İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

str_replace function (usta phpciler acil yardım)

C

chemeng

Misafir
a.r.k.a.d.a.ş.l.a.r;

eklediğim içeriğin adı örneğin fıkra. bunu sayfada fıkra olarak gösteriyor. fakat tıklatığımda www.site.com/fıkra olarak çağırıyor browserda. haliyle tr karakter içerdiği için açılmıyor. benim istediğim bunun sayfada fıkra olarak görünmesi ama tıklayınca www.site.com/fikra olarak çağırması.

bunu str_replace fonksiyonu ile yapıyoruz ama tam olarak yapamadım.

Kod:
$title = str_replace("i","ı",$title);
olarak yaptım olmadı. ı 'yı ascii kodda yazdım bu sefer de y ye benzer şu garip karakter çıkıyor.

Kod:
$title = str_replace("i","ý",$title);
ascii kodlar: http://www.netopsiyon.com/ders-31.html

sizce neden olmuyor? yada htaccess de bişey yapmak gerek mi? bir de asp de

Kod:
<%@ LANGUAGE=VBScript CODEPAGE=1254%>
ekliyoruz ya php de böyle birşeye ihtiyacı olabilir mi?

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kod:
$title = str_replace("ı","i",$title);

bu sekilde yapman gerekiyor, yanliz kullandigin scriptin fonksiyonlarina gore degisir. cunku mod rewrite yapabilmen icin sadece ı,i yapman yeterli olmayabilir.

C

chemeng

Misafir
Can' Alıntı:
bu sekilde yapman gerekiyor, yanliz kullandigin scriptin fonksiyonlarina gore degisir. cunku mod rewrite yapabilmen icin sadece ı,i yapman yeterli olmayabilir.

o şekilde de denedim yine olmadı. sanırım başka bir sorun var. bu fonksiyonda önce ı 'yı mı i 'mi yazmak gerekiyor tam çözemedim.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
PHP:
<?
$title    = "ışğçüöİÖŞÜÇĞ";
$aranan   = array ('ç', 'ğ', 'ı', 'ö', 'ş', 'ü', 'Ç', 'Ğ', 'İ', 'Ö', 'Ş', 'Ü'); 
$degisen  = array ('c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u', 'c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u');   
$title    = str_replace($aranan, $degisen, $title); 
?>

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
once turkce karakteri, sonra degismesini istedigin karakteri yazman gerekiyor.
ı,i
ü,u
ğ,g .....

ama dedigim gibi kullandigin scripte gore sadece bunlari degistirmen yeterli olmayacak, .htaccess uzerindede oynama yapman ve scriptin kendi icinde de degisiklik yapman gerekebilir.

daRksnak3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer dreamweaver kullanıyorsan kodlardaki türkçe karakterleri
çeviriyor. yani eğer kodlarda ı warsa bunu i'ye çeviriyor. (Mx 2004'de)
O kısmını notepad ile ayarlayabilirsin.

C

chemeng

Misafir
daRksnak3' Alıntı:
Eğer dreamweaver kullanıyorsan kodlardaki türkçe karakterleri
çeviriyor. yani eğer kodlarda ı warsa bunu i'ye çeviriyor. (Mx 2004'de)
O kısmını notepad ile ayarlayabilirsin.

kodlarda tr karakter yok ki adminden ben ekliyorum tr karakter ama browserda ing ye çevirmesini istiyorum.

C

chemeng

Misafir
Can' Alıntı:
once turkce karakteri, sonra degismesini istedigin karakteri yazman gerekiyor.
ı,i
ü,u
ğ,g .....

ama dedigim gibi kullandigin scripte gore sadece bunlari degistirmen yeterli olmayacak, .htaccess uzerindede oynama yapman ve scriptin kendi icinde de degisiklik yapman gerekebilir.

sanırım dediğin gibi scriptte başka oynamalar da yapmak gerek. htaccess de şöyle;

Kod:
RewriteEngine on
RewriteRule ^category/([_A-Za-z0-9-]+)/?$ index.php?action=content&title=$1

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.htaccess de bir sorun gozukmuyor chemeng.

ben mesela, sana dedigim sekilde ayni sorunu duzelttim, ancak sadece turkce karakterleri str_replace yapmanin disinda oynama yapmam gerekti bircok yerinde.

kullandigin script yaygin bi scriptse, scriptin kendi forumunda o konuyla ilgili eminimki daha once bi konu acilmistir...

C

chemeng

Misafir
dsgnr' Alıntı:
PHP:
<?
$title    = "ışğçüöİÖŞÜÇĞ";
$aranan   = array ('ç', 'ğ', 'ı', 'ö', 'ş', 'ü', 'Ç', 'Ğ', 'İ', 'Ö', 'Ş', 'Ü'); 
$degisen  = array ('c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u', 'c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u');   
?>

http://tr.php.net/manual/en/function.str-replace.php

burda da dediğine benzer örnek vardı. dediğin gibi yaptım fakat olmadı.

ya aslında boşluk yapınca yani "Abc Def" gibi bir içerik ekliyorum ve tıklıyorum "abc-def" olarak çıkıyor. bunu yapıyor ama altına aynı şekilde ı yı i ye çevir diyorum olmuyor. sanırım vazgeçeceğim bu olaydan.

C

chemeng

Misafir
Can' Alıntı:
.htaccess de bir sorun gozukmuyor chemeng.

ben mesela, sana dedigim sekilde ayni sorunu duzelttim, ancak sadece turkce karakterleri str_replace yapmanin disinda oynama yapmam gerekti bircok yerinde.

kullandigin script yaygin bi scriptse, scriptin kendi forumunda o konuyla ilgili eminimki daha once bi konu acilmistir...

evet script lisanslı ve satın aldım. forumunda da bu konuyu dile getirdim ama yapan olmadı. admine desen haftada bir ulaşabiliyorum o da çok kısıtlı bir şekilde görüşebiliyoruz.

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hmm anladim, yanı yardımcı olmak ısterdım ama burdan pek gormeden de dırek mudahale etmek cok zor oluyor. ınsallah yapabılırsın bı sekılde...

C

chemeng

Misafir
Can' Alıntı:
hmm anladim, yanı yardımcı olmak ısterdım ama burdan pek gormeden de dırek mudahale etmek cok zor oluyor. ınsallah yapabılırsın bı sekılde...

msn adresim profilimde var. online olabilirsen görüşmek isterim.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
PHP:
<? 
$title    = ""; // Buradaki title senin verin 
$aranan   = array (' ', 'ç', 'ğ', 'ı', 'ö', 'ş', 'ü', 'Ç', 'Ğ', 'İ', 'Ö', 'Ş', 'Ü');  
$degisen  = array ('-', 'c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u', 'c', 'g', 'i', 'o', 's', 'u');    
?>

Bunu doğru yerleştirdiğin taktirde sorun kalmaz.

metadige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Arkadaşım normalde str_replace ile rahatlıkla olması lazım, sayfanın dil kodlaması türkçe değilse ondan olabilir ?

Eğer halledemediysen msn ye gelirsen yardımcı olmaya çalışıyım.

C

chemeng

Misafir
metadige' Alıntı:
normalde str_replace ile rahatlıkla olması lazım, sayfanın dil kodlaması türkçe değilse ondan olabilir ?

Eğer halledemediysen msn ye gelirsen yardımcı olmaya çalışıyım.

evet bence de arkadaşların yazdığı ile olması lazım zaten script boşluk karakterini - ye, ' (üst tırnak) karakterini de _ ye çeviriyor. ama türkçe karakterlerde böyle bir sorun oldu.

msn'e ekledim seni müsait olduğunda görüşelim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi