İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sizce gelecek hangi uzantıda ?

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yıllardır elimizin gözümüzün alıştığı .net .com başka uzantıların garip geldiği pek benimsenmediği yüzlerce uzantı arasında tek bu uzantıların rağbet görmesi ileriki yıllardada devam edecek mi sizce ?

- Geleceği parlak uzantılar varmı ?
- Ingilizce veya yabancı dil uzantıların (! .net .com değil) .tk .il .it .ca vs. vs. almak mantıklımıdır ? bu uzantılar ne için alınır, bilinçsiz internet kullanıcısı domain uzantısına .com eklememesi kaçınılmaz bir sonuç değilmidir ?
- Türkiyede .tr uzantıları halka açılırsa sizce Türkiye'ye .net .com u unutturabilir mi ?

Bu bir çelişkimidir ? Bu üçünü istiyorum.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
.us Amerikada çok yaygın. Türkiye'de geleceği olan tek uzantı .tr olur sanıyorum..

eXtreme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dünyada .com dan sonra en çok kullanılan domain uzantisi .de ( Avrupa da da olabilir )

almanlar .com u net i unutmuş durumda.

türkiye de de unutulacaktir. Bence .TR satışa sunulursa zamanla .tr .com un yerini alabilir.

DarK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir ara internet adresleri kısalıyor diye bi haber çıkmışdı ama merak ettim noldu o durum.
Yeni nesil alan adları, 'com', 'net' ve 'org' uzantılarını almadan sadece 'www.isim' şeklinde olacak

deniyordu. yani bu böle olursa ben bırakırım webmasterlığı interneti fln. aynı site adından yüzlerce olcak.. mesela www.hehe adında bir domaini olan kişi www.iyinet.hehe, www.eben.hehe, google.hehe, vs gibi istediği subdomaini kurabilcek.. bu durum çok saçma.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
DarK' Alıntı:
bir ara internet adresleri kısalıyor diye bi haber çıkmışdı ama merak ettim noldu o durum.

deniyordu. yani bu böle olursa ben bırakırım webmasterlığı interneti fln. aynı site adından yüzlerce olcak.. mesela www.hehe adında bir domaini olan kişi www.iyinet.hehe, www.eben.hehe, google.hehe, vs gibi istediği subdomaini kurabilcek.. bu durum çok saçma.

DarK isteğine göre uzantı alabiliyorsan zaten, Varsa 1000 $ ın.

www.oyun
www.sohbet

ve belirli başlı 50 ye yakın uzantı bir banka müdüre'si tarafından alınmış bulunmakta. Sanırım www.sohbet uzantısıda sohbet.net in sahibinde. Fakat bunları sub domain olarak kullanmak pek bir mantıksız olur. Dünya şirketlerin piyasaya sürdüğü ve iyi reklam yaptığı yüzlerce uzantı tutulmadıkdan sonra bunları sub domain halinde piyasaya sürmek mantıksız. www.domain olabilir onada bütçe gerek.

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi çinin var mı uzantısı bilmiyorum ama nufus malum.
Önemli olan isim olmak tan çıkmış durumda. artık isim filan da yok.
artık internet=google a gidiyor.
microsoft bişeyler yapacak gibi hadi hayırlısı. Ben şahsen google ın bu kadar büyümesine ve kilit rol oynamasına kıl oluyorum.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
domain dediğin com lu net li olacak yargısı eskidendi. ilgiyi çeken adresten çok sitenin içeriğidir.

çinin domain uzantısı .cn dir

alan adlarının kısalma hizmeti yerel internet kapsamındadır. bu da sizin iss nizin bu hizmeti destekliyor olup olmamasına bağlı. yani herkes o adreslere giremez. ayrıca o adresler uluslar arası değil dir ve arkasında hiç bir güvence yoktur.

mexut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.com .net .org payidir.. değişmeyecek bu şimdide 10 sene sonrada.. 10 sene oncede boyleydı internete ilk girdigimde .com .net .org uzantılı domainler vardı ne değişti yine onlar populer :)

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
mexut' Alıntı:
.com .net .org payidir.. değişmeyecek bu şimdide 10 sene sonrada.. 10 sene oncede boyleydı internete ilk girdigimde .com .net .org uzantılı domainler vardı ne değişti yine onlar populer :)
Farkındaysan yavas yavas domain alma imkanımız dusuyor.10sene once mp3 ile ilgili herdomain bostu.Simdi ise empi3 gibi abuk sabuk domainlerle bu is yapılıyor.
Bence bi kac kisi baska domain alsa yavas yavas bu sayı cogalır populer hale gelir.
Onden kim alıcak sadece sorun orda:)

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gelecek (türkiye için) gen.tr de arkadaşlar.
neden mi?
büroksosinin olmadığı (yada çok az olduğu) yer gen.tr dir.
bir de iletişim dilinin Türkçe olması olayı. ilerletecek.
eğer bunun üstüne bir de 15 YTL yerine 5 YTL ye inerse ücretler işte o zaman siz görün

Y

yaBgu

Misafir
merhaba

.com ve .net uzantıları her zaman ilk tercih edilen alan adları olacaktır.yalnız internetin yerel olarak kullanılması arttığı sürece ülkelerin kendi uzantıları favori hâla gelebilir (geldi de) almanya örneğinde olduğu gibi .de uzantısı, amerika örneğinde olduğu gib .us uzantısı...
+ olarak sadece www.isim.tr uzantılı domainlerin satışa sunulması artık hayal denilebilir çünkü bu alan adlarının dağıtımı yapan OTDÜ ikincil alan adları satışı muhabbetine girmiştir. (com.tr - net.tr - gen.tr vs) bir de bu netpia.com.tr nin başlattığı ana dilde internet olayı da sadece adres çubuğuna örneğin "amasya" yazdığınızda bir internet sitesi gelecektir... tabii türkçe karekterli alan adlarının kullanıma açılması da gündemde olduğu için yani www.çavuş.com türü domainler.... bu piyasanın ne olacağı hakkında yorum yapmak gerçekten çok zor.. ama şu bir gerçekki .com ve .net internet olduğu sürece her zaman en iyisidir.

ufukaykut

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
en babası .com dur. Sonuçta alınacak isim kalmadı derseniz eninde sonunda bu insanlar ölecek :) domainler boşa düşecek sonra başkası alacak ve internet var oldukça bu olay akıp gidecek...

mexut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hostingyardim.com' Alıntı:
Farkındaysan yavas yavas domain alma imkanımız dusuyor.10sene once mp3 ile ilgili herdomain bostu.Simdi ise empi3 gibi abuk sabuk domainlerle bu is yapılıyor.
Bence bi kac kisi baska domain alsa yavas yavas bu sayı cogalır populer hale gelir.
Onden kim alıcak sadece sorun orda:)

3 harfli .com .net .org nerdeyse bitti gibi yakında 4 ve 5 harfliler bitecek ama ondan sonra 6 - 7 - 8 ilerler gider.. .com .net .org a olan ilgi hep maximum olacak demedi demeyim fal baktım :p

G

gkhn

Misafir
:)))

yav arkadaslar o zaman benim aldıgım turkce karakterli domainler ne olacak bir suru de aldık yani su an hepside calısıyor exp'a bir yama yuklendikten sonra veri sing olayı calısır hale geliyor yakın microsoft sp lerden biriyle bu yamayı destekleyecek ve tum pc lerde calısır hale gelecekmiş

örn aldıgım domainlerden biri : www.dişci.com

MustiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.us .eu .de .biz

bu 4 üne dikkat!

com/net/org artık doluluk payına ulaşmaya başladı ;)

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.us ve .de ulke bazli bize pek yarari olmazlar.
.biz zaten dandik

geriye .eu kaliyor. ordaki isimlerde registrar olanlar tarafindan butun guzel isimler ilk gunde alinacak pek kasmanizi tavsiye etmem. ama 10 bin dolariniz varsa sizde registrar olabilirsiniz. :)

G

Geveze.at

Misafir
Ben avusturyada oldugum icin bolbol .at .de ve .ch aliyorum
Domainden yana sorunum yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5