Tahsin Paşa Kimdir ?

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Haziran 2016
Mesajlar
788
Reaction score
112
Konum
Hatay
Tahsin paşa İstanbul doğumlu olup babasının adı Mesut efendidir. Padişahlarımızdan Sultan ikinci Abdulhamid Han'ın en yakın sırdaşıdır. Küçük yaşlarda Babıali kalemlerinde görev aldı ve çalıştı. Başarılı olan Tahsin paşa çalışarak kendini geliştirdi. Kendini ispatlayan Tahsin Paşa ilk olarak Mektupçu kaleminde muavin olarak görev aldı ve görevini layıkıyla yerine getirdi.

Başarılarından sonra Başmuavinlik görevine getirildi. 7 Temmuz 1888 yılında da Bahriye Nezareti Mektupçuluk vazifesine getirildi. İşini iyi yapan ve oldukça sadık özelliğiyle bilinen paşa , Abdulhamid Han'ın emriyle 1894 yılında Süreyya Paşa'nın ölümüyle boşalan Mabeyn Katipliği'ne tayin edildi. Burada kendisine vezirlik rütbesi verildi.

Tahsin Paşa, II. Meşrutiyet'in ilanına kadar görevini başarıyla devam ettirmiştir. 2. Meşrutiyetin ilanından sonra, ittihatçılar tarafından Serasker Mehmet Rıza Paşa, Zeki Paşa, Ratıp Paşa ve Reşit Paşa ile beraber Sakız Adası’na sürgüne gönderildiler. Sürgün bittikten sonra affedilse de devlet kademesinde belirli bir süre görev alamadı.

Cumhuriyet'in ilanından sonra, Tekel Tütün Deposu'nda katiplik görevini yerine getirdi.

Sultan Abdulhamid'in sırdaşı ve en yakın dostu olan Tahsin Paşa, İstanbul'da 1930 yılında vefat etmiştir. Kabrinin Eyup Sultan Mezarlığı'nda olduğu aktarılmaktadır.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst