İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

subdomain mi alt klasor mu

subdomain mi alt klasor mu daha avantajli

• subdomain ahmet.google.com

Kullanılan: 8 40.0%
  • alt klasor [url]www.google.com/ahmet[/url]

Kullanılan: 12 60.0%

• Kullanılan toplam oy
    20

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ahmet.google.com seklinde bir subdomain mi
www.google.com/ahmet seklinde alt klasor mu daha avantajli sizce.

bildigim kadariyla PR icin alt klasor daha avantajli
ama arama motorlari icin subdomain daha avantajli

siz ne dusunuyorsunuz..

Y

Yns

Misafir
Alt klasör olarak oy verdim.Çünkü kodlama yaparken karşı tarafa "cookie" atılacaksa subdomainlerde sorun çıkıyor.

D

doLob

Misafir
google acisindan subdomainin daha etkili oldugunu dusunuyorum. cunku google klarsor acmanin kolay ama bir icerik icin tek tek subdomain acmanin zor olacagini dusunecektir ve bu sayede acilan subdomainlere gerekli onemi verecektir.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
alt klasör e oy verdim cümki subdomain ile sitenin bir bölümüne resmi olarak ayırıyoruz..

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google yanlış hatırlamıyorsam subdomaini yeni site gibi görüp tek tek indexliyordu. Bu yüzden subdomain olabilir..

F

fenerli

Misafir
subdomain açtığınızda artık siteismi.com ve alt.siteismi.com diye 2 ayrı siteniz olmuş oluyor dolayısı ile her ikisinin ayrı ayrı PR değerleri oluyor, bu sebeptendir ki siteismi.com ve www.siteismi.com arasında bile PR değerlerinde farklılıklar oluyor.

K

KingTR

Misafir
alt klasör diye oy verdim çünki böyle daha şık duruyor. Ayrıca subdomain olayını sevmiyorum..

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ornegin ana sitenin PR 6 ise , alt klasor direkt olarak 5 ten basliyor diye biliyorum, subdomain ise PR 0 degerinden basliyor.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet in spam yaptığı dönemi hatırlarsanız, subdomain kullanmıştı. "bedava.mp3.iyi.net" gibi. Ve istediğine ulaşmıştı. Öte yandan Google her subdomain i yeni bir site olarak görür. "www." de bir subdomain dir. Ama üst sıralarda çıkmayı kastediyorsanız bu pagerank ınıza göre değişebilir. Gelecek PageRank olayı var gerçekten ve sürekli değişiyor. Link verdiğiniz adrese göre bunun avantajı (verimi) değişebilir.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
draligus' Alıntı:
ornegin ana sitenin PR 6 ise , alt klasor direkt olarak 5 ten basliyor diye biliyorum, subdomain ise PR 0 degerinden basliyor.
Bu söylediğinde backlinkle alakalı yine. Yine ayrı bir url ye PR6 dan backlink veriyorsun ve doğal olarak 5 oluyor. Ama Outbound link sayın artarsa, Backlink verme gücün düşebilir ve bu sefer 5 yerine 1 bile zor bulabilirsin. Aslında özetlemek gerekirse kendi zevkine kalmış alt klasör mü yoksa subdomain mi.

Blog sistemlerine bakarsan hepsi altklasördür. İyinet örneğine bakarsanda subdomain kullanmıştır. Ben altklasör (altsayfa) taraftarıyım. Göze daha hoş geliyor bence..

K

Kustah

Misafir
trextra' Alıntı:
Öte yandan Google her subdomain i yeni bir site olarak görür.
merhaba
mesela google'dan banlı bir domain : xx.com
subdomain açsak kustah.xx.com
buraya site yapsak
bu subdomaini indexler mi o zaman ?

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
domain banlaninca tum alt klasorler ve subdomainler de banlaniyor diye biliyorum.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Banlamak demek sadece PageRank ı 0 lamak değil. O domain e ilişkin tüm içeriği (indexi) siler ve ne kadar süre banlanmışsa indexlemez. "Yeni site olarak görür" den kastım daha çok Yeni PageRank değeri atar idi.

D

dnturkey

Misafir
draligus' Alıntı:

hayır hepsi 0 dan başlar. yeni yapılan bütün sayfalar sıfırdır. klasör veya sub olması farketmez

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dnturkey' Alıntı:
hayır hepsi 0 dan başlar. yeni yapılan bütün sayfalar sıfırdır. klasör veya sub olması farketmez

o halde subdomain daha avantajli. cunku arama motorlari icin daha iyi.

D

dnturkey

Misafir
draligus' Alıntı:
o halde subdomain daha avantajli. cunku arama motorlari icin daha iyi.

evet daha avantajlı. zaten bunu sende deneyerek bulabilirsin.

xxx.com/aaa/
aaa.xxx.com

yap ikisini de aynı koşullarda indexlet. bak bakalım hangisi daha önde çıkıyor arama sonucunda.

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
onu ilk mesajimda da soylemistim ben. heriki alternatifin kendine gore avantaji var demistim. ancak PR konusunda alt klasor avantajli degil denince artik sorumun da pek anlami kalmadi. cunku alt klasorun bir avantaji kalmadi diye dusunuyorum.

HONEYMONEY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben bu işten pek anlamam ama aynı dosyayı hem subdomain hemde ek klasor olarak uygulasak nasıl olur ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Ne yapmak istedigine bagli.
Yukarida konu daha cok google ve PR bazinda incelenmis.
Yazilim ve domain yonetimi acisindan her ikisininde avantajlari ve dejavantajlari olabilir.
Subdomaini cok kolay bir sekilde baska bir ip adresine baglayabilirsin, baska bir makinada host edebilirsin.
Bazi ayarlari yapmadikca subdomainler arasi cross-scripting yapamayabilirsin. PHP Sessionlarini aktaramayabilirsin.
Alt dizin oldugunda bu sorunlar olmaz.
Secim tamamen ne yapmak istemen ile ilgili.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5