İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sunucu için Linux tavsiyesi

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yeni bir sunucuya (xeon 3.2, 4GB Ram, 70x3 Sıkazi HDD) mümkün olduğunca az sorunla ve güvenli bir şekilde çalışacak bir linux kuracağız. Makinedeki çalışacak siteler ağırlıklı olarak php&mysql kullanacak ve oldukça yoğun çalışacak. Günlük olarak yaklaşık 300-500 bin sayfa gösterimi yapacak siteler. Muhtemelen bu sunucuda mail sunucusu kurmayacağız, sistemi de mümkün olduğunca az ve öz modüllerle ve araçlarla çalıştırmaya çalışacağız.

Siz hangi Linux sürümünü tavsiye edersiniz? Niçin?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
kisisel tercihim fedora core, nedeni ise surekli guncellemeleri bulunmasi, gelistirilmeye devam ediliyor olmasi, redhat uygulamalarinida ayni OS'da sorunsuz kullanilabilmesi.

F

fenerli

Misafir
FreeBsd veya Fedore Core 3, CentOS tavsiye eden var mı bilmiyorum ama bence CentOS kullanma.

www.osdir.com bu siteyide gözden geçirmeni tavsiye ederim.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Tavsiyem Redhat Enterprise Linux ES (2 CPU icin ideal) kullanmandir.
Fedora gibi zirtpirt guncellenmez. Fedora, Redhat in Enterprise versiyonlari icin deneme tahtasidir.
Ancak Redhat Enterprise Linux, Fedora gibi ucretsiz degil. Paran varsa en iyi Linux paketidir Redhat Enterprise .

L

LabinaHosting

Misafir
Merhaba,

xeon 3.2, 4GB Ram, 70x3 Sıkazi HDD donanımı için güncel bir linux sürümü kullanmanızı tavsiye ederim. Minumum Redhat Enterprise Linux ES veya Cent OS 4.2

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
niye redhat es e lisans parası verme meraknıı var onu anlamıyorum redhat es in birebir karşılığı centos tur redhat 4 es centos 4.x redhat 3.es 2.4 kerneli ile centos 3.x eğer sunucu için kullanıcaksan centos 3.6 ile gitmeni tavsiye ederim gayet stabil çalışmaktadır fedorayı tavsiye etmiyorum blleding edge olarak geçer ne kadar beta yazılım varsa sistemindedir haliyle stabiliteden söz edilemez ayrıca fedora 2 yi kuran bir çok datacenter var bunların repo larıdnaki kerneller buggy ve vulnerable dır illa fedora kuucam diyorsan 4 kur bunların dışında benim ilk tercihim freebsd yada openbsd olur çoğu güvenlik önmeli buradan linux a backport edilmiştir örnek grsecurity gibi

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Linux olarak topic acmis olmana ragmen, FreeBSD tek yonlenecegin nokta olmali. Birseyin cok guncellemesinin cikmasi zaten deneysel bir sistem oldugunu gosterir, yabancinin dedigi gibi "rock solid" bir sistem icin, hem guvenlik hem performans. FreeBSD.

kosasnet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
(xeon 3.2, 4GB Ram, 70x3 Sıkazi HDD)

bu donanım'ın hakkını ancak Unix türevi bi OS verebilir :=)

ayrıca en iyi OS en iyi yönetebildiğin , kullanabildiğindir bence...

nebula

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tabiki debian

Güncellemeleri takip etmek çok kolay, sisteme isteğiniz dışında hic bir şey kurulmuyor. Fedora ve redhat gibi kafasına göre heryere birşeyler serpiştirmiyor.

Redhat E.S, Redhat A.S, Fedora, FreeBSD kullandım.

Benim Tecrubelerim Debian der...

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben amd3000+ 64bit , 2gb ram için centos 4.2 kullanıyorum gayet memnunum .. önerebilirim

D

deja-vu

Misafir
merhaba,

evimde üç bilgisayar var ben deneme ve öğrenme amaşlı kendi evimde bir server makina kuracağım. linux server kurmak istiyorum. linux kullanmımını anlatan e-book'lar var mı acaba?

K

kahvenet

Misafir
İlla linux olsun parada vermem os'a diyorsan centos derim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi