İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sosyal Ağ düşünün!

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Merhaba arkadaşlar,
Bir sosyal ağ düşünmenizi istiyorum
Formspring.me,
Threewords.me,
Facebook.com,
Twitter.com ve niceleri gibi..

Hepsinin kendisine has bi özelliği ve stili var. Siz peki bir sosyal ağ'dan ne beklersiniz? Ve en önemlisi, bu sosyal ağ'ın ana düşüncesi ne olmalı?(profil kurup soru sormak gibi.)

Orjinal fikirler lütfen.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Ben hayalleri olmayan bi Türk genci değilim, ben onu/bunu geçemeyecek kadar aptalda değilim, hiçbirimiz değiliz. Ben sizden fikir istiyorum, sadece fikir.
Amacım facebook'u geçmek değil. Ha olamaz mı? Öyle bi olur ki..

Dediğim gibi sadece bana bi sosyal ağ fikri lazim şu siralar, onu düzenleyip beyin firtinasi v.b yöntemiyle yazdirmaya baslayacagim.

Teşekkür ederim başka yorum yapmayın lütfen.

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
-En önemlisi anlaşılır olması. Gizlilik ayarları ile uğraşıp bilinmeyen bilgiler içinde kaybolmamalı insan :)

Ancak benim için bir sosyal ağın kendine özgün bir özelliği olmamalı. Ben neden farklı özellikleri kullanabilmek için 10 çeşit siteye kayıt olayım ki hem takip etmeside zor oluyor. Bana göre bir sosyal ağ esnek bir yapıda olmalı ve kullanıcının kullanım şekline göre şekil almalı. Yani profil sayfası ister video için, ister resim için, istersem internette bulduğum linkleri paylaşabileceğim hatta istersem makale yazabileceğim farklı tasarımları barındırmalı. Kullanıcılar eğer kod bilgisine sahipse kendi profillerini tasarlıyabilmeli ve yeni özellikler ekleyebilmeli. Ayrıca bu sosyal ağ arama motoru özelliği gösterip tüm paylaşımları topluma açık hale getirmeli. Bu arama motoru ile paylaşılan video resim makale web siteleri kullanıcılara büyük kolaylık sağlar ve ayrıca kötü siteler burada elenir çünki sevilmeye site paylaşılmaz. Bu son yazdığım arama motoru ve sosyal ağ entegresi tam istediğim gibi olmasa da google plusta mevcut.

Kısacası istediğim artık sadece insanların paylaştığı içerikler değil sitelerin içeriklerininde paylaşıldığı bir "sosyal arama motoru". Bu durum seo kavramını da yıkacaktır. Ve sadece hakeden kazanacaktır. Benim için internetin tamamı bir sosyal ağdır çünki internet insanların paylaşımları ile internettir. Ve şu anda internetin yüzde 60 gibi bir kısmı bana göre çöplük durumda. Yeni bir proje ile paylaşımcı ve kullanıcıyı bütünleştirici bir yapı sağlanırsa bu çöplükte temizlenecek ve sadece temiz içerik kullanıcıya ulaşacaktır diye düşünüyorum.

Google Plus yukarıdaki özelliklerin bazılarını taşısada benim istediğim yapıyı sağlamıyor.

Neyse yeter saçmaladım :msp_biggrin:

Nightmare17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Hocam aynı şeyleri bende çok düşündüm 2 senedir hala da düşünüyorum ancak tek bir nedenle kurmak istemiyorum.

Millet alışmış facebooka o alışkanlığı yıkmak zor. Bunun aksine bir inanabilmesem elimde sistem de hazır ancak millet resmen facebooka bağlanmış. Zaten kurulan bir sürü sosyal ağ sitesi var hepsi kapanıyor bu nedenle. millet facebook var ben niye geliyim ki diyor.

Belki biraz politik olacak İsrail'in Türk gemisine el koyması olayında duvarımda Sahibi yahudi olan bir siteye para kazandırarıyorsunuz üstüne aynı sitede yahudileri sevmiyoruz diye bağırıyorsunuz demiştim. Demez olaydım millet facebooku benimsemiş onu koruyup bana laf ettiler. Yani hocam bu bağnazlık varken hakikaten zor...

Ama olur da gerçekten güzel bir site açarsan da gelirim millete facebookda posta koyup :) tutsa da tutmasa da

sehrialem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
The Social Network filminde aynı şekilde mark'a bu kadar sosyal ağ varken seninki neden tutsun deniliyor o aklıma geldi =)

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
kiralikkatil.net
Kiralık katil arayanların sosyal paylaşım alanı.

hirsizlikmallar.com
Hırsızlar için bir sosyal paylaşım ve online satış ağı.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Bakin anlamiyorsunuz söylemek istediğimi,
Ben facebook'a rakip bir sosyal ag acma dusuncesinde degilim, facebookla kiyaslanacak bir ag acma dusuncesi icerisinde degilim.
Sizin bu Sosyal Ağ = Facebook düşünceniz, Bilgisayar = Windows düşüncenizle eş değer bi düşüncedir.

Ben size bir çok örnek sosyal ağ verdim, bunlarda sosyal ağdır. Facebook var olmadan önce bir çok arkadaşlık sitesi vardı, kaldı ki facebookun ek olarak yaptığı tek özellik chat sistemiydi, belki o bile vardi. Önemli olan destektir. Ama o konuya girmiyorum..

Bana mesela, şöyle bir ağ yok, olsa dikkat çeker, takılırım, bakınırım, bir hesabım olur dediğiniz türden bişeyler söyleyin.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Bir sosyal ağ için en önemli faktörlerden biri kitledir. Zaten "kitle" dediğimiz şey "sosyal"i ve site de bunun "ağ" kısmını oluşturur. Facebook'un kitlesi "sosyal kitle"dir diye düşünüyorum. Mesela müzik sevenler için sosyal müzik ağı vardır, arkadaş arayanlar için sosyal arkadaşlık ağı vardır, Facebook bunun gibi kategorilerden "sosyaliteyle ilgili olan insanlar için sosyal ağ"dır bence. Burada 2 sosyal kavramından bahsettim, birbiriyle karıştırmamak gerek.

Atıyorum: tasarımcılar hedef kitle olsun. Bulunmaya çalışılan fikirde öyle bir şey olmalı ki tasarımcıların, 'tasarımla ilgili sosyalliği'ni karşılasın; bu ağı oluştursun.

Kitle, paylaşım türü, paylaşım düzeni ve kişilerin yeni bir kitle yaratmadan oluşturduğu profil düzeni belirlenmeli. Bilemiyorum anlatabildim mi ama bu yol izlenmeli diye düşünüyorum fikir aranırken.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Herkesin kendinden bişeyler koyabildiği bi ağ yapmak istiyorum. Arkadaşlık sistemi olsun istiyorum evet ama öyle 'arkadaş bulma' sistemi değil, ben arkadaşları buluşturmak istemiyorum. Ya da fake profil açtırmak gibi bi düşüncem yok.

Gerçekten paylaşım olan, herkesin kendinden birşeyler katabildiği bir sosyal ağ.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Gerçekten paylaşım olan, herkesin kendinden birşeyler katabildiği bir sosyal ağ.

Herkesin kendinden bir şeyler katabilmesi için bir kitle hedeflemelisin. Bir ağ oluşturup "burada istediğinizi paylaşabilirsiniz" dersen ilgi çekemezsin. Tasarımcılar örneği vermiştim. Tasarımcılar hedef kitlense "burada çalışmalarınızı paylaşabilir, yorum alabilir ve yorum yaparak geliştirebilirsiniz" diyebilirsin. Yani arkadaş arama değil de birilerinin arkadaş olabilmelerini de sağlayan bir bağdaştırıcı unsur/konu bulmalısın.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Şimdi şöyle söylemek istiyorum şuan hiç rastlamadım öyle bir siteye fakat sosyal ağ olupta yardımlaşma gibi birşey yapan en fazla %5
Facebook sadece çocukların gözünde ilişki ve bir bağlantıyı beğendirme konusunda ilerliyor..
Büyüklerinde ayrı ayrı çeşidi var yani yardımlaşan çok az.

Twitter:İşte takipçim artsın paylaşımlarım beğenilsin.. Beni takip etsinler hesabı.

Fakat hiç yardımlaşan görmedim mesela şuan forum.iyinet nasıl webmaster forumu işte webmaster sosyal ağı olabileceğinide düşünebiliyorum.. Webmasterliğe adım atmak için veya webmasterler olmak istiyenlere yardım etmek için webmaster sosyal ağına üye olurlar diye düşünüyorum.. Tabiki webmasterlere uygun cizimler olursa chat vs facebook gibi olur büyük ihtimal çünkü chatsız pek bişey yapılmaz diye düşünüyorum.:)

Biraz uzun oldu ama... & Saygılarımla.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
İşte bu unsuru da sizden istiyorum. :)

O unsurun kolay bulunmadığını, bulanların genelde paylaşmadığı gerçeği de var. :p

Örnek ben. Bir sosyal ağ projem var, hani interneti az çok bilen biri olarak popüler olacağını düşünüyorum. Ama yazılım konusunda öyle bir yazılım bulamadığım ve yeni yazdıracak kadar ücret ödeyemeyeceğim için bu proje ölüp gidecek. :)

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
O unsurun kolay bulunmadığını, bulanların genelde paylaşmadığı gerçeği de var. :p

Örnek ben. Bir sosyal ağ projem var, hani interneti az çok bilen biri olarak popüler olacağını düşünüyorum. Ama yazılım konusunda öyle bir yazılım bulamadığım ve yeni yazdıracak kadar ücret ödeyemeyeceğim için bu proje ölüp gidecek. :)

Bunu gerçekleştirebilirim istersen. :)

fatal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Isim, şehir, yaş, bölge, fotoğraf olmadan, insanların birbirlerine özgürce dert, sıkıntı, sırlarını anlatıp rahatlayabildiği, bir nevi birbirlerine psikolojik destek verdikleri bir ağ oluşturabilir. Yada daha geniş düşünülebilinir, bilmiyorum öyle işte

Evan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Benim aklımda şöyle bir fikir var. Yine twitter gibi düşünün kişilerin birbirini takip etme özelliği olacak fakat sitelerde kurumsal olarak kayıt olabilecek ve hiç bir eklentiye gerek kalmadan RSS yayınlarını o siteden yapabilecek. Böylece en sık ziyaret edilen siteleri tek bir sitede görecek, isterse takip edecek ama aynı zamanda normal arkadaşlarıylada sosyal iletişimde bulunacak. Size anlattığım twitter'dan farksız gelebilir fakat şablon olarak twitter'ı düşünmeyin altyapı olarak düşünün.

feedder.com gibi bişey bile olabilir adı ne bilim. domaini check etmedim ama boştaysada güzel olur.

BALIKADAM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Niş bir sosyal ağ olabilir. Otomobil tutkusu hastalık derecesinde bir tutku. Bazı ürünleri kullananlar ürün hakkındaki görüşlerini, sevip sevmediklerini yazıyorlar bu tar siteler var. Bu otomobil ve modifiye özelinde konu edinen bir sosyal ağ kurulabilir. Yorumlar, sürüş teknikleri, fikir alışverişi vs ayrıntısı düşünülebilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5