İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telekom IP ücretini faturaya 2,7 kat fazla yansıttı

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
AĞUSTOS ayında 2.66 YTL’lik statik IP bedelini faturalara 9.87 YTL olarak yansıtan Türk Telekom, 2 milyon ADSL abonesinin 10 milyon 815 bin YTL’lik fatura şoku yaşamasına yol açtı.

ADSL’de ’şok fatura’ bedeli 10 milyon 815 bin YTL

Faturalara fazla yansıtılan bu bedellerin iadesi için abonelerin tek tek dilekçeyle başvurması gerekiyor.

ÖZELLEŞTİRME çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni fiyat tarifeleri ve cazip kampanyalarla ADSL’de 2 milyon aboneye ulaşan Türk Telekom, ağustos ayında 2.66 YTL’lik statik IP bedelini, faturalara 9.87 YTL olarak yansıttı. Bu da, statik IP kullanıcılarının 10 milyon 815 bin YTL’lik fatura şoku yaşamasına yol açtı. Türk Telekom, statik IP bedelinin faturalara fazla yansıtıldığını kabul ediyor. Ancak, fazladan tahsil edilen bu bedellerin aynı ay iadesi için abonelerin tek tek dilekçeyle müdürlüklere başvurmasını istiyor. Aboneler, başvurmadığı taktirde, 10 milyon 815 bin YTL’lik bu farkın, bir sonraki ay faturalardan otomatik olarak düşeeği belirtiliyor. Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven’in yaptığı araştırmaya göre, Telekom, müdürlüklere başvurulmadığı taktirde statik IP farkının ADSL bedelinden düşülerek yatırılmasına izin vermiyor. Çıkarılan yanlış faturalarda yazan bedellerin tamamının yatırılmasını talep ediyor.

3 MİLYON ABONE HEDEFİ

İlk internet bağlantısının 12 Nisan 1993’te gerçekleştiği Türkiye’de, 13’ncü yılın sonunda 3 milyon ADSL abone sayısına ulaşmayı hedefleyen Telekom, son olarak ADSL’de gizli zam tartışmalarıyla gündeme gelmişti. Telekom, bu kez de ADSL abonelerini, statik IP bedellerinin faturalandırmasında yapılan hatayla üzdü. Yapılan hesap hatasının sonucunda, abonelerden 10 milyon 815 bin YTL fazla para tahsil eden Türk Telekom, bilgisayarını server olarak kullanan, uydu alıcısını modeme bağlayan, farklı bir bilgisayardan kendi bilgisayarına bağlanabilmek isteyen abonelerine statik IP hizmeti veriyor. Bu yolla, abonelerin modemlerini resetleseler dahi IP numarasından oluşan kimlikler değişmiyor. Böylece, yeniden ayar yapma sorunu da kalmıyor.

DİLEKÇEYLE BAŞVURULACAK

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen kampanyanın ardından faturalandırmada bir hata yapıldığını söyleyen Türk Telekom yetkilileri, "ADSL Statik IP kullanım bedeli hala aylık 2.66 YTL. Bu hatadan dolayı fazla ödeme yapan kullancılarımıza aradaki fark iade edilecek. Ancak, bunun bu ay gerçekleşebilmesi için abonelerin il ve ilçe Telekom müdürlüklerine faturaları ve dilekçeyle bavurmaları gerekiyor. Müdürlüklere gidilmemesi durumunda da bu tutar bir sonraki ayın faturalarına kredi olarak yansıtılacak" dediler. Türkiye’de, 2004 yıl sonu itibariyle sadece 450 bin ADSL abone sayısı, hızlı bir gelişim göstererek 2005 yılı sonunda 1.5 milyona çıktı. 5 Haziran’da da 2 milyonuncu aboneye ulaşan Türk Telekom, yıl sonunda 3 milyon abone hedefliyor. İnternet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla, 15 Haziran 2006’dan itibaren ’dial up’ bağlanan internet kullanıcılarının kontör atış periyodu uzatarak, bağlantı ücretlerini yüzde 15 ucuzlatan Türk Telekom, kotalı ADSL kullanıcıları için de bu ayın başından itibaren internete 1 megabit erişim hızıyla bağlanma imkanı tanıdı. Limitli ADSL erişiminde, 3, 6 ve 9 GB limitli bağlantıya sahip kullanıcılar için, önceden 512 kilobit olan temel internet erişim hızını da 1 megabit’e çıkarttı.

Telekom'a olan tepkimi şu 2 resim ile dile getirmek istiyorum :

kuva23fn2te1.jpg

telekomakafamgirsin9np.jpg

theersin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
resimler güzel :D

Telekomdan NEFRET ediyorum Çok Pahalı internet : (

mrt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sınırsız 256k ile her ay sabit gelen faturam - yani ( 49 ytl + 3 ytl statik ip ) toplam 52 ytl olan faturam bu ay herne hikmetse 62 ytl geldi..
gelen faturada herhangi bir fiyat degisikligi bulunmamakta , telekom la gorustum adam bana soruyor neden fazla geldi diye..
nasil cozecegiz diye sordugumdada dilekce yazip faturamin incelenmesini isteyebilirim cevabini aliyorum
herhangi bir gec odeme yok , tarifede yada kullanimda herhangi bir degisiklik yok.. nasil bir sistemi vardir bu telekomun anlamis degilim

--------------------------------

diye dusunurken
olayin aslini ogrenmis bulunuyorum :)

Bulutlar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gerçekten çok sağol arkdaşım, sözde telekomda çalışıyor "gibiyim" ama bu olaydan yeni haberim oluyor :) bende statik ip bedeli niye 3 ytl iken 10 ytl geldi diye düşünüyordum (yuvarlak hesap)

öğlen yemeğinde bu işi halletmeye çalışacağım eğer olursa buradan tekrar yazarım. Kolay gelsin hepinize...

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
TT Net Kurum Sözcüsü Ahter Kutadgu, hatalı fatura gönderiminin tüm ASDL abonelerini değil, sadece statik IP abonesi müşterilerini kapsadığını ve fazladan tahsil edilen bedelin müşterilere geri ödeneceğini bildirdi.

--------------------------------------------------------------------------------

Kutadgu, yaptığı yazılı açıklamada, statik IP kullanıcı müşterilerin faturalarında sistemden kaynaklanan teknik bir hata nedeniyle ek bir ücret talep edildiğinin belirlendiğini ve bu hatanın düzeltilmesi için gerekli adımların
atıldığını kaydetti.

Sistemde meydana gelen hatanın, Rekabet Kurulunun kararı doğrultusunda
bireysel ADSL abonelerinin yeni kurulan TT Net şirketine aktarılması çalışması
esnasında meydana gelen tek seferlik bir yanlışlık niteliğinde olduğuna dikkat çeken Kutadgu, hatalı fatura gönderiminin tüm ADSL abonelerini değil sadece statik IP abonesi olan müşterileri kapsadığını, dolayısıyla da fazladan bedellerin yansıdığı toplam abone sayısının 130 bin olduğunu belirtti.

Ahter Kutadgu, müşterilerin hatalı olarak yansıtılan bu bedellerin iadesi
için bizzat dilekçe vererek başvurmalarının zorunlu olmadığını
, bu ay fazladan tahsil edilen bedelin, faturalarını otomatik ödeme ile yapan müşterilere gelecek ay otomatik olarak geri ödeneceğini bildirdi.

Kutadgu, ayrıca TT Net'in hatalı fatura gönderdiği müşterilerinin erken
ödeme yapmalarından kaynaklanan kayıpları hesaplayarak, bu tutarın önümüzdeki ay faturalarından otomatik olarak düşüleceğini, bu yanlışlıktan dolayı tüm müşterilerinden özür dilediklerini aktardı.

http://www.haberturk.com/newengine.php?haberturk=haber&@=244171

Bulutlar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2048 bağlantı için ne kadar ücret ödüyorsunuz acaba??

ben evimde 3gb limitli kullanıyorum ve adsl faturamı herkes gibi ödüyorum. 2048 bağlantım yok evde ama dilersem olurdu. 2megabit lik adsl hizmetnin aylık bedeli 229ytl. Telekom çalışanlarına peki bu hizmetin bedeli ne kadar dersen kullanmadığım için bilmiyorum :p

telekoma bağlı iş kaya adlı firmada çalışıyorum yani direk olarak telekom personeli değilim o yüzden telekomda çalışıyor "gibiyim" yazdım. Kolay gelsin hepinize. Bu konu hakkında bilgi veren arkadaşlarada geçrçekten çok teşekkür ediyorum tekrar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5