İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Susuzluğa karşı deniz suyu önerisi

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Savaş Ayberk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, susuzluğun önlenebilmesi için teknolojik yatırımların yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Ayberk, susuzluğa karşı deniz suyunu arıtma projelerine bir an önce başlanması gerektiğini belirterek, "Bu işin yapılma imkanı bulunuyor. Çok pahalı olacağı söylense de mutlaka deniz suyunu dönüştürmeyi öğrenmeliyiz" dedi.

"Küresel ısınmayla dünyanın suyu bitmez" diyen Ayberk, su havzalarındaki suyun tutulması için bitki örtüsünün mutlaka korunması gerektiğini kaydetti.

Ankara'nın su sorunun da Kızılırmak ile ancak kısa vadede çözülebileceğini, Melen projesinin ise ancak 10 yıl dayanabileceğini öne süren Ayberk, şöyle devam etti:

"Zamanında Istranca dağları çözüm olmuştu ama oralar da kurudu. Bu çözümler hepsi kısa vadelidir. Bundan sonra yapılacak şey teknolojiyi kullanarak uzun vadeli çözümler üretilmektir. Türkiye'nin geleceği bu anlamda karanlık görünüyor. Bunun yanı sıra var olan sular da hızla kirleniyor. Bu sorun da gözden kaçırılmamalı, projelerde bu da dikkate alınmalıdır."

Kaynak:Haber3

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Şimdi Noolcak bu ankara sulu yerlere mi göçecek ?? İstanbula göç artacak zaten adım atamıyoruz hepten kilitleneceğiz..

Ankara bu zamana kadar yeşile yeşilliğe yatırım yapma şimdi de ... hay allahım ya ... Geçen sene mi bi yerde okumuştum Ankara daki ağaçları söktürüp yerine otoban yapılmıştı ankara da gerekçe de Bir devlet büyüğünün geçemiyormuş onun için miş .. Garip insanlık ya valla garip

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
ankaradan sonra sıra ıstanbulada geldi en son 90 gunluk suyu kaldıydı istanbulun bursada henuz tehlike çanları çalmaya başlamadı bir an once onlem alınmassa su yuzunden millet birbirine saldırmaya başlar suda kara borsa olur

Dostsever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Strateji Uzmanları,gelecek yüzyılda en önemli ihtiyacın su olacağını söylüyorlardı.Ama kimse inanmıyordu.Hatta petrolden bile değerli hale gelecek deniyordu.Sanırım o noktaya doğru gidiyoruz.Allahtan ümid kesilmez ama.Önlemlere ve çarelerede başvurmak gerekli...

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yanlış bilmiyorsam Sıcaklığın en yüksek olduğu Antalya su tehlikesinde son sıradaki şehirmiş.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Strateji Uzmanları,gelecek yüzyılda en önemli ihtiyacın su olacağını söylüyorlardı.Ama kimse inanmıyordu.Hatta petrolden bile değerli hale gelecek deniyordu.Sanırım o noktaya doğru gidiyoruz.Allahtan ümid kesilmez ama.Önlemlere ve çarelerede başvurmak gerekli...
O halde acilen su depolamaliyiz :)

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ankarada susuzluk böyle devam ederse herşeyi toplayıp memlektime dönecem valla

su bol orman yeşillik internette var

gel keyfim gel

zaten adsenseden geçiniyorum

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Yanlış bilmiyorsam Sıcaklığın en yüksek olduğu Antalya su tehlikesinde son sıradaki şehirmiş.

Sanki Torosların büyük rolu var bu olayda Zanza kardeşim ?

[KonuDışı] * Toplanalım bi ara yahu :D Özlettiniz Tatiler bitsin de yapalım birşeyler [/KonuDışı]

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hem torosların etkisi hem de kışın şehir boşaldığı için su tüketimi de çok azalıyor demekki. Denizden su arıtma olayı gerçekten masraflı bir olay. Hem Türkiye'nin buna ihtiyacı yok. Nehirlerimizden akan suları verimli bir şekilde kullanamadığımızı duymuştum. Boşa denizlere boşalan suları değerlendirebilsek büyük ölçüde su sorununu ortadan kaldıracaz.
Ayrıca gerek tv. gerek dergi gazetelerde çıkan haberler ile birlikte çok büyük miktarlarda su tasarrufu yapmışız buda gerçekten güzel bir gelişme demekki Türk halkı sanıldığı kadar duyarsız değilmiş. Umarım kalıcı bir etkidir.

@visitistanbul
eet tatil bitince yine bir organizasyon yapalım ama bu sefer bursadan kimseyi almayalım sandbox laneti falan bulaştırırlar bellimi olur :)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Ama Allahımıza bin şükür Türkiyemiz Coğrafya açısından dünya ülkeleri arasında bence ilk 3 te toroslarımız yeter ya halen erimemiş karlar vardır toroslarda eminim inşallah bunu da aşacağız inşallah musriflikten insanlar biraz daha kendilerini geri çekerler...

@Zanza
Bursalı mı dedin aman aman abicim hele sandbox laneti tuz biber oldu bursa dan uzak duralım :D

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Ama Allahımıza bin şükür Türkiyemiz Coğrafya açısından dünya ülkeleri arasında bence ilk 3 te toroslarımız yeter ya halen erimemiş karlar vardır toroslarda eminim inşallah bunu da aşacağız inşallah musriflikten insanlar biraz daha kendilerini geri çekerler...

@Zanza
Bursalı mı dedin aman aman abicim hele sandbox laneti tuz biber oldu bursa dan uzak duralım :D

//konudışı// vizit cok gürültü cıkartıyon baba ya zaden gelemem para yok iflas ettim vizitistanbulun gozu kalmış benim paralarda nazar değdirdi :D :mad: //konudışı//

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
benim fikrim bu durumun küresel ısınmayla alakası olmadıgıdır. Kuraklık var evet ama bu ayrı bir konu. Burada asıl sorun suyun tutulmasındaki bilgisizlik. Barajların yetersiz olması hükümetin buna önlem alıp baraj yapmamasının arkasına böyle sığınılıyor. 15 yıl öncede istanbul su sorunu yaşıyordu ben suyun 1 hafta hiç akmadıgını biliyorum. O zamandamı küresel ısınma vardı ? Tabiki hayır yetersiz olan barajlara ek yaptılar bir kaç ufak su tutma projesi geliştirildi sorun ortadan kalktı. Ancak o yıllarda istanbul 8-9 milyondu. Şimdi bunun 2 katı nüfus var ama 10 yıldır yeni yapılan hiç bir su havzası yok! Bu demek oluyorki su havzaları ve istanbuldaki nufüs yoğunluğu bundan 15 yıl öncesiyle oranlanırsa geçmişi tekrar yaşadığımız çıkıyor ortaya. Kimseyi kandırmasınlar.
Ayrıca,
eğer küresel ısınma probleminide bu kadar büyütüyorlar ve ormanların yakılmasını istemiyorlar mevcur bitki örtüsünü korumayı amaçlıyorlarsa neden yakılan ormanların imara açılmasını engellemiyorlar? Bir çoğunuz bilirki depremde yıkılan veya ağır hasar görüp 5 yıl içinde yıktırılan tüm binaların arsası ilgili belediye ikametine geçirildi. Buralara yeni bina yapımı yasaklandı. Otopark veya çocuk parkı olarak yararlanıldı. Peki aynı uygulama neden yanan ormanlar için yapılmıyor ? Neden büyük bölümü imara açılıyor ? Neden askeriyeye ait olan ve halkın serbest dolaşmasına açık olan ormanlık alanlarda sigara izmariti veya mangal kömüründen dolayı hiç yangın çıkmıyor?
Yapılacak 2 şey var...biri geniş su havzaları diğeride yanan ormanların imara açılmaması...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
şüphesiz bu günün sebebi anlattığın durum.

İsrail örneği karşımızda var, deniz suyunu arıtıp içme suyu haline getiriyorlar, ayrılan tuzu da deniz akvaryumları için satıyorlar.
Bunun dışında birçok Avrupa ülkesinde tüm atık sular yeniden şebeke suyu haline getirilmektedir. Kağıt örneğindeki gibi kullanılanı tekrar kullandırtıyorlar.
Önümüzdeki yıllar suyun petrolden daha değerli hale geleceği biliniyor. Deniz ülkesinde yaşıyorsak deniz suyunu arıtmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunu yapmak gerçekten pahalı değil. İsrail bunu 6 milyar dolara yapmış. Taksim'den Yenikapı'ya giden metro hattı - 5.2 kilometre uzunluğunda - tahmini maliyeti ise 450 milyon dolar!!
Bizim sayın yöneticilerimiz "ağustos böcekliğine" devam ettiği sürece su sıkıntısının felakete döneceği kesin.

Yatırım maliyetlerin projesine, bölgesine, kapasitesine, suyun özelliğine göre değişiyor. Yaklaşık 50 bin Euro’dan başlayan arıtma sistemi maliyeti 4.5-5 milyon YTL’ye kadar çıkabiliyor. 5 milyon YTL’lik maliyetler şehir suyu arıtma sistemleri kadar büyük projelere uygun. ( http://www.ito.org.tr/ITOPortal/frm...d=1&DOC=03agustos_susorunu_denizsuyu.doc.html ).

riseofthemachines

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Popüler olmak için verilmiş bir demeç...

Birleşik arap emirliklerinde deniz suyundan içme suyu üretiliyor ama bu inanılmaz pahalı bir teknoloji ...

Türkiye için bir çözüm değil ..Biz de çalışıyoruz düşünüyoruz sorumlu bilim adamlarıyız demek için yapılan söylemlere sinir oluyorum ...

Çözüme yardımı olmayan hayali fikirlerin haber olmasına da ...

Şey de diyebilirlerdi gerçi:Küresel ısınma ,çevre kirliliği vs gibi sebeplerle içme suyu kaynakları hızla tükeniyor.Acil olarak su bulunan yeni gezegenler keşfetmemiz gerekiyor..

Yani çözüme katkısı olmayan zırvalamalara katlanamıyorum ..

Altyapı sorunları nedeniyle mevcut su kaynakları ziyan oluyor..Basit sorunlar basit çözümler .... Olmaz o zaman gazetelerde çıkamaz ...

Neyse ...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
bu bütün dünyada uygulanan bir teknoloji. zaten çözüm bu. yeni birşey söylenmemiş. yeni gezegenlere gerek yok herkes köyüne dönsün. aynı Melih Gökçek gibi düşünmüşsün. :)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Daha öncedende tartışıldı, ama bu iş gerçekten pahalı bir iş ha yeni bir teknik geliştirdim deniliyorsa bilemem, yada o yönde çalışma yapalım deniyorsa bu tür çalışmalarda ufak tefek paralarla başlanır hep bir ilerleme kaydedilirse gerek okul gerek başka çevreler zaten yardım eder, saçma sapan icadlara para ayıran tubitak bu tür çalışmalar içinde elbette ayırır ama bir projen varsa elinde.
Yönetimini bilmiyorum ama sanırım ters ozmoz denilen yöntemle evlere bile uygulanabilir atık su temizlemede yararlanılan aletler yerleştirilebiliyor, günümüzde otellerde falan çok sık kullanılıyor yani kanalizasyon suyunu bahçe sulama, havuz, duş gibi giderlere kullanıyorlar...
Hatta bunları pazarlayan firmanın teki ile görüştüğümde adam iddialıydı kanalizasyon suyunu arıtıp bir kola firmasının suyu ile birlikte araştırmaya göndereceğim ve benim suyum daha sağlıklı çıkacak diyordu, elindede raporları vardı ama dediğim gibi bu iş çok masraflı...
Ki arıtılması en zor suyunda deniz suyu olduğunu söylüyorlardı kanalizasyondan çıkan sular bile kolay arıtılıyormuş... Bunları söyleyende arıtma sistemlerini satan firmalar hepsi bir ağızdanda ürün satmak için bunu söylediklerini sanmıyorum ben.

Ama birşeyler yapmalıyız mesela doğan her çocuk için 5 ağaç dikmek mecburi olacak yada devlet bunu vergi olarak alacak ve kendisi diktirecek çıkan her yangında kaybedilen ağaç miktarının 10 katı ağaçlandırma çalışması yapılacak, heryıl kesilen ağaçların 2 katı dikim yaptırılacak vs. yapılması gerekenler bunlar bence, yoksa istediğimiz kadar suyumuz olsun bu ülke çölleşmeden kurtulamaz ağaç olmadan...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
evet kanalizasyon suyunu arıtmak daha ucuz ve kolay. mesela Almanya kanalizasyon suyunu arıtıp içme suyu olarak kullanıyor. ancak bu sular tanklarda bekletiliyor ve işlemi biraz uzun.
kanalizasyon suyu değil ama göl suyunun dahi tüm içeriğini "0" layarak reverse osmos cihazıyla ben de evimde kullanıyorum. 270 dolara almıştım.

riseofthemachines

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu teknoloji yıllardır var ...Teknolojinin temelide nasa tarafından astronotlar aynı suyu tekrar tekrar kullansın diye geliştirilen teknoloji.Yani deniz suyundan içme suyu üretme süper ileri teknoloji vs değil.Sorun bunun şu an için bir çözüm olmayışı ...Pahalı olması ...Hemen yapılamayacak olması ...
Sorun ne ? Su kaynakları yetersiz mi?Hayır sorun bu değil.Sorun mevcut su kaynaklarının alt yapısal sorunlar nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi.Atık sular şehir şebekesine ,sulama kaynakarına karışıyor.Bunun da sebebi illegal yapılar (altyapısı olmayan gecekondular, fabrikalar )

Hepsinin üstüne altyapıya yatırım yapılmamış ...Olan su da ziyan oluyor..Ya bilmiyorum bana saçmasapan fikirler olarak geliyor.

Bu teknolojinin bizde geliştirilmesine(şayet yoksa) karşı değilim .Ben kitlelerin oyalanmasına karşıyım.

Kaldı ki komik ama ankarada deniz yok ..En yakın kaynak karadeniz.Karadenizde birkaç milyar dolarcık harcayıp deniz suyundan içme suyu veye şebeke suyu üretsek bile o su ankaraya ulaşana kadar yine buharlaşır.Altyapı çürük malum :)

Ama o zamanda küresel ısınma canavarı falan çıkartırlar .Türkleri sevmiyor bu canavar deriz bir de .Tamam gaza gelir halkımız .Biz üretiyoruz üretiyoruz buharlaşıyor :D

Slogan düşünüyorum (fazla geyik yaptım bugün :) )

Susuzluk öldürmez küresel ısınma öldürür...
Küresel ısınma yine can aldı ( yakında başlayacak salgın hastalıklar için bu da )

Dostsever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Belkide doğa insanoğlundan öcünü alıyor.Böyle bakabiliriz olaya.Yağmalanan ormanlar ve yeşil alanlar,düşüncesizce kirlettiğimiz hava ve denizlerimiz.Ve işte sonunda hasret kaldığımız su.Gerçi bizde Toroslara sırtımızı dayamış vaziyetteyiz.Türkiyenin en geniş rezervi şuan Adana ve çevresinde ama.Hazıra dağ dayanmıyor.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
su yok diye GAP yapıldı. insanlar suyu bol bulunca abarttılar sulamayı. fazla sulamadan toprakta çok fazla tuz birikti. şu an verim alınamıyor o topraklardan. dönüyor dolaşıyor eğitime geliyor herşey..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi