İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

sunucuda nameserver tanımlama?

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
linux sunucuda ssh erisimim var ve whm olarak giriyorum sunucu ayarlarına. nameserver nasıl oluşturabilirim aceba? biraz anlatsanız negüzel olur :p

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar. Öncelikle ekleyeceğiniz ns lerin kaydını yapmış olmanız gerekmekte.
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra WHM giriş yapın.
"Server Configuration" altında "Basic cPanel/WHM Setup" gelip "Primary Nameserver" ve "Secondary Nameserver" ayarlarınızı yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
WoLeRiNe dedigin yerde suan kullandıgım nameserver yazıyor.

Tertiary Nameserver
Secondary Nameserver
Primary Nameserver
Tertiary Nameserver
Fourth Nameserver

buralar var ns ekleyebilecegim. ben 2. bir domain icin ns olusturmak istiyorum :S

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sadece NS kaydını yapıp kullanabilirsiniz de. Cpanel için hiçbir sorun teşkil etmez.
Kolay gelsin.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama yine de dns kayıtlarından nameserverlar için A kaydı eklemekte fayda var.

Önce domain kayıt firmanızdan sunucunuzda bulunan 2 ip için 2 nameserver kaydedin.Daha sonra WHM'ye root olarak giriş yapın.Sol menünün en üstünde "Basic cPanel/WHM Setup" var.Oraya girin.

Orada bulunan "Primary Nameserver" karşısına birinci nameserver adresini (ns1.domain.com gibi) "Secondary Nameserver" karşısına da ikinci nameserver adresini yazıp en alttaki save tuşuna basın.

Daha sonra yine aynı sayfadan her iki nameserver adresinin yanında bulunan "Add an A entry for this nameserver" butonuna tıklayıp yönergeleri takip ederek ikisi için de A kaydı ekleyin.

İki nameserverın da sorunsuzca çalışması lazım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5