İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Siteme eAccelerator kurulacak.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
özel mesaj ile ssh bilgilerini alıyım.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
EA kurulumu :

---------
mkdir /ea/

cd /ea/

wget http://kent.dl.sourceforge.net/sourceforge...9.4-rc1.tar.bz2

bzip2 -d eaccelerator-0.9.4-rc1.tar.bz2

tar xvzf eaccelerator-0.9.4-rc1.tar

cd /eaccelerator-0.9.4-rc1/

export PHP_PREFIX="/usr"

$PHP_PREFIX/bin/phpize

./configure --enable-eaccelerator=shared --with-php-config=$PHP_PREFIX/bin/php-config

make

make install

-----

Ardından php.ini dosyanızı açıp: en sonuna ekliyorsunuz:

extension="eaccelerator.so"
eaccelerator.shm_size="16"
eaccelerator.cache_dir="/tmp/eaccelerator"
eaccelerator.enable="1"
eaccelerator.optimizer="1"
eaccelerator.check_mtime="1"
eaccelerator.debug="0"
eaccelerator.filter=""
eaccelerator.shm_max="0"
eaccelerator.shm_ttl="0"
eaccelerator.shm_prune_period="0"
eaccelerator.shm_only="0"
eaccelerator.compress="1"
eaccelerator.compress_level="9"

---

Eğer Zend Optimizer ile beraber kullanmak isterseniz :

zend_extension="/usr/lib/php4/eaccelerator.so"
eaccelerator.shm_size="16"
eaccelerator.cache_dir="/tmp/eaccelerator"
eaccelerator.enable="1"
eaccelerator.optimizer="1"
eaccelerator.check_mtime="1"
eaccelerator.debug="0"
eaccelerator.filter=""
eaccelerator.shm_max="0"
eaccelerator.shm_ttl="0"
eaccelerator.shm_prune_period="0"
eaccelerator.shm_only="0"
eaccelerator.compress="1"
eaccelerator.compress_level="9"

--

ardından cache klasörlerini oluşturuyoruz :

cd ~

mkdir /tmp/eaccelerator/

chmod 0777 /tmp/eaccelerator/

--

service httpd restart --> apache'i restart edip işlemimizi tamamlıyoruz.

phpinfo da görebilirsiniz artık EA'ı.

(nx forumlarından alıntıdır.)

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
modlar bu konuyu iğneliye bilirlermi , herkese lazım olabilcek bir bilgi.

tabi son karar sayın modlarımızındır :)

M

maiL

Misafir
evet şimdi gelelim asıl konuya. bu bahsettiğinizin ne olduğunu ne işe yaradığını güzel bir bilgilendirme olması açısındanda kısaca tanımını yazabilirmisiniz. bilmeyen arkadaşlarımızda öğrenmiş olurlar.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
find / -iname phpize

da sonuç vermiyor. arkadaşın os versiyonuda düşük.

phpize kurulsa dahi çalışmayacaktır. eksik olan kütüphane çok fazla.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
evet şimdi gelelim asıl konuya. bu bahsettiğinizin ne olduğunu ne işe yaradığını güzel bir bilgilendirme olması açısındanda kısaca tanımını yazabilirmisiniz. bilmeyen arkadaşlarımızda öğrenmiş olurlar.

mail, eAccelerator PHP hizlandiricisidir. Normalde 1x ile calisan PHP kodlarini cache (kase) mekanizmasi ile 5x hizi ile calistirabilir (1x - 5x ornegi sadece konununun anlasilmasi icin verilmis bir ornektir)

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
find / -iname phpize

da sonuç vermiyor. arkadaşın os versiyonuda düşük.

phpize kurulsa dahi çalışmayacaktır. eksik olan kütüphane çok fazla.

centos os4.2 var nasıl yükseltiriz , :(

açıklama : eaccelator bence çok iyi , sitenizi 100/70 oranında hızlandırır , sayfa açılma hızınız , scriptlerin çalışma hız , özellikle .php ve html de ben süper sonuçlar almıştım.

tabii çalıştırırsanız.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
centos os4.2 var nasıl yükseltiriz , :(

açıklama : eaccelator bence çok iyi , sitenizi 100/70 oranında hızlandırır , sayfa açılma hızınız , scriptlerin çalışma hız , özellikle .php ve html de ben süper sonuçlar almıştım.

tabii çalıştırırsanız.

eaccelator html icin bir gelisme saglamaz, sadece php hizlandiricisidir.
HTML hizlandirmak icin ek apache modulleri mevcuttur.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
mail, eAccelerator PHP hizlandiricisidir. Normalde 1x ile calisan PHP kodlarini cache (kase) mekanizmasi ile 5x hizi ile calistirabilir (1x - 5x ornegi sadece konununun anlasilmasi icin verilmis bir ornektir)

Bu yanlışbilgi olmuş. Aslında ana fikir hızlanması evet ama php performansına bir etki etmez. Hızlanmasının sebebi aslında sorgulardır.

Bir kullanıcı sayfaya girdiği anda vertabanına (mysql) soru gönderir, veritabanından gelen cevaplar ve sayfa yapısı ramde toplanir, daha sonra ramde toplanan bu veriler swapa aktarılarak cache edilmiş olur.

Kullanıcı sayfayı refresh etse dahi verilen süre boyunca sorguları yenilemez swapta tuttuğu cachelerden okutur.

Bu şey gibidir. Opera kullananlar bilirler bir siteye girdiklerinde ileri geri yaptıklarında site refresh edilmez cachelerden okunur buda bunun aynısıdır.

Yani eaccelerator'un php ye bir katkısı yoktur. gelen sonucları saklar sadece.

kısaca html -> apache -> php -> apache -> html döngüsünü

html -> apache ->php -> cache (swap) -> html yapar. daha sonrada belirli süre boyunca bunun

html -> apache -> cache -> html olarak sağlar.

ama eaccelerator tavsiye etmiyorum kesinlikle. ek yazılıma gerek yok php nin zaten kendi içinde cache fonksiyonları vardır. gzip de bir cache sistemidir.

illada cache edecemdiyorsanız http://pear.php.net/package/Cache_Lite buyrun en güzeli budur.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Bu yanlışbilgi olmuş. Aslında ana fikir hızlanması evet ama php performansına bir etki etmez. Hızlanmasının sebebi aslında sorgulardır.

Bir kullanıcı sayfaya girdiği anda vertabanına (mysql) soru gönderir, veritabanından gelen cevaplar ve sayfa yapısı ramde toplanir, daha sonra ramde toplanan bu veriler swapa aktarılarak cache edilmiş olur.

Kullanıcı sayfayı refresh etse dahi verilen süre boyunca sorguları yenilemez swapta tuttuğu cachelerden okutur.

Bu şey gibidir. Opera kullananlar bilirler bir siteye girdiklerinde ileri geri yaptıklarında site refresh edilmez cachelerden okunur buda bunun aynısıdır.
.

bu demek oluyorki ,tekrarlanan her işlemde ram iniz yormuyor , swap tan okuyor , yani serverınıza yük binmiyor..

bu zaten herkesin şikayet ettiği konu değilmi ,

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
eAccelerator hakkinda detayli aciklama yapiyorum:
(bu baslik altinda verilen bazi bilgiler celiskili ve yanlis oldugu icin)

eAccelerator in veritabani ile bir ilgisi yoktur.
eAccelerator MySQL den gelen bilgileri saklamaz yada cache lemez. eAccelerator HTML de cache lemez.
eAccelerator in tum cache i RAM dedir, bu cache mumkun mertebe zorunlu kalinmadikca SWAP a yazilmaz. Zira swap=harddisk RAM e gore cok daha yavastir.
eAccelerator un kurulumunda ne kadar RAM vereceginizi yine siz belirlersiniz.

Peki eAccelerator ne yapar?

PHP kodu, derlenmemis bir koddur. Her calistirildiginda PHP kodu derlenir ve calistirilir. eAccelerator bu tekrar-tekrar derlenme islemini ortadan kaldiri ve ek olarak kodu daha iyi calismasi icin optimize eder.
eAccelerator sitenizdeki PHP scriptlerin (*.php) derlenmis bir kopyasini kendine ayrilan bellek (RAM) alaninda saklar.
Ornegin webserverinizi yeni baslattiniz ve index.php dosyasi ilk olarak cagrildi. eAccelerator bunu derler, optimize eder ve cacheinde saklar. Bu ilk islem 1 kez yapilir. Bundan sonraki her index.php calistiginda eAccelerator un cache indeki onceden derlenmis kopyasi alinir ve dogrudan -derleme yapilmadan- calistirilir.
eAccelerator bu ozelligi ile serverin -tekrar tekrar- derleme yukunu azalttigi icin CPU kullaniminda 2-3 kat tasarruf saglar.
eAccelerator dan once cok yogun PHP calisan bir sitede CPU %60 larda iken eAccelerator dan sonra %20-30 lara dusmustur.

Mysql in cache mekanizmasi, query_cache dir.
eAccelerator ve query_cache ayni anda kullanildigi zaman, serverdaki yuk oraninin gozle gorulur oranda azaldigi, sayfalarin cok daha hizli acildigi gozlenmektedir.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
eAccelerator hakkinda detayli aciklama yapiyorum:
(bu baslik altinda verilen bazi bilgiler celiskili ve yanlis oldugu icin)

eAccelerator in veritabani ile bir ilgisi yoktur.
eAccelerator MySQL den gelen bilgileri saklamaz yada cache lemez. eAccelerator HTML de cache lemez.
eAccelerator in tum cache i RAM dedir, bu cache mumkun mertebe zorunlu kalinmadikca SWAP a yazilmaz. Zira swap=harddisk RAM e gore cok daha yavastir.
eAccelerator un kurulumunda ne kadar RAM vereceginizi yine siz belirlersiniz.

Peki eAccelerator ne yapar?

PHP kodu, derlenmemis bir koddur. Her calistirildiginda PHP kodu derlenir ve calistirilir. eAccelerator bu tekrar-tekrar derlenme islemini ortadan kaldiri ve ek olarak kodu daha iyi calismasi icin optimize eder.
eAccelerator sitenizdeki PHP scriptlerin (*.php) derlenmis bir kopyasini kendine ayrilan bellek (RAM) alaninda saklar.
Ornegin webserverinizi yeni baslattiniz ve index.php dosyasi ilk olarak cagrildi. eAccelerator bunu derler, optimize eder ve cacheinde saklar. Bu ilk islem 1 kez yapilir. Bundan sonraki her index.php calistiginda eAccelerator un cache indeki onceden derlenmis kopyasi alinir ve dogrudan -derleme yapilmadan- calistirilir.
eAccelerator bu ozelligi ile serverin -tekrar tekrar- derleme yukunu azalttigi icin CPU kullaniminda 2-3 kat tasarruf saglar.
eAccelerator dan once cok yogun PHP calisan bir sitede CPU %60 larda iken eAccelerator dan sonra %20-30 lara dusmustur.

Mysql in cache mekanizmasi, query_cache dir.
eAccelerator ve query_cache ayni anda kullanildigi zaman, serverdaki yuk oraninin gozle gorulur oranda azaldigi, sayfalarin cok daha hizli acildigi gozlenmektedir.

dedikleriniz doğru yanlış değil ama kaydedilen ram bilgileri saklanmak için swap'a gönderilir. donanım olarak böyle olması gereklidir.

ayrıca php üzerinden mysql egönderilen tüm komutlar php nin özelliğidir ayrıca mysql diye bir şey yok.

php ile mysql i çalıştırmak için bilirsinizki

php ve mysql i kurmak yetmez. ayrıyetten php_mysql modulude kurulur. bu yüzden çokça yanlış bilinen mysql komutları aslında php komutlarıdır. sadece sorgular mysql e aittir.

örn: "select * from tablo"

mysql den gelen veriler array ile pointer edildikten sonra saklanır bu yüzden eaccelerator ve bilimum bu turden yazilimlar php yi yorumladiklari için bu tur mysql den gelen verileride cacheleyeceklerdir.

forumda yeni mesajlara bastığımız zaman farkederseniz okunma sayısı belirli birsüre değişmiyor. okunma sayısıda mysql verilerinden geliyor. ve php_mysql modulunde saklaniyor bu yuzden onlarda cacheleniyor.

iyinet' Alıntı:

buda sorgu sayısı azaldığı için otomatikman mysql'in sunucuya bindirdiği yük ortalıktan kalkmıştır. onu gösterir. çünkü sql sizhiç bir php sorgusu o kadar artiramaz cpu degerini tabii sonsuz (ölümcül) döngü oluşturmuyorsanız.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
dedikleriniz doğru yanlış değil ama kaydedilen ram bilgileri saklanmak için swap'a gönderilir. donanım olarak böyle olması gereklidir.

ayrıca php üzerinden mysql egönderilen tüm komutlar php nin özelliğidir ayrıca mysql diye bir şey yok.

php ile mysql i çalıştırmak için bilirsinizki

php ve mysql i kurmak yetmez. ayrıyetten php_mysql modulude kurulur. bu yüzden çokça yanlış bilinen mysql komutları aslında php komutlarıdır. sadece sorgular mysql e aittir.

örn: "select * from tablo"

mysql den gelen veriler array ile pointer edildikten sonra saklanır bu yüzden eaccelerator ve bilimum bu turden yazilimlar php yi yorumladiklari için bu tur mysql den gelen verileride cacheleyeceklerdir.

forumda yeni mesajlara bastığımız zaman farkederseniz okunma sayısı belirli birsüre değişmiyor. okunma sayısıda mysql verilerinden geliyor. ve php_mysql modulunde saklaniyor bu yuzden onlarda cacheleniyor.

buda sorgu sayısı azaldığı için otomatikman mysql'in sunucuya bindirdiği yük ortalıktan kalkmıştır. onu gösterir. çünkü sql sizhiç bir php sorgusu o kadar artiramaz cpu degerini tabii sonsuz (ölümcül) döngü oluşturmuyorsanız.

Mysql ve PHP komutlari konusunda uzman sayilacak duzeyde bilgim var.
Ancak yanlis bildigin ve tekrarladigin konu eaccelerator un veri cache etmesi.
eaccelerator veri cache etmez, sadece script in derlenmis halini cache eder.
Scriptten donen (output) veriyi cache etmez.

Diyelimki 100 farkli PHP scriptiniz var.
eaccelerator tum bu scriptlerin derlenmis (compiled) halini ilk calistiklarinda cache atar. eaccelerator cache inde bu 100 scriptin derlenmis ve optimize edilmis hali vardir. Calistiklarinda ekrana yansiyan ciktilari yoktur. Yada MySQL den donen veriler yoktur...

Tekrarliyorum, eaccelerator Mysql yada baska bir veritabanina ek katkisi yoktur. Ek katkisi sadece PHP Engine e dogrudan derlenmis ve optimize edilmis kodu aktarmasidir. Boylece o kodun tekrar derlenmek icin harcanan CPU yu kurtarmis olur.

BrUnO

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki, güzel bir tartışma yapmışsınız, gerçekten aydınlandım bazı konularda teşekkürler :) Yalnız benim bir problemim var, zend ve php 5 sunucuma kurmaya çalıştım ve php -v yapınca
PHP Fatal error: [Zend Optimizer] Zend Optimizer 3.3.0 is incompatible with eAccelerator 0.9.5.2 in Unknown on line 0

şeklinde bir hata alıyorum.

Bir türlü çıkamadım işin içinden, halbuki hata yapmadım kurulumda..

Yardımcı olabilecek biri var mı ?

BrUnO

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eşşeklik ettim :) Benim yaptığımı siz yapmayın, eğer zend kullanıyorsanız eaccelerator için verilen kodları php.ini içinde zend komutlarından öncesine koymak lazım:)

Kafa yorgun olunca birşeyleri ihmal ediyoruz.
Faydasını gördüm kurduğum sunucularda, güzel bilgi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5