sohbet odaları

Siteye gelen zararlı bağlantıları reddetme (Google Disavow Tool)

Pire-Ferhat

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
2 Aralık 2004
Mesajlar
403
Reaksiyon
21
Puanları
0
229 Aydır Üye
Web site sahiplerinin siteyi ilk kurduklarında en fazla üzerinde durdukları konu backlink almak ve otoritelerini yükseltmeye çalışmaktır. Sadece backlink alarak sitenin rakip siteler karşısında daha avantajlı duruma gelebileceğini düşünenler ücretli backlink alarak siteye gelen bağlantılarla ayakta kalmaya çalışabilirler. Aslında kaliteli ve otoriter sitelerden yeterli düzeyde (çok fazla olmamak kaydıyla) alınan dofollow backlinkler sitenizi anahtar kelimelerde üst sıralara gelebilir. Artık ters SEO denilen yöntemlerle sitenize zararlı sitelerden backlink (direkt bağlantı) göndererek sitenizi spama sokabilirler.

Google tam spam ya da manuel spam ile Şubat ayının son haftasında Google birçok site sahibini hayal kırıklığına uğrattı. Sitelerde oluşan spam durumundan kurtulmanın birinci önceliği remove site backlink ile olmaktadır. Google Webmaster Araçları bölümüne girerek Siteye Gelen Bağlantıları reddebilirsiniz.

Google disavow (bağlantı reddetme) nasıl kullanılır?
Öncelikle sitenizi Google Webmaster Araçlarına kaydetmelisiniz. Bu linke tıklayın ve linkteki Urlyi sitenizdeki ile değiştirin. Burada sizin sitenize gelen toplam bağlantı sayısı ile sitenize hangi sitelerin link gönderdikleri liste olarak gösterilecektir. Tek tek bağlantı veren siteleri inceleyin. Zararlı gördüğünüz siteleri not defterine alt alta yazarak kaydedin. Aşağıda verdiğimiz not defteri dosyasını indirerek sizde olan zararlı bağlantı linklerini bu sayfadakilerle değiştirerek kaydedebilirsiniz.

Örnek .txt dosyası: İndirGoogle tarafından zararlı görülebilecek bağlantıları (backlinkler) belirleyerek yukarıda gördüğünüz gibi not defterine kaydettikten sonra yapmanız gereken google disavow link aracı ya da bağlantı reddetme sayfası olarak da ifade bulan sayfaya ulaşarak disavow links google search console üzerinden bu bağlantıları reddetmek. İlgili sayfaya ulaşmak için tıklayın.Açılan bağlantıdan Bağlantıları Reddetme butonuna tıklayarak bağlantı reddetme sayfasına ulaşarak kaydettiğiniz zararlı bağlantılar listeli dosyayı gönderin. Önce Gönder tuşuna bastıktan sonra Bitti butonuna basın. Bu işlem sitenize gelen bağlantıları kaldıracağından dolayı sitenize gelen olumlu ve destek veren bağlantıları reddetmediğinizden emin olmalısınız.Google tarafından sitenize kesilen cezalar Tam Spam ya da Manuel Spam farklı nedenlerden dolayı sitenize kesilmiş olabilir. Bunun birçok nedeni vardır. Sitenizin spama girdiğini öğrenmek için Google Webmaster Tools sayfasında kaydınızın olması gerekir. Google aramalarında sitenizin tüm indexlerinin silindiğini görüyorsanız siteniz Tam Spam cezası almıştır. Google aramalarında sadece sitenizin ana sayfası çıkıyor bunun dışında hiç bir sonuç çıkmıyorsa, siteniz manuel spam cezası almıştır. Tam Spam ya da manuel Spam cezasından kurtulmak için, sitenizin neden spama girdiğini öğrenmeniz gerekir. Buradasiteniz neden spama girmiş ve bu durumdan nasıl kurtulabileceğiniz ifade edilmiştir.Sorgulama sonunda siteniz ile ilgili Manuel Web spam işlemi bulunmadı. ibaresini görüyorsanız siteniz cezalı durumda değildir. Google indexlerinin silinmiş olması farklı bir nedenden dolayı olmuş olabilir.

Kaynak: Necmettin Kar
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

ADM_iyi

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
26 Şubat 2003
Mesajlar
122
Reaksiyon
38
Puanları
0
250 Aydır Üye
Teşekkürler. Her webmasterin bilmesi gerek bir bilgi.
 

Selim96

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
20 Ocak 2019
Mesajlar
104
Reaksiyon
41
Puanları
0
Şube
Erbil
57 Aydır Üye
Birçok kişinin merak ettiği bir konu. Reddederken kaliteli siteleri reddetmemeye dikkat edin.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst