İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telefon ile Bilgi Hırsızlığı (Garanti Bankası - 02124440333)

vezir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bankalar müşteriyi ararken ( tükiyedekiler icin) gizli numara yada numara yok ile arıyorlar ve boyle bilgileri istemiyorlar diye biliyorum

daha bugun arandım şikayetten bulunmuştum garantiye sorunun çözüldüğünü bildirmek için aradılar. özel numara değildi.

Remark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bundan 2 gün önce aradılar beni garanti bankasından. Kredi kartı başvurusu yapmıştım.
Numara gizli yazıyordu ve sorduğu tek şey. kart başvurusu yapmışsınız onylıyomusunuz dediler sadece.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aslında konuyu müşteri güvenliğini sağlama ilkesi çerçevesinde ilgili bankanın üstlenmesi gerekiyor. Şayet biz sizi aramadık diyorlar ise (aradıkları kişilerin numaraları vardır sanırım), bu durumda hem banka hem de şahıs müştereken savcılığa suç duyurusunda bulunmalılar. Bu durumda Telefon idaresinden arayanın gerçek numarası öğrenilebilinir. Ya da bilgi edinme hakkındaki kanun gereğince, direk olarak Telefon idaresine dilekçe ile başvurup, o saatte sizi arayanın numarası istenebilir.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Aslında konuyu müşteri güvenliğini sağlama ilkesi çerçevesinde ilgili bankanın üstlenmesi gerekiyor. Şayet biz sizi aramadık diyorlar ise (aradıkları kişilerin numaraları vardır sanırım), bu durumda hem banka hem de şahıs müştereken savcılığa suç duyurusunda bulunmalılar. Bu durumda Telefon idaresinden arayanın gerçek numarası öğrenilebilinir. Ya da bilgi edinme hakkındaki kanun gereğince, direk olarak Telefon idaresine dilekçe ile başvurup, o saatte sizi arayanın numarası istenebilir.
Şu cümlenizden, "savcılığa gitmeden, bilgi edinme hakkımızı kullarak bu tip sorunlarda telekomdan numarayı öğrenebiliriz" mi? anlamalıyız.
Yoksa yanlışmı anladım?

KolayDosya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sahte kimlik çıkartmak ve tc kimlik numarası bulmak, bunlar üzerinden suç işlemek oldukça basit. bu konuda önlemler arttırılmalı. nasıl ki bundan 5-7 sene önce kredi kartı bilgileri sitelerde http://www.siteadı.com/payments/credit-cards.txt olarak saklanıyorduysa şu an bu boyle bir boş bir kapı.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Şu cümlenizden, "savcılığa gitmeden, bilgi edinme hakkımızı kullarak bu tip sorunlarda telekomdan numarayı öğrenebiliriz" mi? anlamalıyız.
Yoksa yanlışmı anladım?

Evet sayın disconnect, bilgi edinme hakkındaki kanun ile birçok şeyi ilgili makamlardan öğrenebilirsiniz.

Aslında hepimizin bilmesi gereken önemli kanunlardan.
Okunmasını öneririm:
Bilgi Edinme Hakkı Kanunu

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Peki benim Bilgi Edinme Sitesindenki "İstenen Bilgi ve Belgeler *" bölümüne ne yazmam lazım
Dilekçe gibimi yoksa normal cümle olarakmı?

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İstediğiniz bilgileri sıralamanız yeterli. Normalde dilekçe formatında düşünebilirsiniz. Uygun formatta tüm taleplerinizi sıralayınız.

BAR1S

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Garanti Bankası tarafından arandığımda genelde ekranda 4440333 yazıyor. Geçmiş olsun, umarım kötü sonuçlar doğurmaz sizin için.

Neb

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benide aradılar ama telefonda Garanti yazıyordu.. :) Bir transfer için aradıklarını söylediler tabi ben kabul etmedim, çünkü bir sakatlık oldugunu biliyordum. Birkaç soru sordum caydılar peki beyfendi dediler kapattılar, bende üzerine gitmedim.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet sayın disconnect, bilgi edinme hakkındaki kanun ile birçok şeyi ilgili makamlardan öğrenebilirsiniz.

Aslında hepimizin bilmesi gereken önemli kanunlardan.
Okunmasını öneririm:
Bilgi Edinme Hakkı Kanunu
siteniz açılmıyor, okumaya niyetlenmiştim.
bu arada 3-4 yıl öncesinde fake arama yapılıyordu, ama şimdi bilemem.

M

merhabalar

Misafir
merhaba

Geçtiğimiz hafta bende aynı numaradan arandım .
Bana KK için bir kampanya olduğu bildirildi ve o anki aklımla bende çok faz la bilgimi paylaştım .
Adımı bilmeleri ve bankada hesabım olması sebebi ile ,kuşkulanmadım ,Ayrıca bankaya sorduğumda Kredi Kartı talebimi gördüklerini numaranın kendilerine ait olduğunu ve bu tarz aramalrın olduğunu ayrıca bu bilgileriKredi karti departmanın ın istediğini belirti .Yinede aklımda kart bana gelmeden bazı şüpheler kaldı bu formları okuyunca ,Sizde durum ne Gerçekten bankadan mı aranmışşsınınz cevap yazabilirmisinz teşekkürle.r

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Bana KK için bir kampanya olduğu bildirildi ve o anki aklımla bende çok faz la bilgimi paylaştım .
Adımı bilmeleri ve bankada hesabım olması sebebi ile ,kuşkulanmadım ,Ayrıca bankaya sorduğumda Kredi Kartı talebimi gördüklerini numaranın kendilerine ait olduğunu ve bu tarz aramalrın olduğunu ayrıca bu bilgileriKredi karti departmanın ın istediğini belirti .Yinede aklımda kart bana gelmeden bazı şüpheler kaldı bu formları okuyunca ,Sizde durum ne Gerçekten bankadan mı aranmışşsınınz cevap yazabilirmisinz teşekkürle.r

Telefonda babanın oğlu olsa güvenmeyeceksin

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122

bankanızı arayıp bilgi alın bence işinizi şansa bırakmayın

Stain

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uğraşma garanti bankası hesabını kapattır. şahsen ben öyle yaptım aynı sorunu ne hikmetse bende yaşadım ama kişisel bilgilerimi vermemiştim çünkü sanal karttan başka birşey kullanmam prensip meselesi :)

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
eğer kimlik bilgileriniz başkasının eline geçtiyse (yada kendi elinizle geçirdiyseniz :) ) gidip hemen nüfus cüzdanınızı değiştirin. o zaman kimliğinizin seri no'su başta olmak üzere veriliş tarihi vs.. bilgiler değişiyor ve banka(lar) nüfus idaresinin sistemine bağlı olduğu için banka görevlisi sizden yeni nüfus cüzdanınızı istiyor eskisi elinizde olsa bile bir hükmü kalmıyor. (ziraat bankası memuruna sormuştum böyle dedi).

Bugün öğleden sonra gittim kaymakamlığa 2 dk'da yeni kimliğimi aldım.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Telefonda hiç bir banka ya da kuruluş sizden kişisel bilgilerinizi vermenizi istemez .. İstese de vermeyin verdiyseniz de bence bir bardak soğuk su için ...

Telefonda bankacılık sadece sizin görerek aradığınız ve kullanıcı adınızı (Rumuz) ve şifrenizi girerek yapılan yerdir. Call Centerlar bunlar için vardır buralardan sizi sadece
-Limit Artırımı (Ki kişisel bilgi yine istemezler)
-Bir tanıtım (bu ay 5000 Dolarlık alışverişinize size bunu gönderiyoruz gibi) vb gibi olaylar için ararlar diğerlerine KANMAYINIZ..

Bütünü ile okumadım mesajları ama mağdur arkadaşa geçmiş olsun diliyorum...

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
asoza linkleri silsen iyi olur ben arandığım gün bu siteleri buldum ama kanı bozuklara iş öğretmemek için yazmadım linkleri

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5