İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Site Alt Bağlantısı Nedir, Ne İşe Yarar?

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google arama sonuçlarını iyileştirmek adına bazı arama sonuçlarında kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla bazı sitelerin alt tarafında, o site ile ilgili bağlantıları da göstermektedir. Mesela Google'da "domain.com" araması yaptığınızda, Google site altı bağlantıların domain.com içinde çıktığını göreceksiniz. Bağlantıların hemen altında ise "domain.com alanından daha fazla sonuç" linkinin burada yer aldığını görmeniz mümkün.
Google arama sonuçlarındaki site altı bu bağlantılar sitenizin kaliteli ve özgün bir site olduğunu göstermektedir. Bütün sitelerin altında bu bağlantılar çıkmaz. Sitenizin altında bu bağlantıların çıkması demek Google'ın sizin sitenize değer verdiğini göstermektedir.

Google Site Altı Bağlantıların Özellikleri

* Google arama sonucunda site altı bağlantılar Google algoritması tarafından otomatik olarak belirlenmektedir.
* Google bağlantıları belirli aralıklarla otomatik olarak değişmektedir.
* Google bağlantılarını değiştirmeniz mümkün değildir. Ancak site içeriğinize uygun olmadığını düşündüğünüz bağlantıları "Google Web Yöneticisi Araçları"ndan engellemeniz mümkündür. Ancak bunun için site altınızda en az dört bağlantı olmalıdır. Dört bağlantı olmadan web yöneticisi araçlarında site bağlantılarınız görünmez. Ayrıca engellemek istediğiniz bağlantıyı sebep göstererek engelleme yoluna gitmelisiniz.
* Bir site bağlantısı engellendikten veya engellemesi kaldırıldıktan sonra yapılan değişikliklerin görünmesi zaman alır.
* Bir site bağlantısını engellediğinizde en az 90 gün boyunca arama sonuçlarında bu bağlantı görünmeyecektir.
* Eğer sitenizi yeni açtıysanız bu bağlantıların sitenizde görünmesi zaman alacaktır.

Google arama sonuçlarında site altı bağlantılar her yönüyle sitenize değer katar. Kaliteli siteleri, diğer sitelerden ayırmanıza imkan verir. Bu bağlantıların Google arama sonuçlarında olması, bazı Google Görsel araması sonuçlarında da bu tür bağlantının çıkmasını da sağlayacağından önemlidir.

Örnek bir alt bağlantı bknz. : Kraloyun

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Teşekkürler.

Bu gerçekten çok önemli diye biliyorum.

Bugüne kadar bunu başaracak SEO bilgisine ulaşamadım.

Bunun sağlanması için biz başvuruda falan mı bulunuyoruz yoksa Google kendi kendine mi yapıyor?

Bir de bunu başarmak için ne tür SEO teknikleri yapmamızı önerirsiniz, bilginiz var mı?

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
* Google arama sonucunda site altı bağlantılar Google algoritması tarafından otomatik olarak belirlenmektedir.

Ilk madde de yazdigi gibi, tamamen kendi kendine yapiyor. Resmi bir bilgi var mi bilmiyorum fakat kendi gorusum google analytics kullanimi bu surece olumlu katkida bulunuyor.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Siteniz google tarafından kaliteli bir site olarak nitelendirilirse bu olay çıkıyor.
Tabi sitenizde verilmiş olan bağlantılarda bunu belirleme de önemli bir etken..

Yazılanlara tamamen katılıyorum.

Dipnot: Eğer siteniz bu şekilde değerlendirilmiş ise hep böyle kalacağı anlamına gelmez. Eğer siteniz değerini kaybetmeye başlarsa bu uygulama da kaldırılabiliyor.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ben o maddeyi "eklenecekler listesi"ni Google belirliyor manasında anlamıştım.
Yani Google sitedeki kaliteli kategorileri kendisi belirliyor, bir gün ekleyeceği zaman da onları ekliyor anlamında...

Yani adam gibi site yapıp beklemekten başka çaremiz yok.

Peki @Mod, analytics kullanımının olumlu etkilerini gördünüz mü?
Veya şöyle sorayım, daha önce Google sitenize böyle bir kıyak geçti mi?

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bir cok sitemde alt baglantilar mevcut. Bunun belirli bir hitle alakali oldugunuda sanmiyorum. gunluk 500 hiti olan siteninde alt baglantisi var, gunluk 40bin hiti olan sitede de mevcut. Fakat kategorileri cok farkli oldugu icin net yorum getiremiyorum. Emin oldugum konu ise, google analytics ile sitenin istatistiklerini Google'a actigim icin verileri daha kolay takip ettigine inaniyorum.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
@MoD gibi bende hitle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü 3 aylık 50-100 hitli sitem alt bağlantı almıştı yaşlada alakalı olduğunu pek sanmıyorum

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Ek olarak aranan kelimedeki özgünlüğünüzle alakalı bir durumdur bu, örneğin bu aramada da söz konusu site 1. çıkıyor bu aramada da ancak bu aramada söz konusu linklerin olmadığını göreceksiniz buda aranan kelimenin site ile ilgisi, o sitenin google' dan aldığı hit ve özgünlüğü ile alakalı bir durum, hitle ne alakası var demeyin malesef var :p

mzk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
genelde belli bir içeriğe yoğunlaşmış ve devamlı o içerekle alakalı aramalar gelen sitelerde oluyor bende 8 tane alt bağlantı var ama şekil olarak görüntüden başka bi işe yarmıyor gibi

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5