İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına Botnet

X

Xman

Misafir
Türkiye'de son yllarda artan internet sansür uygulamalarında karar merci olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile onların bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitelerine bugün 01:00 ile 11:00 arasında erişilemedi.

Bu iki siteye girmek isteyenler adreslerden yanıt alamadı. Sitelerin çalışmaması büyük ihtimalle büyük bir DoS (denial of service) saldırısı sonucu oldu.

İnternette dolaşan söylentilere göre bu üç siteye erişimi engelleyen 'heker'lar grubu bunu saat 01:00 ile 11:00 arasında sürdürecek. Grubun 'açıklama'sı olduğu iddia edilen metinde şu ifadeler yer alıyor:

"Aşağıda sıralanmış olan sistemlere erişimi TSI 01:00 ila 11:00 arası engellenmiştir. Gerekçeleri aşağıda anlatılmak ile birlikte sadece bu saatler arasında erişime engellenmesinin sebebi iyi niyetimizin bir göstergesidir, amacımız kurumların çalışmasını engellemek değil aşağıda anlatmış olduğumuz konulara kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmektir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (http://www.tib.gov.tr )
Telekomünikasyon Kurumu - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (http://www.tk.gov.tr - http://www.btk.gov.tr )
Ulaştırma Bakanlığı (http://www.btk.gov.tr )

sitelerine erişim, youtube'a yonelik olarak yürüttükleri 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellenmiştir.

Tübitak (http://www.tubitak.gov.tr)

sitesine erişim ise kurum içerisinde yer alan, kamu güvenliğini hedef alan BOME (Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi) yapısının fonksiyonsuzluğunu ve vizyonsuzluğunu gözler önüne sermek için engellenmiştir. Kamu Bilgi Güvenliği daha kendi güvenliğini sağlayamayan bu tarz kurumların tekeline bırakılmamalıdır.

Bilgilerinize arz ederiz. "

heker saldırısına maruz kalan üç siteden ve kurumlardan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ulaştırma Bakanlığı, BTK ve TİB sitelerine erişim bugün saat 11:05'te açıldı.

Kaynak: ntvmsnbc.com

X

Xman

Misafir
Rezalete bakın ülkede interneti düzenleyen resmi kurumlar daha kendi sitelerini açık tutamıyorlar, interneti nasıl düzenleyecekler ki ancak tüm siteleri kapatırlarsa rahat ederler.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
İşte siber savaş buna deniyor..
Türkiye'nin bu tür siber savaşlara verebileceği ne bir cevabı ne de bu konudan korunacak ekipmanı bulunuyor..

Teknokent projesi var sadece bildiğim onunda bu konuda çalışmalarının olup olmadığını bilmiyorum..

X

Xman

Misafir
Tubitak'ıda kapatmış adamlar, her kim yapıyorsa bu işin ustası kanımca...

T

trgy

Misafir
İşin ustası olmasına gerek yok bence. Hat kapasitesini düşük tutuyordur büyük ihtimalle bu tarz siteler, çok fazla istek gelince de hat yetmiyordur kapanıyordur. iyinet'ten iframe açıp deneyelim isterseniz. :p

Yapılan olaya gelince, ben açıkçası desteklemiyorum. Google'ı bile engellemek gerek aslında. Yanlış anlaşılmasın dediklerim sansürcü bir zihniyetim yok ama Türk devletine vergi vermeyen ve buradan para kazanan bir firmanın Türkiye'de barındırılmaması gerekiyor. Google'dan istenen sadece diğer ülkelerde ödediği gibi Türkiye'de de vergi ödemesi.

Google ise Türkiye gibi bir devleti umursamıyor. Kendileri kaybeder yarın birgün rakip çıkarsa emin olun Türk devleti bile alttan destek verir o çıkan rakibe.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
ya xmancim başkanım, zaten maksat güvenilir bir internet için değil, yandaş internet istendiğinden olduğundan oluyor bunlar , değil mi? , !

X

Xman

Misafir
Ben olaya çok farklı gözle bakıyorum, bir piyasayı düzenlemekle yetkili resmi kurum daha kendini koruyamıyorsa, dükkanı kapatıp gitsinler.

Şimdi bazıları botnetle nasıl başedicek falan diyebilir, peki neden google'a bot net atılamıyor yada yahoo vb. sitelere, madem sen bu işin başısın sende bunlar kadar güçlü alt yapı kuracaksın. Daha kendini koruyamıyorsan aman benden uzak dur derim bende.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Adam gibi kanun, nizam, düzen koysunlar...
Ondan sonra adamlardan vergi algı istesinler.
Her zaman demişimdir; google'dan vergi alacaksan, facebooktan da vergi alacaksın, betssondan da, diğerlerinden de.
Var mı buna uygun bir kanunun?
-Yooookk!
O zaman, rezil edersin halkını, başka değil...

T

trgy

Misafir
Ben olaya çok farklı gözle bakıyorum, bir piyasayı düzenlemekle yetkili resmi kurum daha kendini koruyamıyorsa, dükkanı kapatıp gitsinler.

Şimdi bazıları botnetle nasıl başedicek falan diyebilir, peki neden google'a bot net atılamıyor yada yahoo vb. sitelere, madem sen bu işin başısın sende bunlar kadar güçlü alt yapı kuracaksın. Daha kendini koruyamıyorsan aman benden uzak dur derim bende.

Google Çin'i kapattı neden kapattı. :rolleyes: :D

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Henüz internetin önemini kavrayamadığımızdan...

DarksPrince

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7

Yahoo.com , Google.com bu internet adresine giren kullanıcılar sayesinde kazanıyor ve güvenliğe , sunuculara bizim bir arada göremeyeceğimiz paraları harcıyorlar.

Ama tib öyle değil. tib.gov.tr sayesinde kazanmıyor kazandığını. Bu yüzden gerektiği düzeyde korunuyor internet siteleri. İşin ustası konusuna gelince dün senin benim siteme botnet atan elamanın teki.

tibe gelene kadar çok fazla site var kapatılacak. Madem birinin kafasında kandil yakmak istiyorsun git bunu ahlaki değerlerimize saldıran internet sitelerinde yap.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ne yani kapatılan sitelere giren kullanıcı sayısı belli, buraları kapatamasınlar diye once yatırım mı yapsalardı?

O alt yapıyı kimin parasıyla kuracaklarmış? Bizim vergilerimizle değil mi?
Ben paramın %80'ini GOOGLE araciligi ile kazanıyorum ve şunu diyorum, GOOGLE benim gibi vergi ödemeyecekse kapatılsın..

Diğer ülkelere ödüyor ama bize ödemiyor.. Niye?

X

Xman

Misafir
Yahoo.com , Google.com bu internet adresine giren kullanıcılar sayesinde kazanıyor ve güvenliğe , sunuculara bizim bir arada göremeyeceğimiz paraları harcıyorlar.

Ama tib öyle değil. tib.gov.tr sayesinde kazanmıyor kazandığını. Bu yüzden gerektiği düzeyde korunuyor internet siteleri. İşin ustası konusuna gelince dün senin benim siteme botnet atan elamanın teki.

tibe gelene kadar çok fazla site var kapatılacak. Madem birinin kafasında kandil yakmak istiyorsun git bunu ahlaki değerlerimize saldıran internet sitelerinde yap.

Senin benim siteme botnet atan bir eleman bu ülkede interneti yöneten resmi kurumun sitesini kapatabiliyorsa o kurum yerin dibine girsin.

Ne yani kapatılan sitelere giren kullanıcı sayısı belli, buraları kapatamasınlar diye once yatırım mı yapsalardı?

O alt yapıyı kimin parasıyla kuracaklarmış? Bizim vergilerimizle değil mi?
Ben paramın %80'ini GOOGLE araciligi ile kazanıyorum ve şunu diyorum, GOOGLE benim gibi vergi ödemeyecekse kapatılsın..

Diğer ülkelere ödüyor ama bize ödemiyor.. Niye?

Benim verdiğim vergilerle neler yapılıyor neler, en azından siyasi parti yandaşlarının cebine gireceğine devletin bir kurmunun altyapısında kullanılsın daha faziletli olur. Google'ın vergi ödemesi olayına gelince seninle hem fikirim. Ancak bu bağlamda da yine giren bize girecektir, google tık başı verdiği tutarları düşürerek devlete ödediği vergiyi bize yansıtacaktır. Bu durumda da vergiyi ödeyen yine biz olacağız.

AmacDizayn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
İşin ustası olmasına gerek yok bence. Hat kapasitesini düşük tutuyordur büyük ihtimalle bu tarz siteler, çok fazla istek gelince de hat yetmiyordur kapanıyordur. iyinet'ten iframe açıp deneyelim isterseniz. :p

Yapılan olaya gelince, ben açıkçası desteklemiyorum. Google'ı bile engellemek gerek aslında. Yanlış anlaşılmasın dediklerim sansürcü bir zihniyetim yok ama Türk devletine vergi vermeyen ve buradan para kazanan bir firmanın Türkiye'de barındırılmaması gerekiyor. Google'dan istenen sadece diğer ülkelerde ödediği gibi Türkiye'de de vergi ödemesi.

Google ise Türkiye gibi bir devleti umursamıyor. Kendileri kaybeder yarın birgün rakip çıkarsa emin olun Türk devleti bile alttan destek verir o çıkan rakibe.
farklı bir bakış :rolleyes:

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Adwords'de de aynı durum; adsensede de!
Devlet cebine giren paraya bakacak...
Google sadece sistemine +KDV diyecek.
Biz +KDVleri ödeyeceğiz.

Eğerki devlet, yahoo, betsson, facebook vs vs yerleri de vergiye bağlamazsa ticari ahlaksızlık olur; google tek başına bunu kabul ederse, enayinin önde gideni olur.
Ahanda yazdım.
Olan bize olur.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18

Kapanmaz adamlar her saniye ip değiştiriyor kapatılacak sitenin önce bir sistemini anlamak gerek google a devamlı whois çekin her seferinde ip değişiyor açıkcası zor kapatmak, türk devlet siteleri ile google ı karşılaştırmak mantıksız açıkcası.Şuan piyasadaki birçok arkadaşımız bazı devlet sitelerini kapatabilir güçte.

Google Çin'i kapattı neden kapattı. :rolleyes: :D

Görünürde saldırı v.s v.s fakat ben hiç sanmıyorum.

X

Xman

Misafir
Kapanmaz adamlar her saniye ip değiştiriyor kapatılacak sitenin önce bir sistemini anlamak gerek google a devamlı whois çekin her seferinde ip değişiyor açıkcası zor kapatmak, türk devlet siteleri ile google ı karşılaştırmak mantıksız açıkcası.Şuan piyasadaki birçok arkadaşımız bazı devlet sitelerini kapatabilir güçte.

İşte bu düşünce yapısı yüzünden gelişemiyoruz, Genel Kurmay'ın sitesi neden kapatılamıyor peki, ppk'lı şerefsizlerin botnetin kralını attığını herkes biliyor ama yinede site kapanmıyor.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Senin benim siteme botnet atan bir eleman bu ülkede interneti yöneten resmi kurumun sitesini kapatabiliyorsa o kurum yerin dibine girsin.
Bu ayrıca tartışılabilecek bir konu, botnet konusuna hiç girmeyelim bu konuda kimse benim kadar emek vermemiştir. Gerçi benim damarıma basılmasa bende çok fazla emek verecek felan değildim o da ayrı konu. Sonuçta bende ekmeğimin derdindeyim.

Benim verdiğim vergilerle neler yapılıyor neler, en azından siyasi parti yandaşlarının cebine gireceğine devletin bir kurmunun altyapısında kullanılsın daha faziletli olur. Google'ın vergi ödemesi olayına gelince seninle hem fikirim. Ancak bu bağlamda da yine giren bize girecektir, google tık başı verdiği tutarları düşürerek devlete ödediği vergiyi bize yansıtacaktır. Bu durumda da vergiyi ödeyen yine biz olacağız.

Madem verdiğin vergilerle hoşuna gitmeyen şeyler yapılıyor, bu güne kadar buna itiraz adına ne yaptın? Hangi kurumu dava yada protesto ettin?

Konu yandaşlara varırsa, her grubun kendisine göre yandaşı türüyor. Buda ayrıca tartışılabilecek bir konu.

Adsense konusunda, GOOGLE aracı firmadır seninle komisyon üzerinden kazanç mevzusunu zaten tartışmıştık. Bu noktada google'a bir zarar dokunmadığı gibi bize de çok fazla zararı olmayacaktır. Olan reklam verene olacaktır, buda çok iyi olacaktır.

Niye iyi olacaktır diye sorarsan;
Google ile rekabet edebilecek REKLAM Networkleri bu sayede ülkemizde çoğalacaktır, çoğunluk varsa rekabet vardır, rekabet sonucunda da önce biz kazanacağız..

Biz yayıncıyız, hangi firma bize daha çok ödeme yaparsa onun reklamlarını sitemizde yayınlarız..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yıllar önce yurtdışında yayın yapan yasakpara sitelerinin kapanması konuşuluyordu. Halkla iletişimde olan tüm mecralarda yasakparate kaybedilen paralar yüzünden intihar eden yuvası dağılan insanlar konu ediliyordu sık sık. Halkı, yasakpara sitelerinin tuzak olduğu konusunda ikna ettiler. Kapanan tüm yasakpara siteleri sözde bu insanların ölümüne, mutsuzluğuna neden oluyordu. Sonra ne oldu? Yunanistan lisanslı bir firmayla anlaşıp ortak olundu. Ardından çeşitli firmalara yetki verilip bir sürü yasakpara sitesi açılmasına izin verildi. Yani bir nevi tekel oluşturuldu. Halbuki başarlarda halka kötü olarak lanse edilen siteleri şimdi kendileri açtılar???

Şimdi uzun geçmişi süzdük. Sıra kısa geçmişi hatırlamada. Çok değil 6-7 ay öncesine dönelim...
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13064694.asp
Nedir ki bu şimdi? Ben biliyorum, sadece teleffuz etmiyorum.

Bir ara tv de bedelli askerlikle ilgili program vardı. Bende çıkmasın diyordum. 18 ay yapmışım sende yapacaksın arkadaş diyordum. Bugün bile konusu açılsa hala çıkmasın diye savunurum. Aslında tek sebep ben 18 ay yaptım diye. Oda yapsın arkadaş ben kerizmiyim diyorum. bir çoğuda böyle diyor zaten.

Eh google ın vergi konusuda böyle. Mynete reklam veriyorum, milliyete banner yolluyorum faturası geliyor. kdv sini ödüyorum. Sonra o faturanın üzerine payımı koyup karşı tarafa kesiyorum. Yıl sonuda gelir vergisi olarak ödüyorum. peki ben kerizmiyim?

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
İşte bu düşünce yapısı yüzünden gelişemiyoruz, Genel Kurmay'ın sitesi neden kapatılamıyor peki, ppk'lı şerefsizlerin botnetin kralını attığını herkes biliyor ama yinede site kapanmıyor.

Açık açık yazmaya gerek yok en basitinden tsk ya ping yollarmısın ? ve daha sonra tib e ping yolla farkı gör. Onu geçelim tsk ya saldırı yapanda ben hiç duymadım kaç senedir bu piyasadayım bu çevredende az çok haberimiz var devlet sitelerine saldıranları icabında duyduk gördük v.s ama ben hiç tsk duymadım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi