İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telefonuna mesaj geldi, 34 bin lirasını kaptırdı

tepki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
65
images

ANTALYA’da cep telefonuna gelen ’kola firmasından hediye 10 bin TL kazandınız’ mesajına karşılık verip arayan çiftçi Ali İhsan Çoban, dolandırıcılara 3 saat içerisinde 34 bin 20 lira kaptırdı.
Çiftçilik yapan 32 yaşındaki Ali İhsan Çoban’ın cep telefonuna gelen kısa mesajda, bir kola firmasından çekilişle 10 bin TL kazandığı, ödülü alabilmesi için verilen telefon numarasını araması isteniyordu. Hemen mesajda belirtilen telefonu arayan Çoban, firma yetkilisi sandığı kişiye ödülü nasıl alabileceğini sordu. Telefondaki dolandırıcı, "Telefonu kapatmadan şimdi en yakın postaneye gidin ve vereceğimiz telefon numaralarına cep lira yüklemesi yaptırın. Aynı şubeye yapacağımız online ödemeyle ödülünüzü alacaksanız" dedi.

Telefonu kapatmadan Aksu PTT Şubesi’ne giden Çoban, dolandırıcının verdiği telefon numaralarına sırayla 180’er TL göndermeye başladı. PTT gişe görevlisi A.K, gönderilen miktar 30 bin lirayı geçince "Ne zaman ödeme yapacaksınız" diye sordu. Bu sırada telefondaki kişi PTT görevlisini isteyerek, "Arkadaşımız hediye kazandı. Sen yükleme yapmaya devam et" dedi. Görevli A.K, bir süre daha para yükledikten sonra, Çoban’a [/b]"Sen bu kadar parayı nasıl ödeyeceksin. Üzerinde para var mı?"[/b] diye sordu. Ali İhsan Çoban para olmadığını, ancak yüklemenin ardından kendisine para geleceğini, bu şekilde ödeyeceğini söyleyince görevli durumu güvenliğe bildirdi.
Aksu Polis Merkezi’ne götürülen Çoban’ın, 189 ayrı telefon numarasına toplam 34 bin 20 TL’lik yükleme yaptığı belirlendi. Çoban’ın durumu bildirmesi üzerine akrabaları parayı toplayıp ödemeyi yaptı. Bunun üzerine PTT görevlisi A.A. şikayetini geri aldı. Ali İhsan Çoban’ın kendisini dolandıran kişiden şikayetçi olması üzerine polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

POLİS UYARDI

Telefonlara gelen ’Hediye kazandınız’ mesajlarının dikkate alınmamasını isteyen polis, "Vatandaşlarımızı hediye kazandıkları vaadiyle dolandırmak isteyen kişiler, birçok kişiyi bu yöntemle mağdur etmektedir. Gelen mesajlar dikkate alınmamalı ve hemen en yakın polis birimine müracaat edilmelidir. Ayrıca kendilerini polis, asker, ya da savcılık görevlisi gibi tanıtıp arayan kişilere de itimat edilmemeli, para ya da benzeri kontör gönderilmemeli. Polis İmdat telefonunu arayarak yardım istenilmeli" uyarısında bulundu.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Ya ben bu insanları anlamıyorum.Tamam cahil olabilirsin ama hiçmi kafan çalışmıyor.Hediye verecek biri neden karşılık beklesin.Hadi bilmiyorsun en azından birilerine sor değilmi?
Benimde başıma geldi böyle bir olay.Kendisini polis gibi tanıtan biri hakkımda suç duyurusu olduğunu , ve kendisine 1000 kontur yolladğımda durumu düzelteceklerini söyledi.Önce hiç çaktırmadım.peki başkomiserim dedim.sonra polis arkadaşlarımı arayıp numarayı verdim.Daha sonra aynı numarayı arayıp konturu aldığımı söyledim.ama görüşmeyi biraz uzun tutarak yerinin belirlenmesini sağladım ve şerefsizi yakalattım.

Sizlerinde başınıza böyle bir olay gelirse küfredip kapatmayın :) hemen en yakın polis karakoluna gidip durumu anlatın ve gerekeni yaptırın ki böyle karaktersizler daha fazla insanın canını yakmasın ( gerçi bunlara kontur yada para gönderenleride anlamıyorum ya neyse )

KIVANCEFE

0
Yasakli Uye
Reaction score
39
aga arada bir banada yolluyorlar arıyorum ağzıma ne geldiyse sayıyorum kapatıyorum ama işin en güzel yani rahatlıyorum yoksa başka nasıl sayıp bağırcam birine :D adamın durumu kötüymüş harbiden geçmiş olsun ne diyelim :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yaa arkadaşlar siz az çok biliyorsunuz , takip ediyorsunuz dünyada neler oluyor.Öyle insanlar varki dünyaadan bi haber , bilinçlendirmek lazım.Teknoloji çok cabuk ilerliyor bizim ülkemizde atlaya atlaya gittiği için alışamıyor miletimiz:D

ss waffen

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
akla bak 10 bın lacan 30 bın yolluyosun ALLAh AKIL VERSIN

tepki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
65
burası türkiye
ve dogu bölgelerde daha türkçe konuşmayı bilmeyen insanlar var devlet hizmet götürüp bilgilendirme yapsa uyarı yapsa belkide böyle şeyler olmayacak

XenTo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
burası türkiye
ve dogu bölgelerde daha türkçe konuşmayı bilmeyen insanlar var devlet hizmet götürüp bilgilendirme yapsa uyarı yapsa belkide böyle şeyler olmayacak
Aynen her kesime işit hizmet gitse böle şeyler neden büyük yerlerde olmuyor ama postane görevlisi bence istifa etmeli. :)

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
ptt görevlisi de enteresan yav 30bine kadar sabır ile yüklemeyi yapmış. Ben önce para derdim yani

Kübra Sadri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
189 adet form çıkmıştır yazıcıdan o pttnin elemanında akıl falan yokmuş yahu

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ptt değildir o basit bir kontör yükleme dükyanıdır , ptt yazmışlardır.Ptt elemanı para almadan yükleme yapmaz , çalışan sonuçta.Yapmışsa o da suçludur bu konuda.

Fbbasket

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
Ne saf insanlar var arkadaş,

Emniyet Müdürlüğü defalarca cep telefonlarına mesaj çekmiştir, böylesi uygulamalara kanmayın diye ama halen bizim saf insanımız böylesi durumlara kanabiliyor.

X

Xman

Misafir
Beter olsun, iyi olmuş bunun gibilere az bile, bi fakire 50 kuruş sadaka ver desen dönüp bakmazlar, böyle sahtekarların lafıyla 30 milyarlık kontör yüklerler.

xjasonxgonzox

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bi ara teyzemede geldi aradık felen ta bi saat telde konusuldu parayı nasıl cekeceksiniz felen dedi ama almak için dedi para yatırın teyzem de yatırdı 1000 tl para felen wermediler polis buldu we para ucmustu :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5