İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Soru: Windows sunucuda Apache, PHP, MySQL

ozcesa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linux'tan pek anlamam ve ileride yapmayı düşündüğüm projeleri asp ile yapmayı düşünüyorum.

Php sitelerimi windows sunucuda barındırsam, Linux'a göre ne kadar performans kaybı olur. Yani hissedilir derecede ciddi bir fark olurmu, yoksa az bir fark etsede çok fazla sorun olmazmı?

Teşekkürler...

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her ikisini aynı anda denemedim ama Win sunucularda %30 oranlarında performans kaybı olduğunu biliyorum.

Performans kaybının önüne geçmek içim donanımı yüksek ama çok dolu olmayan bir sunucu seçerseniz performans sorunu yaşamaszsınız.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Linux hiç kullanmadığım için herhangi birşey söyleyemeyeceğim.
Ama windows sunucuda her ikisini de aynı anda kullanabilirsin.

leet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
windows sunucuda her ikisini aynı anda kuLLanıyorum ve gözLe görüLür bir fark oLduğunu düşünmüyorum..

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
kesinlikle gözle görülür bi performans farkı oluyor win sunucuda.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PHP sitelerim vardı, Sempron 2600+, 512mb ram'li windows sunucum kilitlenme aşamasına kadar zorlanıyordu,bazen de kilitleniyordu reboot gerekiyordu :) Hatta asp sitem bile bazen sunucuyu zorlamaya yetiyordu..
Gerçi şuan 64 bit Athlon 3200+ ve 1gb ram kullanıyorum..Bu sefer de php sitelerim için ayrı bir linux kiraladım..

Yani yapacağın işe göre farklılık olabilir..

ozcesa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makina;
Intel Pentium 4 3.0GHz (Dual Core) 1GB DDRII 667
olacak ama işletim sistemine karar veremedim bir türlü...

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Phpbb ve
Phpbb portal scriptlerini sırf test amaçlı hem linux hem de windows sunucularda test ettim.

Sonuç : Hissedilir bir fark yok.
Linuxda 1-2 saniye erken açılıyor.

Windows da php kullanmak için Apache ye gerek yok.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hakanizm' Alıntı:
Phpbb ve
Phpbb portal scriptlerini sırf test amaçlı hem linux hem de windows sunucularda test ettim.

Test amaçlı kurarsan fark göremezsin..Ama site büyüyüp, sistem kaynaklarını kullanmaya başlayınca hissedilir bir fark göreceksin :)

B

bEbeQ

Misafir
Phpbb ve

Windows da php kullanmak için Apache ye gerek yok.

arkadaşlar bu konuya bir acıklık getireyim.Eger win makinada https sunucusunu iss olarak secerseniz php dosyalarda % 50 ye varan bir performans varki görürsünüz.Ama https sunucusunu apache olarak secerseniz herhangi bir fark görülmez ben günlük hiti 20 bin olan php sitede denedim fark olmadı ama iss secili ise sitede 100 kişi online olursa server çöktü demektir :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5