İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sunucuya yeni hdd?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Başlığı nasıl yazarım bilemedim. Hatta soruyu bile soramayacağım sanırım :p

Windows sunucu kullanıyorum. Ek hdd takınca doğal olarak bunu ikincil görüyor. Yani halk adıyla D oluyor :). Ancak ek hdd takmaktaki asıl amacım publish klasörünü genişletmekti. Peki bunu nasıl yapacağım?

Sunucu hosting amaçlı değil ve bir dc de barınmıyor firma içinde sabah akşam açık halde. Üzerinde dosya transferinin yoğun olarak yapıldığı bir domain barındırıyor. Domaine ait olan bu klasörü yeni hdd ye bağlama, tanıtma merge etme artık her ne haltsa yapma şansım var mı? Yoksa geniş tek modül bir hdd alıp yepyeni bir kurulummu yapmam lazım? Yani illaki tek hdd mi görüyor bu windows publish klasörü?

Umarım kolay sorudur :)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Publish klasörü dediğin domain'in host edildiği yer sanırım ? Yani ana dizin değil mi ?
Apache mi kurulu sunucuda ?
Yeni disk takıldıktan sonra config dosyasından dizini yeni diske tanımlarsınız,dosyaları da siz manuel transfer edersiniz.
Bitti bu kadar.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Cevap için teşekkürler CaLVİN ama windows maalesef :(

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
IISde de bir konfigurasyon ara yüzü olmalı, public dizinini gösterdiğiniz. Uzun zaman oldu windows sunucuda bişeyler yapmayalı.

Yukarıda belirtildiği gibi, public klasorunu yeni diske kopyalayıp, IIS konfigurasyonundan dizini değiştirebilmeniz gerekiyor.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Belkide soruyu tam soramadım kusura bakmayın :(
Ben her alanıda kullanmaktan bahsediyorum. Yani şöyle;
Şu an için 500gb bir hdd var sunucuda ancak yüklü dosyalar olduğu için bu alan yetersiz gelmeye başladı. Ek olarak aldığım 1tb hdd ide bunun üzerine eklemek ve toplamda 1.5tb olarak kullanmak istiyorum.
Aslında yeni bir ftp hesabı açıp bunuda sadece yeni takacağım hdd e yönlendiririm problem değil ama her ikisini kullanabilmek asıl amacım. Olmuyorsa da sıkıntı değil zaten sizin önerdiğiniz şekilde de oluyor.
Teşekkürler cevaplar için.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Her ikisini de aynı domain için kullanamazsın.
Raid falan yapsan alan artar ama diskler farklı.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Tahmin etmiştim başıma geleceğide yinede araştırıyım istedim.
Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5