İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Tavsiye istiyorum,domainim konusunda...

G

gibigibiyim

Misafir
,forogralari.ch net org gibi bir domain alicam.Daha sonrada;

doga.fotograflari.net
sedasayan.fotograflari.ne ...
...
...
.
....

vs.. sub domainler acmak istiyorum acabildigim kadar zamanla yapmayi düsünüyorum.Tabi spam sayfalar olmasini istemiyorum bu yüzden kullanimi ve kurulumu kolay serveri fazla kasmayacak hafiflikte ne tür scriptler kurmami tavsiye edersiniz.

sedasayan.fotogra.... --> Burada sedasayan fotograflari olucak,bu sekilde iste,insallah anlatabimisimdir.

selamlar...

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
her subdomain yeni bi domain olarak algılanır bu da sitelerin indexlenmesi açısından çok uzun zaman alabilir. hede.com/sedasayan-fotograflari/ seklinde klasör oluştururak o işi yapmak daha uygun. madem spam için değil uğraşmak istiyorum diye diyosun.

G

gibigibiyim

Misafir
Simdi bakin ben neden sub domain ile siteler yapmak istiyorum ukarda acikladim pembekedi,yani alacagim domain tam subdomainlik,bende biliyorum sandbox a girecegini ancak bir domainle bir cok icerik yönünden zengin siteler yapmak istiyorum,fotograflari,resimleri,oyunlari vs domainler tam sub domainlik diye düsündüm.Varmi simdi baska bir önersi olan .

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
+1
pembekedi haklı..

Ama subdomain ileride sana çok büyük artılar getirir.Hit şu an için önemli değil diyorsan dediğin gibi yapmalısın..

G

gibigibiyim

Misafir
Pardon ard arda yaziyorum ama pembekedi pekde fena degil galiba dedigin yani ama bisey farketmiycekse.

sedasayan.fotogralari.xxx
fotograflari.xxx/sedasayan

Bu ikisi arasinda fark varmi yokmu özellikle google i düsünerek cevap verirseniz sevinirim.Evet bende gelecek icin düsünmüstüm.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
fotograflari-xxx/sedasayan daha iyidir. subdomain oluşturucak script hiç denk gelmedim. uğraşırım diyosan ikisini hazırlamak için ayıracağın süre büyük ihtimalle birbirine yakın zaten. fotograflarının yerinde ne olsa klasöründe keyword geçeceği için o açıdan da iyi. aslında keyw.com/keyw/ en iyisi ama onu da denk getirmesi zor : ) sitemde o şekilde kullanıyorum mesela ve indexlendi sayfalar hemen fıkralar gibi..

S

SatlikDomain

Misafir
Aradığınız script hangisi ?

Subdomain açma scripti ve bunu yönetme ?

Fotoğraf scriptimi ?

G

gibigibiyim

Misafir
SatlikDomain' Alıntı:
Aradığınız script hangisi ?

Subdomain açma scripti ve bunu yönetme ?

Fotoğraf scriptimi ?

Subdomain açma scripti ve bunu yönetme ?---> olabilir
forograf scripti-->de olabilir

Böyle scriptleriniz mi var yoksa?

S

SatlikDomain

Misafir
subdomain açma için yazmaya başladım bir tane, benimde bir projem varda onun için.

Tam anlamıyla bittiği zaman script satabilirim.

Ücretsiz isterseniz forumtr'ninde kullandıpı bir sistem vardı myred adında. marez e düştü script araştırıp bulabilirsin.

Fotoğraf script içinde www.scriptsearch.com a girip bulabilirsin istediğin gibi birşey.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bana sorarsan ne subdomain olarak nede klasor olarak verme direk sql olarak calis php kullanacaksan $_GET olarak ver ki google acaba spammı sorusunu aklına bile getirmesin... $_GET ile olan sayfalar herzaman daha once listelenir cunku sistem sayfası olarak görülür... örnek vermek gerekirse;
http://www.yuklem.com //googleden direk bakabilirsiniz tum programlar listelenmiştir
veya
http://www.trislem.net //vurada da aranacak kelime sozluk.php?process=word&q=kelime olarak gittiği için anında listelenmiştir.

S

SatlikDomain

Misafir
Raiden' Alıntı:
bana sorarsan ne subdomain olarak nede klasor olarak verme direk sql olarak calis php kullanacaksan $_GET olarak ver ki google acaba spammı sorusunu aklına bile getirmesin... $_GET ile olan sayfalar herzaman daha once listelenir cunku sistem sayfası olarak görülür... örnek vermek gerekirse;
http://www.yuklem.com //googleden direk bakabilirsiniz tum programlar listelenmiştir
veya
http://www.trislem.net //vurada da aranacak kelime sozluk.php?process=word&q=kelime olarak gittiği için anında listelenmiştir.

burda sorun sayfaların nasıl bir şekilde indexlenceği , verilceği değilki ?

Ne yani gulbenergen.resimleri.tw/resim.php?=incele01 olunca senin mantığa geliyor :)

G

gibigibiyim

Misafir
gulbenergen.resimleri.tw diyelim,titlebar Gülben ergen resimleri,sayfada da baslik Gülben ergen resimleri ve hemen altinda gülben ergen resim galerisi.

http://www.scripts24.com/iredirector/subdomain/demo.php su scripti satin alsam ve ..

www.orneksite.com/gulbenergen
www.orneksite.com/dogaresimleri

bu uzantilara satin aldigim scriptten sub domainleri yönlendirsem,bu sub domainler ve icerikleri sorunsuz olarak google da indexlenirmi? Yani subdomainler yönlendirme olsa,subdomainlerin ayri ayri birbirinden farkli bir dmain olarak google da sandbox a girecegini biliyorum ancak önemli olan domainin google dan banlanmamasi.Tek bir yerden subdomain acarak ve bu subdomainlere icerik(resim,yazi vs) eklendigini hic duymadim keske böyle bir sey olsada tek tek ugrasmak zorunda kalmasam.(lütfen konuyu yanlis anlamayin spam site acacak olsam neden bu kadar düsüneyim ben icerigi saglam subdomainler yaratmak istiyorumki domainim buna cok cok elverisli)

G

gibigibiyim

Misafir
bu son yazdigimi cevaplandirirsaniz sevinirim,isim biraz acil kusura bakmayin.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çok subdomainin var diye googleden asla banlanmazsın.Sonuçta botlarda insan yapmı ve subdomaini çok olan binlerce site olduğunu biliyorlar.Subdomain ilerisi için çok etkili bir yöntemdir.hemen listelenmede klasör yaparsan anında ziyaretçi alırsın ama subdomain yaparsan ileriye dönük kar sağlarsın.

http://gulber.ergen.xxx.com daima www.xxx.com/gulben.ergen ' den değerlidir.

Tek tek subdomainlerle uğraşman zor olur.en iyisi otomatik subdomainli bir script yazdırman bence.

G

gibigibiyim

Misafir
beceriksiz acemi tesekkür ederim,otomatik subdomain scripti buldum ancak yönlendirme yapabiliyorum,gulbernergen.resimleri.td diyelim buraya girince www.orneksite.com/gulbenergen e giriyoruz,yani dosyalar baska bir sitede bu sorun yaratirmi,subdomaini kullanicam sadecede.Dosyalar illa subdomainin hostundami olmali?

G

gibigibiyim

Misafir
gibigibiyim' Alıntı:
beceriksiz acemi tesekkür ederim,otomatik subdomain scripti buldum ancak yönlendirme yapabiliyorum,gulbernergen.resimleri.td diyelim buraya girince www.orneksite.com/gulbenergen e giriyoruz,yani dosyalar baska bir sitede bu sorun yaratirmi,subdomaini kullanicam sadecede.Dosyalar illa subdomainin hostundami olmali?

Kimsenin bir fikri yokmu?

S

SatlikDomain

Misafir
yönlendirme olursa bir işi yaramaz

Yani ;

www.resimleri.tw/gulben-ergen/goruntule.php=?sira=?1 script ve siten diyelim sen bunu

Yönlendirme ile subdomaine koyarsan gulben-ergen.resimleri.com diye adres satırında gulben-ergen.resimleri.com gözükür tamam ama asıl linkler www.resimleri.tw/gulben-ergen/goruntule.php=?sira=? olacığında arama sonuçlarında www.resimleri.tw adresi çıkar ve direk link olmadığı için uzun zaman sonra çıkar.

Senin ihtiyacın olan script şu : Subdomain açacak ve DNS kayıt edecek Subdomain açan ve URL yönlendiren script işine yaramaz.

Böyle script bulursan banada bildir , ücretli veya ücretsiz.

Biz sıfırdan yazmaya kalkıştık ama sunucu ile tam istediğimiz bağlantıyı kuramadık script ile hala. Üzerinde çalışıyoruz, bizde domain kayıt ve dns yönlendirme servisi açacağız.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Özel istek üzerine...

Google'dan en yüksek tekili alabilmek için farklı subdomain ya klasörler oluşturmak zorunda değilsin. Google bir insana aradığını bulmakta yardımcı olan kaliteli bir sistem. Sistemin belirli kuralları yok. Esnek. Yani subdomainin olsun başta çıkarsın diye bir durum yok. Aratılan kelime 1 tek sitede herhangi bir bölümde geçiyorsa bile zaten o sayfa listelenecektir. Burda anlamanız gereken nokta aratılan kelimenin önemi.

Hangi kelimede başta çıkmak istiyorsunuz ?
Bu kelime ayda kaç kişi tarafından aratılıyor ?
Google'da bu kelime üzerinde rekabet var mı ?

Eğer bu kelime ayda 10.000 kez aratılıyor ise wikipedia gibi bir siteniz bile olsa 10.000 ziyaretçi alabilirsiniz. Önce isteğinize uygun kelime seçmek önemlidir. Siteniz üzerinde yapacağınız tüm çalışmaların temelini bu sorular oluşturmalıdır.

Ne yapmalıyız ? Eğer rekabet edecek rakibiniz yok ise seo ile fazla uğraşmayın derim. Yani olağan kaliteli çalışmanızı yaparak en başta çıkabilirsiniz. ( Temiz kod & temiz içerik vs. ) Yani çalışma koşullara bağlıdır. Eğer rakipleriniz var ise önce onların yöntemlerini kullanarak onların seviyesine sonra daha başka yöntemler ile onların önüne geçin.

Şimdi burada en çok merak edilen konu yöntemler. Domain hakkında aratılan kelimenin domain içinde geçmesi gerektiğini söylemiştim. Subdomain olayı ise az önce bahsettiğim gibi rakiplerinizde yok ise gereksiz bir uğraş. Siteniz çok yüksek optimizasyona ihtiyaç duymayacaktır. Subdomain sadece sizinle eşit sıralanan bir sitenin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Eğer tüm rakip siteler bunu kullanıyorsa siz de kullanmalısınız tabiki. Ama özellikle az önce anlattığım gibi ne tek başına etkili olur ne de %100 gereklidir. Burada yöntemleri tek tek anlatmaya gerek yok. Çoğu kişi bu yöntemleri biliyor ve profosyoneller bu yöntemleri ihtiyaçlarına göre kullanıyor. Çünkü zaman önemlidir.

Benim , sizin subdomain konusundaki endişelerinizi anlayabilmem için uzun bir araştırma yapmam gerekiyor. Projenin amacı nedir ? Projenin ömrü nedir ? Projenin kısa vadede uzun vadede planları nelerdir ? Birçok şey bilmeliyim ki yorum yapabileyim. Ancak şunu söyleyebilirim ki tasarım ile çok fazla uğraşıp hüsrana uğrayabilirsiniz. Yani bunlar takılmamanız gereken noktalar. Subdomain vs. Amaç Google'da başta çıkmak ise yapmanız gereken şeylerin %80'i sağlam bir içerik oluşturmaktır. Zaten olaylar bundan sonra gelişir gider.
Lütfen böyle küçük noktalara takılıp kendinizi yormayın. Kolay ulaşılabilir içerik her zaman bir numaradır. Ve ödülünü alır.
Kolay gelsin.

G

gibigibiyim

Misafir
Hepinize tesekkür ediyorum,saglam icerikli ve uzun vadeli bir siteler grubu yaratmak istiyorum domainimden ötürü.

sevgiler.

+rep + tesekkür

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5