İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sponsora Karşıyız

bozalic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
10 yıl önce sponsor bulsaydım 3-5 Mb alana dünyanın parasını vermezdim. Sunucu fiyatlarını görünce korkardık.

Neyse olaya sadece ülkemiz açısından bakmayalım belki 1-2 yıl sonra bizdeki hosting firmaları yurtdışında başarılı çıkışlar yaparlar( kimse yok demiyorum ). Sponsorla veya başka birşeyle kotaları yükseltmek lazım, host edilen domaini yüksek göstermek lazım, herşeyin istatistiği tutuluyor, sıralama yapılıyor. 1000 tane site host edip 20-30 gb kotada kalırsan ne düşünürler?

Sponsorluk devam diyorum. Yine herkesin düşüncesine de saygı duyarım.

* ikinci paragrafta istediğimi tam anlatabildiğimden emin değilim. Siz anlarsınız inşallah, kafamda toparlarsam editlerim.

tasarla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hosting işi ölmedi,

Siz 7/24 telefonla destek verin, tecrübeli kadroyla çalışın, %100 müşteri memnuniyeti sağlayın, tabiyiki bunları yapmak için yüklü sermaye gerekir, fakat bunları yaptıktan sonra hosting piyasasının ölü olmadığını fark edeceksiniz.

Mesela her şeyi satmayın, sadece hosting satın ama en iyi hostingi siz satın.

Müşteri ile aranızda sorun yaşandığında size küfretse yada tehdit etse karşılık vermeyin hatta tavır bile koymayın hiç bir şey olmamış gibi davranın, her zaman profesyonel destek sağlayın...

Herkesin gittiği yoldan gidildiğinde tabiyiki sektör ölü gözükecektir, kendi yolunuzu kendiniz çizerseniz her zaman önünüz açık olur...

Bunu anlayan firma
olmadıgı gibi bunu bilen müşteride artık kalmadı. Yorumunuz gerçekten güzel.

Kaliteliyi düşünen kimse yok herkes üç kuruşun peşinde hosting satıcıları ne kadar müşteriyi bir sunucuya tıkarsam maf olurlar derdinde.

Hosting alırken bir alıcının kalite kiriterleri olması gerekir.
yasal evraklar
gerçek firma ofisi ve telefonu
muhatap alınacak olgunlukta yetkililer
piyasada 3 4 yaşını firma olarak tamamlayarak geçmişi olanlar

Bu kiriterleri taşımıyorsa zaten 3 5 ay sora battım diyerek kaçacaktır.

AkvaryumZevki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sponsorluk bir noktada iyidir. Ama konuyu açan arkadaşımızın bahsettiği olay bedavacılık değil.
Asıl sorun şudur, Sponsorluğun amacı devamında müşteri kazanmaktır. Yani sponsorluk bitince ücreti verilip uzatılmasıdır.
Ama konuyu açan arkadaşımızın şikayeti sponsorluk bitmeden sitenin yedeği alınıp başka yerlere taşınması. Bu konuda da haklı bence.

Olabilirliği nedir bilemiyorum ama ''Yedek Almayı'' engellemek bu sorunun önüne geçer diye düşünüyorum. Yani hostingi verirsiniz yedek almayı engellersiniz sorun da büyük ihtimalle ortadan kalkar. Olabiliyorsa tabi ki. Olmuyorsa da farklı yöntemler bulunmalı. Mesela sponsorluk bitince yedeği ücretle vermek gibi.

Yoksa gidip te bu işi parasıyla yapanlar keriz mi.? Yani parasını verip site açanlar, ya da bedava hosting verip karşılığını alamayanlar keriz mi.?

mehmet-ali

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
hocam hepimiz çok iyi biliyoruz ki host işi öldü. Hosting'den para kazanılmaz bu devirde. Hosting sponsoru olacaz, reselleri ucuza verecez, VPSler için kampanya hazırlayacaz. Birde metin2 gibi online oyunlar için sunucu satıp para kazanacaz. Haksızmıyım bu konuda? Türkiyede yaşayan her 10 webmasterin 7si hosting satışı yapıyor, host işi Ö L D Ü ! :) Bari sponsor olup firmamızı tanıtalım :kızdım:

Host işinin öldüğü fikri sizin şahsi kanaatiniz. Öyle 200 liraya bir sunucu alayım 1000 tane satarım düşüncesindeki sunucu yönetiminin zerresinden anlamayan üç beş kuruş bütçesi olmayan fatura kesecek şirketi olmayan fikir sahipleri elbetteki avucunu yalayacak. Bu işin suyunu herkes çıkarıyor zararları yine kendilerine olacak. Çizgisini koruyan gerçek firmalar sallanmaz bile.

garipserseri

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Arkadaşlar günümüzde bir vatandaş 5 tl verip bir paket sigara alıyor vede 3 gün içiyor fakat 1 yıllık bir hizmet için 10 tl verilmiyor
bunda kim suçludur müşterimi

hayır asla ve asla bu durumdan sadece firmalar suçludur
bazı firmalar sponsorluk neden verir çoluk çocuğun iyi projeleri vardır sitelerini çalmak için

bazı firmalar müşteri cekmek için fakat 100 sponsor varsa 99 gün bittiğinde gidecektir zaten süre bitmden başka firmadan sponsorluk almıştır bile

bazı firmacıklar sponsorluk adı altında 100 kişi toplar 1 ay sonra firmayı satıyorum der sponsor olarak aldığı vatandaşları para ile almış gibi verir gider

kısacası sponsorluk vermiyoruz sponsorluk vermeyen firmalarıda sonuna kadar destekliyoruz

(dip not bazı arkadaslarımız yazıcaktır siz sponsor olmadınızmı diye olduk arkadaslar ama sadece zaman kaybı olduğunuda anladık)

tasarla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Host işinin öldüğü fikri sizin şahsi kanaatiniz. Öyle 200 liraya bir sunucu alayım 1000 tane satarım düşüncesindeki sunucu yönetiminin zerresinden anlamayan üç beş kuruş bütçesi olmayan fatura kesecek şirketi olmayan fikir sahipleri elbetteki avucunu yalayacak. Bu işin suyunu herkes çıkarıyor zararları yine kendilerine olacak. Çizgisini koruyan gerçek firmalar sallanmaz bile.

işte bir mantıklı yaklaşım daha tebrikler.
uzmanlar uzmanlıklarını her yerde belli eder.

Yasal olarak bu işin artık şirketlere ihale usulu ve abonelik ile tibin el vermesi gerekiyor.
faaliyet belgesi kağıt parçası olarak değil bir vergi levhası ciddiyetinde olması gerekir.
Kesilen faturaların faaliyet numarası ile işleme alınması ve vergilendirilmesi gerekir. Bu belge için 5 10 bin tl banka teminatı istenmeli ve yasal şartları olmalı.

İlerde rahat bir nefes almak dileğiyle.

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
işte bir mantıklı yaklaşım daha tebrikler.
uzmanlar uzmanlıklarını her yerde belli eder.

Yasal olarak bu işin artık şirketlere ihale usulu ve abonelik ile tibin el vermesi gerekiyor.
faaliyet belgesi kağıt parçası olarak değil bir vergi levhası ciddiyetinde olması gerekir.
Kesilen faturaların faaliyet numarası ile işleme alınması ve vergilendirilmesi gerekir. Bu belge için 5 10 bin tl banka teminatı istenmeli ve yasal şartları olmalı.

İlerde rahat bir nefes almak dileğiyle.

Katılıyorum, faliyet belgesi için şartların ağır olması gerekiyor...

Herkez faliyet belgesi satın alabiliyor.

Örneğin aylık uptime süresi %95'in altına düşen firmaların belgeleri iptal edilecek...

Aktif site mühürü uygulanacak, şöyleki; TİB tarafından yetki verilmiştir diye mühür olacak tıkladığınızda TİB'in sayfası açılacak onaylı olduğu kanıtlanacak.

Kontroller sıkılaşacak, ancak bu şekilde piyasa birazdaha toparlanabilir...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5