İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

TAMAR’A AĞIT

ülker

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
k%C4%B1z_medium_thumb.jpg

Ne yakışır şu iki kelime birbirine. Ağıt yakmak… Nadir bulunur Türkçede böylesi. Birbirine karıştıkça bu iki kelime, beraber kullandıkça, ağıtın da yanmanın da ayrı derinlikleri anlamları olur sanki. Bir ağıt içini yakınca ağıt olur. Sen ağıtla yandıkça duyulur sesin. Yanacaksın ki ağıtın olsun ve ağıtınla yeniden yeniden yanacaksın.
Mum gibi…
Acıyı ağıtla yakıp, dindireceksin yana yana ateşini. Mumla beraber bitince ağıtın
dinginleşeceksin bırakacaksın ateşin küllenecek.
Küllenecek ki tutunabilesin hayata… O yüzden yanmalı. Ağıtı yakmalı. Yakabilmeli.
Bir acının ağıtı yakılamazsa, o enerji, o travma büyür de büyür içinde.
Hele bir toplum, ağıtını yakamamışsa acısının, bastırılanlar öyle büyür, öyle çığırından çıkar ki… Sonunda ne ağıtın anlamı kalır ne de yakacak insan anlar yandığını.
Benim derdim hiçbir kesimin milliyetçiliği değil.
Nasıl hani insan kaybolanına daha çok üzülür mezarı belli olan ölüsünden, benimki de öylesi işte.
Ağıtı yakılmamış kayıp acılardan bahsediyorum ben.
Van’da bir Tamar hikâyesi vardır hani, sevgilisine yol gösteren ateş sönünce, ardından yanan Tamar. Ah Tamar! Hikâyenin ardından onlarca ağıt bestelendi bu acıya.
Bir sürü “Ah Tamar!” ağıtı var. Peki, Tamar gerçek olsaydı zamanında hangi ağıtı yakardı?
Tamar’ın hikâyesi var da Tamar’ın zamanından kalan bir ağıt yok ortada.
Toplumsal travma öyle bir hale geldi ki, ağıt yakamamış olmak, evlada sevgiliye dosta yakılan ağıtları unutturdu.
Senelerdir durmadan yanıyoruz, yakılıyoruz, alevler kontrolden çıkıp başka şeyleri de yakıp yok ediyor. Eski ağıtlar gibi, hikâyeler, kültür gibi…
Toplumsal belleklerimizde bize dair ancak durmadan yanan bir ateş kalıyor.

Yazar : Jbid Erdoğan

Sıfır Hata

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5