İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Söyle bana! Sen Türk müsün?

Z

Zion

Misafir
Ben altına imza atarım o yazının. Benimkisi ütopik yaklaşım zaten, o adamın söylediklerini yapmayacağı için Türk halkı ben Türk değilim diye ilk yazıda cevap verdim. Yapılması gerekenler o adamın yazdıkları, hazır olmak , kuruçeşme gecelerinden vazgeçmek, ithal maldan vazgeçmek, bunlarda bir sorun yok. Ben herkesin buna dimdik hazır olması gerektiğini düşünüyorum, hazır olmadıkları için de eleştiriyorum. Kimse bedel ödemeye hazır değil. Çünkü bugün milletçe bir bedel ödemezsek yarın üçer beşer ufak aileler bedel ödemeye devam edicek, ta ki piyango sana bana çıkana kadar, işte o zaman da converse giyip sivil olabilecek mi piyango talihlisi, üzüldüğüm, muz cumhuriyeti dediğim olay da budur, yazıyı göndermene sevindim.

Temelde hala farklı fikirlerde olsak da şimdi aşağı yukarı aynı noktaya geliyoruz. Benim kızdığım şey de bu işte. Ertuğrul Özkök 4 gündür katılmayacağı bir savaşın borazanlığını yapıyor. Tuncay Goebbels ise her zamanki gibi "vatan, millet, sakarya" retoriğini diline sakız etmiş. Ülke ciddi bir savaşın içine girse gidecek kişiler onlar olmayacak. Biz gideceğiz yine. Bir nevi piyango kime çıkarsa o gidecek evet. Ama; katılmayacağın bir savaşı, başkalarının evlatlarının öleceği bir savaşı bu kadar istemek niye? Bu acı hepimizin ama kimse kimsenin şehidini de siyasi ranta dönüştürmeye çalışmasın. Gazetesine tiraj kazandırmak için kullanmasın. Hafta sonu eklerinde "en iyi şarap hangisi" konulu yazılar yazıp hafta içi "daha ne bekliyoruz, hadi girelim savaşa" iki yüzlülüğü yapmasın.

O "converse giyen çocuklar" bile gerekirse gideceklerdir emin ol. Ama o sırada Ertuğrul Özkök yeni fransız şarapları deniyor olacak evinde.

Z

Zion

Misafir
Dostum sen de o zaman farkındasın bir çözümsüzlük içerisinde olunduğunun, ne yapacak bu millet, ajitasyon demişsin yakınım dediğin sitede ajitasyonun kralı yapılıyor. Ben gıdım gıdım bedeller ödeyip bu döngüde kalmak istemiyorum. Türkiye böyle zayıf bir ülke değil, olmamalı. İsyanım da buna. Hayırlısı olsun

Bak şimdi; "o dediğin site" ile kastettiğin sitede yer alan yazıdaki (sana göre) ajitasyonla PKK'nın yaptığı ajitasyon arasında dağlar kadar fark var. Birisi çözüme dair, diğeri çözümü tamamen ortadan kaldırmaya dair.

Ayrıca; askeri olarak müdehale etmemenin zayıflıkla falan bir ilgisi yok. Tam tersine önce "itidal"li olmak gerekiyor çünkü. Apo yakalandığında hepimiz pkk'nın biteceğini sanıp sevinmiştik değil mi? (Ki onu da başkaları teslim etmişti) Ama sürecin sonunda gördük ki değişen hiç bir şey olmamış. Çünkü pkk terörü bugün çok farklı bir noktaya geldi.

Yani olayın özeti şu:
15 şehidin acısını nice 15 şehitler vererek almak yerine bundan sonra hiç şehit vermemenin yollarını aramak gerekiyor kişisel kanaatimce. Kimse kendisinin ödemeyeceği bir bedel için başkalarını savaşa sürüklemesin. Gerektiği zaman savaşılsın tabi ki; ama bunu gazete köşelerinden hayatlarında hiç karakol görmemiş adamlar söylemesin bana.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Iyi de herkes savaşamaz, bir şekilde gazeteci de lazım ülkeye. Ben bilfiil savaşmayacağım için başka teoriler mi üretmeliyim demeli? Tabi ki olaya ilahi boyutta baktığında yüzbinlerin hareketini 5-10 kişinin karar vermesi adil gözükmüyor ve de ölümler mantıksızlaşıyor, ama bu dünyanın düzeni bu ve hazır bu şekilde elimize verildi. Yoksa herkes ister kimse silah dogrultmasın ama birileri silah doğrulttuğunda mecburen karşılık verilmek zorunda kalınıyor. Genç sivillerin temelde dayandığı felsefe yanlış değil, üzerine çıktıkları kat yanlış, savaşı ve silahı biz icat ettik gibi bakıyorlar olaya, bunca dünya alem üstümüze gelirken problemi içerdekilerle dalga geçerek buluyorlar. Hep bir amaç için askerler ölecek ve ülkeler devam edecek, bunun kuralı bu ne yazık ki.

Şu anda etnik ayrımcılık üzerine hiçbir şekil ajitasyon yapılacak zaman değil. Çeşidi ne olursa olsun. Artık bir barış olmadığını hepimiz anladık ve kürt olan herkesin bir yol ayrımına geldiği çok açıkca belli oldu. Artık böyle sitelerin ya da birilerinin çıkıp yazık masum kürtlere demesinden çok artık "masum" kürtlerin ortaya çıkıp, hop aslanım biz masumuz, biz de sizinleyiz hadi bakalım bu işi bitirmek için ne gerekiyorsa biz de burdayız demesi lazım. Yoksa böyle sürekli "benim de kürt arkadaşlarım var onlar pkk lı değil cici insanlar" gibi şehir efsanesinin ötesine geçemeyen bir masum kürt populasyonu efsanesi devam ediyor. Bir kere de seslerini duyalım, bir kere de Avrupa'da orada burada ortaya çıksınlar, Türkiye'de kürt sorunu yok arkadaşım, bakın biz "barış" içinde yaşıyoruz desin. Ben duymadım, cahilliğimdense özür dilerim.

Ve dediğim gibi söylediğin ilahi boyutta doğru, o halde karakol görmüş askerler arasından referandum yaparak savaş yapılıp yapılmama kararı çıkması gerekirdi ama malesef dünyada yöntemler farklı. Ülkenin yararına neyse tezler savunulmalı, hop sen karakol görmedin sen çekil seni dinlemem ben sen kapitalist uşağısın demek bana göre bir tez değil, adı genç siviller olan birilerinden bir tez görmek isterdim, ondan da kendilerini beğenmiyorum, samimi değiller.

Z

Zion

Misafir
Olaylara daha geniş perspektiften bak.
Şöyle bir söz vardır, çok beğendiğim:
"savaş askerlere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir" (sanırım churchill'in)

Askerin bütün stratejisi yoketme üzerine kuruludur. Onun eğitimini alır, ona göre davranır. Siyasetçinin de bütün stratejisi herşeyi masa başında halletmek üzere kuruludur. Dolayısıyla birbirlerini dengelerler. Aynı şekilde bazen siyasetçi oy avcılığı için zıvanadan çıkabilir. (Ki sıkça karşılaştığımız hadise) Dolayısıyla bir emniyet subabı olarak bu ülkenin demokratlara da ihtiyacı vardır. Genç sivillerin işlevi de bu. Ne asker, ne siyasetçi ne de genç siviller tümüyle haklıdır. Ama bu ülke ne askersiz, ne siyasetçisiz, ne de demokratsız olmamalı.

Gazete konusuna gelince;
Eğer bunu samimiyetle yazdıklarına inansam belki de hak verebilirim. Ama sen de bilirsin ki bu ülkede medya bir konunun üzerine çok gidiyorsa oradan bir beklentisi vardır. Bak; ben açıkça tahminimi de yapayım:
Ciddi bir savaşa girişsek Irak'la bütün ticaretimizi askıya alacağız. Dolayısıyla oradan ucuz mazot gelmeyecek. Peki mazotu kim pazarlayacak bu ülkeye? Çok sevgili Ertuğrul Özkök'ün, çok sevgili patronunun şirketi Petrol Ofisi değil de kim?
İşte oyunlardan sadece birisi bu. İnsanın midesini bulandıran şüphe bu. Şehit kanı üzerinden bile para kazanmayı düşünen, şehit cenazelerini miting alanına çeviren insanlar dolayısıyla makul milliyetçilik dahi faşizme dönüşebiliyor.

Gazetelerde çok yer almadı (çünkü milliyetçiliğe tepki getirebilirdi) ama bir kaç haber aktarayım ben sana:
Bursa'da bir kürt ailenin evi yakılmış.
Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde güneydoğu'ya giden otobüsler durdurulup yolcular taciz edilmiş.

Gazetecilerin böyle bir zaman dilimi içinde halkı daha itidalli davranmaya davet etmesi gerekirken sanki "genel kurmay başkanı"ymışçasına gazetesinden direktifler vermesi ne derece normal?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Tamam söylediklerine katılıyorum, zaten dikkat edersen kuruldukları yapı doğru, çıktıkları katı yanlış dedim. Dengeleme yeni önerilerle, tezlerle olur onla bunla dalga geçip, ekşi sözlüğün bir değişik varyansıyla olayı dalgaya vurmakla olmaz.

Ben itidale inanmıyorum. Halk yeteri kadar soğukkanlı davrandı bunca sene, bir iki olaya da üzülecek değilim, sonuç olarak ortada ciğeri yanan bir millet var, derdimizi unutup aha da faşistler ortaya çıktı diye parmakla göstermek gene dünya nezdinde bize zarar verir sadece, ama milleti düşünmedikleri için bunu bile akıl edemiyorlar. Akıllı milletlerde ne olursa olsun kol kırılır yen içinde kalır. Bu tarz olaylar hep olur, çünkü gaza gelmiş bir halk var, gazeteciler yazmasa da gaza gelecekler merak etme. Bunu sakinleştirmenin yolu dediğim gibi masum kürtlerin açıklamalarıyla olur. Onlar ortada yokken, kayıp erler için arabuluculuk yapabiliriz diye birileri çıkıyorsa ortaya, sanırım onların seçmenlerine yönelik böyle olaylar olmasını çok büyük şaşkınlıkla karşılamamalıyız. yine dönüp dolaşıp aynı yere geldik, kürtler bu kadar dostsa bugün ortaya bir gülle gelen bir kürt oluşumu olmadı, madem bu kadar dertliler, derdimizi de paylaşmaları lazımdı.

Doğan konusunda haklısın ama bişey diyemeyeceğim, doğan petrolden kazanacak diye bu görüşte değilim, o sebepten yazanlar utansın.Benim görüşüm beni bağlar, petrol şirketim yok.. (henüz) :) Hem doğanda petrolü dışardan alıyordur, arka bahçesinde kuyu yok. O kadar da ilinti olacağını sanmıyorum. Ama her türlü bir çıkarları vardır o ayrı.

Kürtlere karşı toplumsal nefretin önüne geçebilecek tek oluşum DTP'ydi onlar da geçmediler, e onları seçenler için de üzülemeyeceğim. Yarın seçim olsa yine seçecekleri için de kimsenin önüne göğüs gerip onlar bizim kardeşimiz, barışın yahu ajitasyonu da yapamayacağım, yapanı da sevemeyeceğim.

Z

Zion

Misafir
Neyse, bu konu oldukça uzayacak :)
Tadında bırakalım. (uykudan ölüyorum desem daha doğru)
Umarım Türkiye için en iyisi neyse o olur. Sonuçta hepimiz aynı geminin yolcularıyız.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hadi yat yahu, adamın topiğini de iyi hallettik, developer helal et, beyin fırtınası yaptık zion'la

Genckolik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diğer yazılan hiç birşey iyi veya kötü yorum yapmamakla beraber. Developer arkadaşımıza şunu söylemek istiyorum, yazdığımız yazıların veya eğer bir yerlerden alıntı dahi yapmış olsak da lütfen doğrulamasını yapalım. Benim Kimliğimin hiç bir yerinde Türk diye bir ibare bulunmamakta. Yani Kimliklerimizde kesinlikle din dil ırk ayrımı yapılmamaktadır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı Yazmakta. Eminim Sizinkilerde Öyledir. Ve Bundan Gocunan da Varsa Ülke Değiştirmekte Özgürdür.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
@Angelo
Öncelikle açıklamalarının bir çoğuna katılıyorum. Özellikle Irkcılık olmasın vb. tarzda yapılan açıklamalara masum ve bir o kadarda sevimli görünmeye çalışan kürtlerden cevap gelmemesi üzücü ve endişe edici bir noktadır bence. Bence bu noktada Türkiye'nin yapacağı askeri müdehaledir. Bu müdehale amerikan veya başka ülkerin açıklamalarında belirttiği gibi kısa veya noktasal değil. Olabildiğince geniş olmalıdır. Asker yapamaz , edemez , k.ırak girmesinler , k.ırak bugün girilmeli , hemen savaş çıksın gibi açıklamalar tamamiyle yersizdir. Bu gibi açıklamalara gerek yoktur. T.Silahlı kuvvetleri gerektiği yerde gerekeni elbette yapacaktır. Anlaşma veya demokratik yollarla bunu çözmeye gerek yoktur.

@Zion
Kendi kanalları var, Türkiye'de bile yayınlanan gazeteleri var. Kaç ulusal siyasi partinin bu kadar gücü var yahu? Avrupa'nın her ülkesinde bizden daha fazla lobicilik yapıyorlar. Dolayısıyla şu an PKK ile masaya dahi otursak terör bitmeyecektir.
PKK ile masaya oturmak ? Teröristlerle pazarlık yapmak ?
Bunları düşünmek komiktir. Bunları bir Türk olarak sizden duymak bana üzüntü vermiştir. 1 yılda dağlar tekrar dolacak vb. gibi yorumlarınıza ise katılmamakla beraber şayet böyle bir eylem tekrar gerçekleşirse. Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanın bütünlüğü ve milletin huzuru için üzerine düşen görevi kahramanca, canı ve kanı pahasına yapmaya devam edecektir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5