İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

smf forum tr karakter sorunu yardım ödüllü Allah rızası için

kostak

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
smf bir forum var tr karakter hatası verior neler denedim latin1 5 utf hiç biri olmadı. sorundan anlayan arkadaslardan yardım istiyoruz

Ödül : 2000 tekil hitli sitede banner 1 ay & otelturkiye.info alan adı transferi 2 ödülden birini vereceğim yardımcı olabilecek arkadaslar pm göndermeleri rica olunu

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ödül istemiyorum, ama yardımcı olabilirim.
Bu arada kullandığınız panel plesk mi? :)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Sıfırdan mı forum yapıyorsunuz?
Yoksa veritabanı upload ettiniz de tr dil sorunu mu var?

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
PhpMyAdmin'de upload etmeden önce dil seçimi yaptın mı? Bak biraz aşağılarda ayrıca karşılaştırma var orayada dikkat et. Lambır lumbur upload edersen hata verir :)

kostak

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
hata vermiyor sadece forumda karakterler bozuk cıkıyor ..
DİL ŞEÇENEĞİ ni ne yapmam gerekiyor ?

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nefusa şunu demek istiyor;

Eski hostunuzdan yedek alırken, veritabanı karakter setiniz latin5 ise, bunu belirterek yedek almalısınız.

Örnek:

Forum veritabanınınz eski sunucuda latin5 ise, export alırken latin5 olarak almalı. Yeni hostunuzda eğer bu karakter seti default değilse, import ederken gene latin5 karakter setini belirterek import etmelisiniz.

Eski sunucu latin5 yeni sunucu latin5_turkish_ci olursa, eski mesaj ve başlıklarda türkçe karakterler bozuk, yeni mesajlarda düzgün gidecektir.

Kısa ve öz:

Database export ve import edilirken karakter dil seti deklare edilmedir...

Tek ve yegane çözümü budur.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UTF8_Turkish_ci olarak dene.

Eski hostunun mysql database karakte dil seti ne olarak kullanılmışsa, yeni hostunun karakter setide o olmak zorunda. Ha yeni hostda default başka birşey olabilir, farketmez. Mecburen onu kullanacaksın demek değildir bu. Import ederken belirtebilirsiniz ve karakter seti o olur.

Kısaca karakter seti X ise, yeni hostda X olamak zorunda.

Örnek:
mysqldump –default-character-set=latin5 -u veritabanı_kullanıcıadı
-p veritabanıadı > /dizin/yedek.sql

mysql –default-character-set=latin5 -u veritabanı_kullanıcıadı
-p veritabanıadı < /dizin/yedek.sql

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eski hosttaki karakter setinin ne olduğunu bilmiyor sanırım :)

Eski hostdan başdan yedek alacağı için (sen kendin söylemiştin, karakter seti belirtmeden yedek alınmaz) alırken karakter setini öğrenecektir ;)

Edit: Pardon sen sadece upload ederken demişsin. Ama malesef yedek alırkende belirtilmek zorunda.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yooo.. PhpMyAdmin'e girmeden de yedek alabilir. SMF Yönetici panelinden tar.gz olarak yüklemiştir belki. Neyse sonuçta karakter eşleştirmesi yapması gerekiyor upload ederken.

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yooo.. PhpMyAdmin'e girmeden de yedek alabilir. SMF Yönetici panelinden tar.gz olarak yüklemiştir belki. Neyse sonuçta karakter eşleştirmesi yapması gerekiyor upload ederken.
Ben zaten phpadmin demedim ;)

Eğer veritabanı boyutunuz küçükse phpmyadmin ve forum admin panelinden yedek alabilirsiniz. Admin panelinden alınan yedeklerde mutlaka ama mutlaka karakter seti belirtilir. Yedeği açıp karakter dil setini öğrenmek kolay. Veya admin panelinde ilgili yerde zaten kullanılan karaktesi belirtilir. Hatta cPanel yedeğinide taşıyabilirsiniz. İçersinde gene karakter seti mevcut olacaktır.

Eğer veritabanınız büyükse ve phpmyadmin v.b. den veritabanı alırken timeout alıyorsanız yukarıda verdiğim komutlarla ssh ile konsoldan, shell den yedek almalısınız. Bunu hostunuz sizin adınıza yapabilir. Veya pek bilinmeyen ama oldukça etkili, 2-3GB yedekleri alabilen (ama konsola göre oldukça uzun sürede backup alıp, restore eder) http://www.mysqldumper.de/ kullanabilir.

Kurulumu, kullanımı çok çok kolaydır.

Saygılarımla.
Zagor.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Arkadaşım SMF Admin panelinden veritabanı yüklerken karakter seti falan seçmiyorsun. :)

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşım SMF Admin panelinden veritabanı yüklerken karakter seti falan seçmiyorsun. :)

Nerede seçiyorsun yazmışım ki? Forum sistemlerinin admin panelleri, aldıkları yedeklerde karakter setini belirtirler diyorum. Yani aldıkları yedekler sağlıklı olur diyorum.

Neden bilenlerin forumlarda bilgilerini paylaşmadıklarını yavaş yavaş anlamaya başlıyorum. Bilene saygı pek duyulmuyor gibi!.

kostak

0
Yasakli Uye
Reaction score
1
ARKADAŞLAR hepinizden allah razı olsun hallettim sorunumu.artık sadece örnek veriyorum " Ş " "s" kayıtlı ama yeni bir mesajda " Ş " " Ş " ile mesaj yollanıldığında herşey çok normal. Olay da şu : Örnek veriyorum Latin1 ile alınan bir mysql da bu olmuyor siz Latin1 olarak değil Latin5 olarak alıcaksınız ve daha sonra bütün karakterleri bozuk halleriyle tespit ederek ctrl + h ile replace yapıyorsunuz. (DİKKAT BU İŞLEMLER UZUN SÜRECEKTİR.) bizimkisi 6 saat sürdü . Daha sonra Latin1 i latin5 e dönüştürerek aldığımız için latin5 i direk atıyoruz. Sonuç ! : MÜKEMMEL : eski türkçe karakterler "Ş" "S" olarak çıkıcaktır. Ama şuna dikkat etmeniz gerekiyor . Örnek veriyorun yine "Ş" karakterimiz bozuk bunu "Ş" ile replace demiyorsunuz, "S" e replace ediyorsunuz.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Ben zaten phpadmin demedim ;)

Eğer veritabanı boyutunuz küçükse phpmyadmin ve forum admin panelinden yedek alabilirsiniz. Admin panelinden alınan yedeklerde mutlaka ama mutlaka karakter seti belirtilir.

1) Ben her zaman bilgiye saygı duyarım. Ama doğru olarak yazılan ve anlatılana...
2) Ben burada bişey yazıyorum hemen benimkilerini yanlışmış gibi gösterip üzerine bişeyler ekliyosun.
3) Doğru bildiğim halde sanki yanlış bişey yazmışım gibi göstermeye çalışan insanlara tahammül edemiyorum.
4) Sorun yok, saygı duyuyorum sana. Hem bak repinide verdim. Yanlış anlaşıldık sanırım, uzamasın muhabbet ne olur :)

Zagor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uzayacak birşey yok. Yazdıklarına asla yanlış yazmışsın da demedim. Aksine, yazmadığım şeyleri yazmışım gibi itiraz ediyorsun. Son mesajında bile gene yazmadığım şeyle beni suçluyorsun :)

Sanırım başlığa sadece sen yanıt yazmak istedin? Bir başkası yanıt verdiği için rahatsız oldun? Amaç arkadaşın işinin görülmesi değil mi? Yani bağcıyı döğmeye gerek var mı :)

Arkadaş senin yazdığına yanıt yazmış. Yazdığını anlamadığı besbelli. Arkadaş online ve sen offline olunca ben yazdığın şeyi açarak izah ettim hepsi bu ;)

Sevgilerimle.
Zagor.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Yok önemli olan arkadaşın işi görülsün. Neyse yanlış anlaşıldık canım arkadaşım. Tartışmıyoruz biz zaten dimi bilgi alış verişi yapıyoruz. Millete malzeme olmayalım ;) :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5