İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

tek forum kurulu makinada CPU uçuyor :(

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND
2618 mysql 15 0 145m 62m 3240 S 95.9 13.4 2207:44 mysqld

CPU 90 dan aşşağıya düşmüyor. Forum üyesi 50.000+ vBulletin. benim soracağım şey tam olarak şu, CPU en çok hangi dosya yada hengi sorgu bu hale getiriyor bunun bir göstergesi varmıdır ? Yada CPU en çok yiyen sorguyu/soguları nasıl bulabilirim ?

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
arkadaşım yaklaşık 6 aydır zaman zaman bu sorunu bende yaşıyorum.. koskocama n makinada bir tek forum çalışıyor fakat gün içerisinde cpu yu belirli aralıklarla sıçratıyor.. vbuletin forumduk sonradan invision boarda geçtik yine devam etti.. başta ram yetersiz dediler.. ram yetersiz ise sunucu swap yapar ve ardından cpu kasmaya başlar... ram bir gb tı iki gb a yükselttik.. yine düzelmedi ve en sonunda zend optimizer diye birşeyden bileşenden bahsettiler sunucuda onun kurulu olması gerekiyor... php yi hafifletiyormuş... bunu bi araştır derim ben.. sunucunun özelliklerini yazar isen belki daha detaylı bi yardım gelebilir... çok büyük geçmiş olsun arkadaşım cidden kötü bir durum.. şahsen benim ömrümü yedi bu sorun

E

epido

Misafir
Sunucu özelliklerini ve işlemci frıladığında load kaç onu yazarsan daha iyi yardımcı oluruz.

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kullandiginiz kernel surumu nedir , 2.6.9.34-El ise yapmasi olagandir default kernelde bu sorunu yapiyor , 2.6.17.8-9 suanda en guncel kernel versiyonlari kesinlikle performans artisiniz olur zend ile %5 performans alirsiniz ama kerneli dedigim surume cekerseniz %25 degisiklik olur.

iyi calismalar.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Kullandiginiz kernel surumu nedir , 2.6.9.34-El ise yapmasi olagandir default kernelde bu sorunu yapiyor , 2.6.17.8-9 suanda en guncel kernel versiyonlari kesinlikle performans artisiniz olur zend ile %5 performans alirsiniz ama kerneli dedigim surume cekerseniz %25 degisiklik olur.

iyi calismalar.

kernel güncellemesinin nasıl yapıldığını ayrıntılı şekilde anlatan bir döküman biliyor musunuz

abacus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kernel ile ilgili asagidali url size yardimci olur lakin orada yazan versiyonlari derlemeyeceksiniz, bahsettigim 2.6.17.8 yada 9 serisinden birini derleyin , birde hic bir tecrubeniz ve altyapiniz yoksa kesinlikle derlemeye calismayin riskli 1 operasyondur mumkunse profosyonel kisilerden yardim alin ayrica ,eger bahsettigim surumlerden birine derlemezseniz ve'de shell hizmeti sagliyorsaniz root'unuzun ele gecirilmesi orani %95 , kernel surumunuzu gormek icin ,

uname -a komutunu kullanabilirsiniz.

Kernel 2.6.14.3 + Grsecurity Fedora+centos+redhat Için Anlatım

iyi calismalar.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Arada bir vbulletin forumlarinin CPU yukseltmesi normaldir.
vbulletinin icindeki cron calistiginda bazi programlar calisir, bunlar da extra yuk yapar.
Bu yuk cok fazla ve devamli ise baska bir problem olabilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
MySQL'in log slow queries (yavas sorgulari kaydet) direktifi ile calistirilirsa gorebilirsin hangi queryler bunu yapiyor. Oradaki CPU gostergesinden cok load onemli.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
panic attack ile alakası yok bunun mysql ayarlarını my.cnf yi kontrol et ram kullanımı nasıl peki?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bir önceki konunda saçma bir mesaj yazdığın için bu sana son yardımım olacak. "my.cnf ni aç load ayarlarında bir şeyi yanlış ayarlamışsın yada hal hazırda yanlış gelmiş bu kadar ağı rolmaması lazım load average nin."

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Forum yöneticileri bu adamın her konumu mahfetmesine ne kadar daha müsamaha göstereceksiniz ?

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yardım isteyen mi ? gördüğün gibi bilgi paylaşım yazmışım herkesin yararlanması için. Benim orada yardım istediğim falanda yok neden konuyu çarpıtıyorsun. Benim anlatmak istediğimi sende iyi anlamışsın ama işine geldiği gibi yorumluyorsun.

Orada herkesin bilgisini kendim için değil foruma yararlı bir başlık olsun diye istemiştim. Sende yazdığın şeylere bakarsan sadece onun bunun yazdıklarına o öyle olmaz bu böyle olmaz demişsin. O öyle olmaz diyorsan o zaman olurunu yazacaksın yada karışmayacaksın.

Soru: Ahmet helinle evcilik nasıl oynayabilirmi ?
Sen: Ahmet evcilik oynayamaz.

neden evcilik oyanayamaz veya örnek yok. Ben her ne kadar forumdaki kişiliğini beğenmesemde yazdığın yazılara saygım var. Çünkü gerçektende muhalefet çıkmayı çok seviyorsun bence bu tavırlarını değiştir daha çok tarafın olur.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Her neise ben artık tartışmak istemiyorum. Birbirimizin konularına müdahale etmeyelim yinede
Kusura bakma, Hakkını helal et. Benim hakkım varsa helal. eywallah.

Not: Konuya halen daha ilgi duyan bir kaç kişi varsa mesaj yazabilirler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5