İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

taşınabilir 2,5" hdd sorunu

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
2 ay önce aldığım microbox kasalı 160 gb 2,5" taşınabilir hdd dün işyerinden çıkıp eve gelinceye kadar bozuldu. İşyerinde çalışırken sorun yoktu ama evdeki pc ye taktığımda USB aygıt tanınamadı ve çalışmıyor diyor. Kasanın içinde WD 160 gb 1600BEVS model hdd var. wd nin sitesinden ilgili programları indirdim ama yinede hdd hala çalışmıyor.

parasında değilim ama içindeki bilgiler benim için hayati önem taşıyor. Aldığım yere götüreceğim bugün bakım için ama bana süre verecekler tamir veya değişim için. Ama içindeki bilgiler çok önemli. Forumdaki bir çok arakdaşla yaptığım işlerle ilgili bilgi ve materyaller var. Bu bilgileri kurtarmanın bir yolu varmıdır acil tarafından!!!

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Çaresini bulursanız lütfen banada yazın , benimde harici hdd mi bilgisayar görmez oldu , usb aygıtı tanınamadı diyor :(

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Hemen panik yapmayin, diskinizide guvenmediginiz kisilere teslim etmeyin. Disk kutusu ve icindeki disk birbirinden ayri iki farkli aygittir. Diskiniz degilde, bozulmus olan sadece disk kutusu ve ona bagli olan usb converter olabilir.

Kisacasi, icindeki diski once saglam baska bir disk kutusuna baglayip deneme yapin(tabi kendinize bu konularda guveniyorsaniz, tecrubeli degilseniz tecrubeli birine yaptirin).

Umarim datalariniz zarar gormemistir.
Kolay gelsin.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
benim sorunum kablodaymış :D

kabloyu değiştirdim ve hdd artık çalışıyor

hemen dvd ye yedeklarimi alıyorum

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
acaba benimkide kablodan mı ? Kablosunu kolayca temin edebiliyormuyuz herhangi bir bilgisayarcıdan ?

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben kablosunu hdd yi aldığım yerden temin ettim

benzer soketleri olan başka bir kablo denedim olmadı
belki içindeki pinler farklıydı ama soket uçları aynıydı tavsiyem aynı ürüne ait bir kablo denemenizdir

eğer sizdeki sorun bendeki gibi hdd yi usb den takınca "usb aygıt tanınamadı" veya "bu usb daha hızlı çalışan bir yuvaya takılmalı" bir şeyse kablosunu değiştirin derim

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
ben kablosunu hdd yi aldığım yerden temin ettim

benzer soketleri olan başka bir kablo denedim olmadı
belki içindeki pinler farklıydı ama soket uçları aynıydı tavsiyem aynı ürüne ait bir kablo denemenizdir

eğer sizdeki sorun bendeki gibi hdd yi usb den takınca "usb aygıt tanınamadı" veya "bu usb daha hızlı çalışan bir yuvaya takılmalı" bir şeyse kablosunu değiştirin derim

Kablonun bozulması cok zor bir ihtimal, genelde disk zarar görür veya disk kutusunun icindeki usb dönüştürücü bozulur. Diskinde darp almadiysa(özellikle çalışıyorken) bozulacagini zannetmem.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hazır donanımdan anlayanlar buradayken izninizle birşey sorabilir miyim?

ben birçok bilgisayarı aynı anda kullanıyorum,

taşınabilir bir harddisk'e window vs. kurup, istediğim bilgisayara usb takarak sürekli tek bilgisayar kullanıyormuş gibi kullanabilir miyim?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
hazır donanımdan anlayanlar buradayken izninizle birşey sorabilir miyim?

ben birçok bilgisayarı aynı anda kullanıyorum,

taşınabilir bir harddisk'e window vs. kurup, istediğim bilgisayara usb takarak sürekli tek bilgisayar kullanıyormuş gibi kullanabilir miyim?

Windows ile bunu denemedim ama linux ile bunu denedim, mümkün :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bazı kablolar ince veya bilgisayarın USB akımı düşük olabileceğinden bu sorunlar ortaya çıkıyor.

Mümkün olduğunca kısa ve kalın USB kablolarını tercih edin harici besleme kablosu olmayan taşınabilir disklerde.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
portable windows sürümleri nette dolaşıyor kurulabildiğini duydum ama hiç denemedim

am her pcde sürekli yeni donanım bulundu diye uyarı çıkar diye düşünüyorum

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bende portable firefox vb programlarla idare ediyordum. Portable işletim sistemi oldukça pratik olacaktır.

enerji

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Portable Windows XP var. Bilgisayarım çöktüğünde işime yaramıştı. Laptopun garantisi bozulmasın diye içini açıp bağlantı yapamıyosun o yüzden portable işletim sistemi ile usb den verilerinize ulaşabiliyosunuz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5