İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitemap 777 Errors

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uzun zamandır sitemap konusunda okuyor incelemelerde bulunuyor ve denemeler yapıyorum. ilk defa böyle bir hata ile karşılaştım. şimdi ise çözüm yolları üzerinde çalışıyorum ama bu sefer sanırım işim kolay değil :) ve bilgisi olan arkadaşlarla mülakatta bulunup ileride bu tarz sorunla karşılaşacak kişilere yol göstermiş oluruz.

google webmaster bölümünde sitenin yanında Errors kırmızı işareti görünce canım sıkılır. ve 2-3 sitemdede aynı gün bu hatayı gördüm. Hata kodu :

Line: 777
Parsing error
We were unable to read your Sitemap. It may contain an entry we are unable to recognize. Please validate your Sitemap before resubmitting.

ve aynı gün sitelerin google aramalardan tüm indexleri silindi. Buna Google Bom adıda veriliyor. Ama googlenin sunduğu mazeret sitemapı okuyamaması olarak belirtiliyor. Gsitecrawler adlı program yardımıyla sitemap hazırlıyorum. Bütün sitelerim o program ile sitemap hazırlandı ve sadece 2 sinde bu anlattığım hata ve index silinmesi mevcut.

Yapıcaklarım,

Yeni backlinkler ile siteyi beslicem, tasarım ve içeriktede biraz değişiklik yapabilirim. Ama bu konuda farklı yöntemler bilen yada denenebilecek bir yol bilen arkadaşlarla bu konu üzerinde görüşmek isterim.

+ sitemap hazırlama konusundada bilgi paylaşımında bulunabiliriz. Farklı yöntemleri denemek isterim.(sitelerim PHP)

Şimdiden teşekkürler, bom'suz ve bol hitli günler dilerim :)

H

Hazar

Misafir
Selamlar, Sitemap'ın okunamaması tahminen XML yapısına uymayan karakterlerin sitemap içerisinde geçmesi nedeniyle oluyordur. Özel karakterleri escape etmeden XML'e alırsak sonuç bozuk bir sitemap olur.

Dinamik içeriğiniz varsa, veritabanınızdan alıp sayfaya bastığınız gibi, aynısını Sitemap için de yapabilirsiniz. Yani sitemapınız aslında bir PHP scripti olur, her çağırıldığında işlem yapacağı için devamlı güncel olur. Sitelerinizi kendiniz yazdıysanız, bu işlem sizin için zor olmamalı. Forum gibi hazır tabanlıysa, bu konuda bana susmak düşer, çünkü bilmiyorum. Onlarda da türlü eklentiler var diye biliyorum.

S

sourso

Misafir
http://www.w3.org/2001/03/webdata/xsv
bu adresten sitemap dosyanın uygun olup olmadığına bakabiliyordun sanırım,
benim yaptığım bir hata deli etmişti
domain.com?id=3&set=3 gibi bir bağlantıyı hata sayıyor;
? ya da & karakterini öyle dan diye yazmamak lazımmış da hatırlamıyorum tam

H

Hazar

Misafir
& karakterini escape etmelisiniz, yani & şeklinde. URL'ler de escape edilecek, bu hep gözden kaçırılıyor XML'de..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5