İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

subdomainlere nameserver atamak. Uzun süredir çözüm arıyorum

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Değerli arkadaşlar,

2 karakter kısa isimli bir alan adım var. Bununla subdomain e nameserver atanarak, subdomain i istenilen hostta kullanılabilir bir domain hizmeti vermek amacıyla sistem kurmaya çalışıyorum.

directadmin panelli Linux Dedicated server üzerinde whois server kurdum site tarafında ise awbs ile bunu entegre ederek tıpkı normal domain gibi isim sorgulama, kayıt vs herşeyi tamamladım bu noktaya kadar hazır.

Ancak tahmin edersiniz ki normalde bilinen kolay bulunur bir çözüm olmadığı için subdomain e normal domain gibi nameserver atayarak kullanımı başaramadım. Bind üzerinde 1 ay boyunca yaptığım araştırma denemeler sonucunda tek bulduğum çözüm alt alan adını named dosyasında "subdomain.domain.com. A IP" şeklinde tanım ekleyerek başka hostlarda kullanılabilir yapabilmek.

Ancak tahminime göre en güzel çözüm server tarafında bind proxy gibi bir hizmet kurmak fakat böyle bir çözüm de aramalarıma rağmen bulamadım.

Mesela:

sub: subdomain.domain.com
main: domain.com
sub a ait ns, subns: ns1.nameserver.com

olarak varsayarsak:

Normalde, tarayıcıdan sub a girildiğinde tarayıcı, sub ı main e soruyor.
named sunucusu da main den gidip sub a bakıyor ve cevabı tarayıcıya geri gönderiyor.

Yani bu durumda kurulacak olan proxy ile port 53 den main e gelen bu sorguyu sub a ait tanımlanmış olan subns den sorup çıktıyı tarayıcıya geri göndermesi gerekli ki nameserver olayı işleyebilsin.

Kısacası main e bağlı sub ın nameserver ı sorgulanıp cevap alınmalı ve tarayıcıya geri gönderilmeli.

mesela co.cc bu olayı başarmış a ns mx hepsini başarıyor.

Böyle bir proxy var mı varsa nedir sub a ait nameserver ı kullanılabilir yapıp gerçek bir domain gibi nasıl hizmet verdirebilirim bir cevap arıyorum değerli üstad arkadaşlar uzun zamandır içinden çıkamayınca durumu sizlere aktarmak istedim. Bu proje üzerinde gerçekten çok ciddiyim yılmaksızın araştırıyorum ve önereceğiniz çözümler benim için çok değerli.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..

ErdeM

0
Onaylı Üye
Reaction score
32
whm den subdomain'e dns zone edit den ns oluşturuluyor

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
main.com uzerinde ->
sub.main.com IN NS ns1.baska_bir_yer.com

baska_bir_yer.com da BIND kurulu ->
sub.main.com IN A 70.2.2.2
sub.main.com MX .......
....

Bütün bunlara gerek olmadan main.com üzerinde her türlü kaydını tutabilirsin subdomainin. Bir tür haberleşme tipi kurmalısın BIND ile çalışacak. Directadmin API'su bu işi yapıyor mu bilmem.

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
whm den subdomain'e dns zone edit den ns oluşturuluyor

bende awbs aldım ve keşke awbs nin de böyle bir desteği olsaydı.Bilseydim whmcs alırdım. Mecburen farklı bir çözüm bulmak zorundayım ve sanırım server taraflı olmak zorunda ama whmcs si olanlara bu bilgi değerli sağolun

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
whm ya da başka panellerde subdomaine ns atayabiliyosun diye biliyorum. tabi bahsettiğin sisteme göre bunu elle değil otomatik yaomak istiyorsun, yani kullanıcı senden subdomaini domain kaydeder gibi kaydedicek ve ns atıcak ona göre. bunu da kullanıcının yazdığı ns bilgilerini bot/api ile kontrol paneline(whm, directadmin vs.) girerek yapabilirsin.

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
main.com uzerinde ->

sub.main.com MX .......
....

Bütün bunlara gerek olmadan main.com üzerinde her türlü kaydını tutabilirsin subdomainin. Bir tür haberleşme tipi kurmalısın BIND ile çalışacak. Directadmin API'su bu işi yapıyor mu bilmem.

Bu noktada denemeler yaptım ama sizin anlattığınız şekilsanki bir ışık yakar gibi oldu bana.

Direct admin in apisi olmasa da olur o sorun değil o konuda shell execute yoluyla sudo ile host üzerinden named dosyasına tanımı yazıp yine sudo ile named servisini de restart ettirince subdomain named tanımı direkt aktif oluyor o kolay.

Benim denediğim ve aldığım sonuç ta şöyle:
sizin önerinizden farklı olarak subdomain in named dosyasına
"sub.main.com IN NS ns1.baska_bir_yer.com" tanımı ile denedim ama subdomain için işe yaramadı tabi.

ama sizin dediğiniz gibi main.com un named dosyasına sub için bu NS tanımını yapıp deneyim şimdi hemen. Ama zamanla binlerce sub olacak bu named dosyası şiştikçe sorun olurmu o düşündürüyor bu durumda. Neyse hele bir bu şekilde deneyim şimdi bakalım ne yapacak çok sağolun..

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
whm ya da başka panellerde subdomaine ns atayabiliyosun diye biliyorum. tabi bahsettiğin sisteme göre bunu elle değil otomatik yaomak istiyorsun, yani kullanıcı senden subdomaini domain kaydeder gibi kaydedicek ve ns atıcak ona göre. bunu da kullanıcının yazdığı ns bilgilerini bot/api ile kontrol paneline(whm, directadmin vs.) girerek yapabilirsin.

evet whm ile atılıyormuş ama awbs ile subdomain e ns atılamıyor malesef. eğer benim uğraşılarım sonucu çözemediğim bir yolu yoksa.

Subdomain i domain gibi kaydedebiliyor kullanıcı ve domain gibi kullanıcı yönetimine giriyor subdomain oraya kadar hazır ve stabil çalışıyor ama subdomain e ns kabul ettiremediğim için o noktada takıldım. Şimdi önceki mesajdaki arkadaşın önerisini deneyip sonucu yazacağım bakalım ne olacak merak ediyorum

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
main.com uzerinde ->

sub.main.com MX .......
....

değerli angelo "main.com uzerinde ->
sub.main.com IN NS ns1.baska_bir_yer.com" oldu hem de mükemmel oldu!! gözlerime inanamıyorum :)

ama zamanla bu tanımlar main.com un named ı içinde binlerce olunca problem olur mu acaba bu konuda ne dersiniz arkadaşlar cidden mükemmel çalışıyor ama birtek bu soru var aklımda şimdi karar vermek için?

Invictus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
o zaman şöyle yaparsın, subdomainlerin ns lerini bi txt dosyasına kaydedersin (named dosyası gibi) sonra ssh da bi cron ayarlıyıp bu dosyayı sunucunun named dosyası ile değiştirirsin :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hızlı bir aramada şu tarz birşey buldum. http://www.seawood.org/msql_bind/
Bu tarz extensionlar vardır mutlaka bind için.

Ama çok şişmesi çok büyük sorun çıkarır mı dersen, hayır zannetmiyorum.

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
o zaman şöyle yaparsın, subdomainlerin ns lerini bi txt dosyasına kaydedersin (named dosyası gibi) sonra ssh da bi cron ayarlıyıp bu dosyayı sunucunun named dosyası ile değiştirirsin :)

evet invictus çok güzel fikir ya da sadece domain kaydedildiğinde yeni domain ns tanımını ve diğer tanımları içeren named dosyasını hostta hazırlayıp sudo ile sunucudaki named dosyası ile değiştirilebilir ama senin çözümün çok daha pratik :)

Şimdi bir hesap yaptımda bir subdomain başına 2 ns kaydı olarak farzetsek her ns kaydı ortalama 50 byte olsa 1 domain için ns kaydı 100 byte ve atıyorum 10.000 domain için named dosyasının boyutu ortalama 1 mb oldu diyelim. Her adres sorgusu isteğinde bu dosyayı okuyacak server ı şişirirmi acaba bu?

bvn710

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hızlı bir aramada şu tarz birşey buldum. http://www.seawood.org/msql_bind/
Bu tarz extensionlar vardır mutlaka bind için.

Ama çok şişmesi çok büyük sorun çıkarır mı dersen, hayır zannetmiyorum.

angelo sağolasın adrestekini şimdi incelemeye başlıyorum ayrıca önerinle yolunu bulduk ya artık hedef tam netleşti evet dediğin gibi şimdi bu konuda extension arayım directadmin için hatta olmasa da sorun değil aslında önerinle yolunu bulduk extension bu noktadan sonra işi kolaylaştırır tabi daha süper olur bulursam yoksa da sorun değil değerli invictus un dediği gibi atarım tanımları tekrar çokk sağol değerli arkadaşım :)

zamaneDelisi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar Hocam

Mesjaında whoisserver sorununu çözdüğünü belirtmişsin.

Bende açtığım subdomainlere whois sorgusu çekmek istiyorum. Fakat bir çözüm bulamadım..

Planım şu: Subdomaini manual olarak ben açacağım. DNS adreslerini gireceğim (WHM ile) fakat dubdomain alınmış mı alınmamış mı bunu whois server ile sorgulatmak istiyorum.

Kullandığın whoisserver programını belirtirsen sevinirim.

diğer arkadaşlarda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.... cevaplarınızı bekliyor olacağım :)

İyi Çalışmalar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5