgisayarla ilgilsi olmayan bir şirket tarafından kesilen fatura işe yararmı ? acaba..

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UndeaD' Alıntı:
Peki Şöyle birşey sorabilirmiyim..

:) Bilgisayarla ilgilsi olmayan bir şirket tarafından kesilen fatura işe yararmı ? acaba..
Bu nu şirketin muhasebecisine sorabilirsiniz. Bilgisayar firmasına bayilik falan adı altında hizmet bedeli kesebilirsin ama tutupta mobilya şirketine bayilik bekleyemezsin. Birde bunun müşteri tarafı var yani. Muhasebeden çok bu önemli. Sen müşterinin eline tutupta Mobilya şirketinden hosting ücret bedeli için fatura kesersen, Müşteri kıllanır deyim yerindeyse. Buyüzden bilgisayar şirketi dedim. Güvenilirlikte önemli.

DesTRuctionS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şirket olmak sadece bir tane dilekçeğe bakıyor izmirde olanlar için şirket kurmak istiyorlarsa yardımcı olabilirim maliye de çalışan bir kaç abimiz war yardımcı olabilirim

hiç bir masrafı olmuyor tabi dukkan tutmadıkça yani ewden (seyyar) çalısıyorum diye gosterince dukkan işin içine girerse bayagı gideri oluyor tabi birde muhasebeci tanıdık olursa ii olur kestiginiz faturalır tutmak için
tabi isminizi tescill ettirmek istemiyorsanız isim tescil ettirmek 350-400 YTL ciwarlarında tanıdık muhasebeci war ise dukkan da filan satmıyacaksanız çok ufak miktara kurabilirsin FATURALI SATIŞ yapabilirsiniz LTD weya AS diye bir sirket deil sadece ticaret diye geciyor Yani kendi isminiz ile fatura kesebilirsiniz. ileride şirkete donersiniz

yani sozun kısası birkaç dilekce ile FATURANIZI kesebiliyorsunuz..

Öyke şey mi olur diyelim BABASINIZ Tezek Şirketi war vergi levahsında ne satabilecegi yazıyor sen adama yarım kilo tezek mi sattım diyecen faturada ne yazacan :D zuahahah

Böyle işlere baslarken isminizi geniş tutun
XXX İNSAAT TEKSTİL FİLAN diye gecer son zamanlar boyle isimler cok moda yani ileride sattacagı urunlerde sorun olmasın diye

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
DesTRuctionS' Alıntı:
Öyke şey mi olur diyelim BABASINIZ Tezek Şirketi war vergi levahsında ne satabilecegi yazıyor sen adama yarım kilo tezek mi sattım diyecen faturada ne yazacan :D zuahahah

Böyle işlere baslarken isminizi geniş tutun
XXX İNSAAT TEKSTİL FİLAN diye gecer son zamanlar boyle isimler cok moda yani ileride sattacagı urunlerde sorun olmasın diye
Maliyeci abinlere uzun zamandır uğramıyosun heralde, Öyle Emlak, Gıda, Tekstil, Ecza gibi uzun şirketlere izin verilmiyor artık. Vergi levhasında sadece vergi dairesi bilgileri ve vergi bilgileri yazar. Ticari ünvan yazar.

Bayilik ve Servis ücretlerini hemen hemen tüm firmalardan kestirebilirsin. Bilgisayarcıyı, hosting ve internet e yakın olduğu için, müşteri güveni için önerdim.

Herneyse anlaşılmayan bir nokta varsa sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5