İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sizce Blogların Kaderi Ne Olacak ?

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi bir beyin fırtınası yapalım. Önceleri site yapabilmek için kod bilmek gerekiyordu ancak o zamanlarda ineternet kullanıcıları fazla olmadıgı için de günlük hit 100 'ü 1000 'i aşmıyordu. Ancak sonraları internet kullanıcılarının saysının artmasıyla hazır sistemler, forumlar çığ gibi büyümeye başladı. Saatlerimizi harcıyorduk forumlarda ve hemen hemen herkes forum kuruyordu. Artık ne aratırsak forumlarda çıkıyordu sanki. Fakat fazla sürmedi bu forum saplantısı ve Google hemen duruma el koyup netin çöplüğe dönüşmemesi için yeni bir algoritma ile forumları gerilere attı.

Sonraları ise blogger, blogcu, wordpress gibi altyapılar çıktı ve bu yenilikle kod bilmeden, önüne gelen herkes blog açıp kendini webmaster ilan etti. Şimdi ise yine ne aratıyorsak bloglar çıkıyor karşımıza.

Peki ya sonrası? Önümüzdeki 3-4-5 yıl içinde blogların gelecegini nasıl görüyorsunuz? Yani yine forumlardaki gibi Google bir formülünü bulup blogları arkalara mı itecek?

qbert

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Süper bir konuya değinmişsin. şu anda aynen dediğin gibi. bir konu aratınca google da ilk önce bloglar çıkıyor ardından da büyük forum siteleri geliyor.
bu sonuca göre herkes blog kurmaya yöneldi. çünkü blog kurmak çok basit,editlemek ise daha da basit. pek fazla kod bilmene hatta hiç kod bilmesen bile blog kurup yönetebilirsin.

Bakalım sonumuz ne olacak. bende bu aralar bu blog işine baya bi sarıldım. ne diyeyim, google hemen indexliyo, forumlara göre daha yukarılarda çıkıyorum. bi konu açıyorum bloguma 2 dk sonra 2. veya 3. sayfadan google giriyo. 1-2 gün sonrada (aranma ihtimaline bağlı) ilk sayfadayım.

ee siz şimdi gidip forum mu kurarsınız blog mu?? bu aralar aklımda çok proje var ve %80 ine de wordpress kurmayı düşünüyorum...

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Bu konuya bir blogger olarak yorum yapıyorum:

Bloglar geldiğinde forumların %80i kapandı ama kaliteli forumlar şuan bloglarla beraber yayın hayatına devam ediyorlar.Yeni bişey çıktığındada blogların %80i kapanacak.Ama kaliteli bloglar yine o yeni oluşumla beraber yoluna devam edecek...

amcabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben sizin gibi düşünmüyorum arkadaşlar.bir de blog sistemini satın almış bir firma neden kendi sitelerini ileride geri plana atsın.blogger bugün çığ gibi ve hala çığ gibi büyüyor.forumlar yıllardır var hala da kuranlar var.bence değişen birşey yok.ve değişen birşey de olmayacak.

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben sizin gibi düşünmüyorum arkadaşlar.bir de blog sistemini satın almış bir firma neden kendi sitelerini ileride geri plana atsın.blogger bugün çığ gibi ve hala çığ gibi büyüyor.forumlar yıllardır var hala da kuranlar var.bence değişen birşey yok.ve değişen birşey de olmayacak.

Değişen bir şey olmayacak demişsin oysaki bu felsefe tamamen yanlış. Çünkü internet=google oldugu sürece ve google'ın ana düsturları yenilik, geliştirme, değişim olduguna göre hiçbir şeyin aynı kalması mümkün değil. Bana sorarsanız bloglar yerini pilli networklere bırakabilir (Örnek: bildirgeç) ve en geç 2 yıl içinde Google kesin bir algoritma ile blogların önünü keser.

Google, blogların önünü neden keser:
Bloglar çabuk indexleniyor ve ilk sıralara çıkıyor diye alakalı alakasız konular açılıyor. Başlıkla içeriğin hiçbir alakası yok. Geçenlerde şuradaki örneği gördüm ve adam bu başlıkla yüzlerce hit çekiyor.

Örnek: http://blog.wolkanca.com/18-resimler/

Respect

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Blogların da spamda önü açıldı, artık sınır tanımıyor. Dediğiniz gibi blogların da sonu forumlar gibi olacağa benziyor.. Wordpress Google spam scripti oldu olacak neredeyse..

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Blogların da spamda önü açıldı, artık sınır tanımıyor. Dediğiniz gibi blogların da sonu forumlar gibi olacağa benziyor.. Wordpress Google spam scripti oldu olacak neredeyse..

Kesinlikle kaıtlıyorum. Blogların çoğu spam oldu artık. Zaten dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre blogspotun %80 'i spam nitelikle. Daha başka ne denilebilir ki. Google bu gerçeği görmezden gelemez. Allah sonumuzu hayır etsin :)

qbert

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
blogspot sonuçta google ın değil mi. e bunlar kendi kendilerini mi batıracak??

leonitef

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kalite her zaman kalitedir. kalitesinden taviz vermeyen siteler her zaman için arama motorlarının ve internet kullanıcılarının favorisi olacaktır. Adı blog olsun forum olsun şu olsun bu olsun farketmez. insanoğlunun iletişim şeklinin görsel işitsel veya text tabanlı olmasından başka ihtimal olmadığı gibi arama motorlarının da bu sistemleri kullanmaktan başka şansları yok. blog veya forum farketmez. insanlığa faydalı bilgiler sunan en basit html kodlarıyla yapılmış bir site bile olsa hakettiği yeri her zaman bulacaktır. script denen şey sadece yemeğe katılan çeşnidir. Blog sistemini forumdan üstün kılan şey ise blogun aynı zamanda internet kazancını ve bilgi üretimini kişiselleştirebilmesiydi. Adsense sisteminin de tetikleyici oldu bu aşamada. herkes şünü düşündü. bir foruma yada ekşi sözlük, wikipedia gibi biriktirmeci- collektive bilgi sunan sitelere neden bedava yazı yazayım ki? madem ki içerik kraldır. ben de bu kralın kazandıracağı parayı kendime dönüştüreyim.

Yani sözün kısası forum sisteminde bazı eksikler vardı ki blog ihtiyacı ortaya çıktı. BLog sisteminin de başemediği köklü sorunlar olursa bu durumda bir başka sistemin ortaya çıkması kaçınılmaz olacak. Internet aleminde ne google daimidir ne de bloglar... Tek daimi olan şey insanoğlunun bilgiyi paylaşıma açması ve bunun devamını sağlayacak sistemlerin dizaynının sağlanmasıdır.

myguitar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şöyle diyelim "google = internet" devam ettiği sürece kalitesiz herşey zamanla hakettiği yeri bulacaktır, forum yada blog farketmez kaliteliler ayakta kalacaktır.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
evet isteye özel :) php script yazılır. Script Basit saçma ve aptalca olabilir ama tek olduğu için hep değerli oluyor !

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5