İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitem heklendi!

hmdgltkn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar, bu gün siteme girmeye çalıştığımda sitemin heklendiğini gördüm. Sitemin giriş sayfasında Arapça bir takım mesajlar ve yapan kişilerin listesi vardı. Bunu nasıl yapmış olabilirler ve ben bu sorunu nasıl düzelte bilirim?
Sitem Wordpress tabanlı bir sitedir.

akn~

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunun birçok sebebi olabilir, başlıca sebeplerinden bahsedecek olursak;

--w4rez tema kullanımından oluşabilecek açıklar
--Admin giriş bilgilerinde kullanılan basit şifreler
--w4rez eklenti kullanımlarından oluşabilecek açıklar
--Paylaşımlı hosting kullanılıyor ise diğer siteler üzerinden doğrudan geçiş yapılmış olabilir.
--FTP giriş bilgilerinde kullanılan basit şifreler

VB birçok sebep olabilir, ön fikir olması açısından öncelikle access_log dosyasını incelemenizi öneririm.

hmdgltkn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Temadan olabilir hocam. Bunu nasıl düzeltebilirim?

akn~

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Elinizde yedek var ise öncelikle yedeklerinizi yükleyebilirsiniz.

Eğer yedek yok ise ve paylaşımlı hosting kullanıyorsanız;

Hosting firmanızdan yedek yüklemelerini talep edebilirsiniz.

Yedek yükleme işlemi bittiğinde ise mutlaka dosyalarınızı bilgisayarınıza indirerek antivirüs yazılımları ile taratıp kontrol ediniz.

İçeride olan bir zararlı shell dosyası vb var ise büyük olasılıkla antivirüs yazılımları tarafından tespit edilecektir.

Tarama işlemini firmadan da talep edebilirsiniz, genellikle birçok firma bu işlemi yapabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5